Ogrev (ugalj, drvo,...) -- nova tema

Ja sam kod mene namestio na pali/gasi sa zadatom temperaturom u sobi i maksimalnom temperaturom polazne vode.Pokazalo mi se da manje trosi tako nego sa automatikom preko spoljne temperature.Zanimam se sa tim od polovine decembra :ROFLMAO: Mogu da se zaposlim kao serviser 8-)
Nemoguce je da je potrosnja manja kod pali/gasi rezim od konstatnog grejanja 24/7. Obori polaz vode ali da radi konstatno TP, manje ce potrositi struje i bolje je za TP da radi konstatno nego da se pali/gasi.
 
што се изолације и зиме тиче презадовољан сам, с обзиром да сам септембра радио и приземље у стиропор ово ће ми бити прво лето да је кућа скроз ушушкана. прошло лето нисам баш био одушевљен изолацијом, видећу ово како ће бити.
јули и август кад упече звезда у комбинацији с рерном кад жена упали, преселићу се у спаваћу собу у коју клима лепо туче.
ја јој (жени) лепо кажем да у кухињу с дневним боравком од 28 квадрата убацимо једну 12-ицу најјефтинију само за хлађење неће ни да чује. :devilish:
 
што се изолације и зиме тиче презадовољан сам, с обзиром да сам септембра радио и приземље у стиропор ово ће ми бити прво лето да је кућа скроз ушушкана. прошло лето нисам баш био одушевљен изолацијом, видећу ово како ће бити.
јули и август кад упече звезда у комбинацији с рерном кад жена упали, преселићу се у спаваћу собу у коју клима лепо туче.
ја јој (жени) лепо кажем да у кухињу с дневним боравком од 28 квадрата убацимо једну 12-ицу најјефтинију само за хлађење неће ни да чује. :devilish:
Zato sam ubacio toplotnu pumpu,jos samo da zamenim radijatore za fenkoile 8-)
 
Mislim da bi se na 40 stepeni osetio efekat izolacije da zidovi imaju jedno 15cm izolacije (mislim da vuna ima veci koeficijent nego stiropor) mora da bude i ploca ispod krova izolovan, plus medjugredni prostor izolacija vuna pa daska, preko ploce vuna/stiropor pa daska preko.
onda mozda ima efekta i plus pozeljno neko drvo da pravi ladovinu.
 
Kod mene je veci deo kuce izolovan i novi pvc ali visina soba mi je oko 3,80 pa je tesko zagrejati,ali zadovoljni smo sa 22 c.

Stvarno imaš više od 1 m previsoke prostorije ili je tipfeler? Ako nije tipfeler, brzo investiraj u spušteni strop s izolacijom, a dobro bi došao i ako je visina 280 cm.


Nemoguce je da je potrosnja manja kod pali/gasi rezim od konstatnog grejanja 24/7. Obori polaz vode ali da radi konstatno TP, manje ce potrositi struje i bolje je za TP da radi konstatno nego da se pali/gasi.

Mislim da se kod polaza od 43°C DT rijetko gasi (možda se varam, to zna @Goran G.). Kad se toplinski gubici toliko smanje da je učestalost gašenja veća, vjerojatno bi bilo bolje da se smanji polazna temperatura vode, ali smatram da vjerojatno nema nekog većeg dobitka sve dok DT ne počne taktirati (gasiti se više od 4 puta na sat).



јули и август кад упече звезда у комбинацији с рерном кад жена упали, преселићу се у спаваћу собу у коју клима лепо туче.

Jedna od "dobrobiti" kvalitetne izolacije.
Ja u ovo prelazno vrijeme ložim drva samo predvečer. Od prošle večeri do slijedećeg popodneva drži povoljnu temperaturu, ali nema nekog dobitka od sunčanog dana, a prije izolacije je itekako znalo ovo proljetno sunce zagrijati kroz dan.
 
Iskustvo jednog mog drugara je da sa dobrom izolacijom (tipa 15cm) leti ne može bez klime. Jer bez obzira na kvalitet izolacije u dugim letnjim toplim periodima kuća se neminovno zagreje i onda zbog izolacije ne može da se preko noći makar malo rashladi. Zbog toga mora da koristi klimu.
 
imam s kim, imam gde, nemam s čim :D mnogo para da se uradi letnjikovac s kuhinjom koja bi se koristila 2 meseca.
Moje iskustvo s klimom, bez izolacije ako se ugasi na 2-3 sata uveče bude 30 stepeni, ako se ne gasi 27.5.sa izolacijom sprata 65 kvadrata klima spusti na 26 mada je ja držim na 28 i kad dostigne ugasi kompresor. Ovo leto je kompletna kucs izolovana pa ćemo videti. Dovoljno da se upali rerna i ode termometar plus 2-3 stepena
 
Kod mene isto, imam zidove od tugle koji su 40cm, izolacija 2 zida po 5cm, mora klima jer se odozgo zagreva preko ploce.
Sada preko dana klima greje na 26C, uvece zalozim sa maksimalno 5 cepanke prodjem cak bude i manje, ujutru temepratura padne na 22-23, posto imamo bebu od 6meseci koja je stalno na podu mora da se zalozi uvece zbog njega.
 
Stvarno imaš više od 1 m previsoke prostorije ili je tipfeler? Ako nije tipfeler, brzo investiraj u spušteni strop s izolacijom, a dobro bi došao i ako je visina 280 cm.
Morao bih da secem vrata,da bih spustio plafon :ppozdrav:
Kod mene je cak i Sveti Jovan maltene u prirodnoj visini
28674ebdd3d7830afed084ca98c193a1.jpg

f4f210b29e20b8f5eb99d7890f88bb9d.jpg
 
Poslednja izmena:
Mislim da se kod polaza od 43°C DT rijetko gasi (možda se varam, to zna @Goran G.). Kad se toplinski gubici toliko smanje da je učestalost gašenja veća, vjerojatno bi bilo bolje da se smanji polazna temperatura vode, ali smatram da vjerojatno nema nekog većeg dobitka sve dok DT ne počne taktirati (gasiti se više od 4 puta na sat).
Najbolje je da ima spoljni senzor i TP menja polaz po spoljnoj T. Mada moze i prema unutrasnjoj T da podesava polaz. Treba se malo igrati sa podesavanjima.
 
@miksan,
slažem se, ali ima li smisla dodatni trošak i gnjavaža kod radijatroskog grijanja s termostatskim ventilima na radijatorima (postojeće stanje). Koliko % može na kraju ogrijevne sezone biti razlika u trošku grijanja. Ako je moguće, uvijek težim jednostavnijim rješenjima sa što manje komponenata u sustavu. Čega nema, ne može se pokvariti. ;)
 
Pa zavisi cime se grejes, ako je na gas ili tp nema potrebe osim ako ti nedogovara ista T u prostorijama. Ako neko hoce malo hladniju spavacu sobu od dnevne npr. onda se moze namontirati u spavacoj.

Ako se grejes na drva mislim da ima ustede. Ako je polaz visi od T koja tebi odgovara termo glave ce se zatvoriti kada dostigne soba odredjenu T. Visak toplote ide u susace i radijatore koje nemaju termoglave(obavezno ostaviti da ne bi doslo do havarije), onda raste T u kotlu i spusta se klapna manje ogreva ide.

Kada nema termoglava sav visak kruzi kroz radijatore, prostorije i nema ustede, soba se pregreje i onda pocinje luftiranje.Za % pojma nema, ali sam primetio kod mene od kako sam ih ugradio da dosta manje se ogreva potrosi.
 
ја се тренутно грејем на дрва и имам термо главе, сав "вишак оде" у електрични бојлер са измењивачем где догреје воду. мада треба јаче ложити да би одржао или подигао температуру воде у бојлеру, онда у просторији где је пећ лагано оде на 24-25 степени и онда баш и није пријатно.
биће то одлична прича кад се буде ставио гасни котао онда нећу размишљати о топлој води за туширање биће је у изобиљу.
 
Nazad
Vrh