Ogrev (ugalj, drvo,...) -- nova tema

Ja neću toliku temp stavljati, krenucu sa 40 pa lagano povećavati u zavisnosti od spoljne. Kako napolju bude minus tako povećavati maks temp polaza. Da li će bojler u tom slučaju grejati vodu na podešenu maksimalnu temp polaznog voda u kupatilu i hodniku iako termostat u dnevnom boravku nije dostigao zadatu (25) jer su glave ograničile temp na 22 stepena?
Ako je on/off termostat, bojler uvek greje na zadatu temperaturu polaznog voda kad je ON, a kad je OFF onda gasi plamenik. Pošto glave na radijatorima ne dozvole da raste temp. prostora grejanje će raditi non stop na toj podešenoj temperaturi polaznog voda.

Kod modulišućeg termostata termostat će videti da iako radi palmenik ne podiže temperaturu prostora (jer ne daju glave na radijatorima) pa će podizati temperaturu polaznog voda da bi dostigao tih 25. E sad, koliko će biti to podizanje to zavisi od algoritma u softveru termostata, ali svakako neće preći od max temperature koja je prethodno podešena (a ona se bira da u najhladnijim danima omogući dostizanje zadate temp. prostora). Bez obzira koliko će podići temperaturu vode u sistemu, svakako će takođe raditi non stop.

Znači kod on/off termostata ima smisla stalno podešavati temperaturu polaznog voda spram spoljašnje temperature jer to utiče na potrošnju. A kod modulišućeg to nema smisla jer se o tome brine sam termostat, a on je uvek podešava tako da bude najmanja potrošnja.

Znači bojler non stop greje jer ne može da stigne do 25 tamo gde je termostat, ali voda može da cirkuliše samo u kupatilu i hodniku i tamo će konstantno rasti temperatura prostora dok ne vratiš termostat na 23 i on isključi plamenik. Znači pregrevaćeš kupatilo i hodnik.

Brine me samo u ovom konceptu (obezbediti veću temp. u kupatilu uz pomoć termo glava u sobama) koliko je to u praksi izvodljivo zbog veće tromosti termo glava u odnosu na termostat.
 
Poslednja izmena:
U prizemlju imam jos jedno kupatilo tako da će faktički da se pregrejavaju samo kupatila i u hodnik mogu da stavim termoglavu. Pišem za on/off termostat. Mislim neće se pregrejavati, već je cilj samo ga zagrejati za koji stepen više od ostalih prostorija dok se isto koristi za tuširanje. Kad sam se ustosio s drvima da držim na 22-23 ustosicu se i sa gasom 😅 mada je a drvima stvarno zeznuto, ona koja su cepana na 33cm znaju opasno da podignu temp. Zato su na 25cm i tanja zakon. A ostalo mi 4-5m na 33cm to će lepo da se potroši januar, februar kad zagudi ništa neće da se baci. Lepo je grejanje i na drva s izolacijom, bukvalno lozis tek toliko da se vatra ne ugasi a svuda toplo.
 
To je potpuno druga vrsta grejanja. Kad termoglave zatvore i cirkulacija ostane samo u kupatilu i hodniku onda se povećava temperatura povratnog voda i temperatura u kotlu raste jer drva ne znaju da treba da smanje snagu, ok, guši ih klapna ali je rizik od prokuvavanja velik. Kod gasa je drugačija situacija, kako se povećava temp. povratnog voda tako gorionik smanjuje snagu kojom greje, a ako ni tako ne može da obezbedi da se ne pređe zadata temperatura polaznog voda onda gasi gorionik.
 
Ja krecem od sledece nedelje opet u sumu po topolu, ove sezone sam prosao nikad jeftinije sa ogrevom. Ove god krecem ranije da vucem pa koliko stignem do septembra. Gori topola kao papir ali u velikim kolicinama i jeftina je tako da se isplati. Ugalj cene nisu normalni....
 
Nazad
Vrh