Navodnjavanje

Koliko bi ti onda trebalo bunara, i na kojoj dubini da bi imali dovoljno vode za takav tifon? Tj. koliko bi sve to koštalo?
 
treba ti za njega oko 1000l po min
za 1000 jutara ti treba jedno 50 ovakvih tifona!
Ja sam iz Crepaje a mozes da dodjes kad hoces,javi se na pp.
 
On zahvata sirinu oko 55 do 60 m i da bi dobro zalio jednu duz treba mu oko 12 sati sto znaci da za to vreme zalije oko 2,5 ha,eventualno nesto vise!
 
Neke godine kada smo isli u kampanju zetve bio je problem 1/2 njive nije imala navodnjavanje i jako los prinos je bio a na drugoj polovini je bilo navodnjavanje ali samo mali deo jer su sistemi bili pokidani,pokradeni i slicno odustalo se jer niko dugorocno nije hteo te njive da obradjuje imali su oni tacnu kalkulaciju za koliko bi se isplatilo ali nisu hteli da uloze ni dinara.
Da su neki malo bolje upoznati sa klimatskim uslovima u okruzenju videli bi da sve napredne zemlje navodnjavaju i imaju 2 zetve godisnje.Mora se voditi racuna da budu ranije FAO grupe i nema zime.
 
On zahvata sirinu oko 55 do 60 m i da bi dobro zalio jednu duz treba mu oko 12 sati sto znaci da za to vreme zalije oko 2,5 ha,eventualno nesto vise!
Znači za 30 dana zalije 75 ha po bar dva zalivanja po parceli ,treba da radi 60 dana po sezoni!
koliko to čudo nafte da potroši?
Pod pretpostavkom da rodi 5 t kukuruza više po ha to je 375 tona više!
Tamara 1611 ajde malo objasni kakve troškove imaš za rad takvog tifona.
 
Ja takav tifon teram sa kardanskom pumpom koju tera mali dajc 45ks.Potrosnja na sat je oko 5l.
A li ne zaboravi da kad zalijes tih 2,5 ha na ovim temperaturama je to vec suvo ya par dana pa moras da ponovis zalivanje da bi bio pun efekat zalivanja.Zalivanje iz bunara, kanala nije isto kao kad padne kisa,jer sa kisom padne puno atota!
 
@Tamara , ako smatraš da je pravo zalivanje 30l/mkv . sračuno sam da ti je protok oko 1000l/m.
Koliki pritisak mora biti da bi tifon radio , ovde su mi rekli oko 9-10bara , ali dali bi mogao raditi sa manjim pritiskom ako ga ne odmotamo do kraja , npr 350m a odmotamo do 150?
Postoji li šansa ako imamo dobar dotok ali manji pritisak da se motanje tifona prepravi na npr neki elektro motor ,pošto imam struju tu?
Koji je po vama bolji tifon Zalec ili Irtec , moram brzo da se odlučim da bi dobio račun za subvenciju.
 
Ne ynam kakvi su novi tifoni Zalec?Ja imam irtec i dobro rad,i na 5 bara drzim pritisak na ulazu u tifon,mogu i jaci pritisak al ne bih da cepam traktor.Inace vec na 4 bara krece da namotava ali poenta je jaci pritisak da bi top vise bacao i kvalitetnije radio.Mislim da je pritisak od jedno 7,8 bara najbolji za rad sa topom a od 5 sa kisnom rampom.
 
Nesto mi je nelogicno recimo vatrogasna pumpa kao sto je ova bi trebalo da izbaci oko 50-tak m3 na sat sto po ha dodje 5l na sat, sa 10 sati zalivanja mislim da bi jedno zalivanje kukuruzu bilo dovoljno u ovoj godini da dobijes sasvim pristojan rod, a za tih deset sati mislim da ne bi trebala da potrosi previse goriva, mozda taman 30-tak litara.
 
Ove godine prava stvar bi bila 5-7 navodnjavanja , od jednog bi bila slaba vajda.Dobro u momentu klasanja bi nešto značilo ali isplatilo bi se i više puta na ove cijene i onakve žege.
 
Što bi reko onaj maslačak(direktor ratarstva) iz pika bečej pre nekoliko godina u udarnom terminu dnevnika- citiram" najisplativiji sistem za navodnjavanje je kada ne radi".

Kolega u prigrevici je zalio 2 puta soju i ima 21 metar po jutru.Ostali u tom potezu imaju 15-16 m što znači da je računica jasna.
5-6 m po jutru je cca 18 000 din a trošak nafte je pola od toga.
njegov rad i amortizacija 9000 din po jutru.to mu je zarada.I nije loše..
 
treba ti za njega oko 1000l po min
za 1000 jutara ti treba jedno 50 ovakvih tifona!
Ja sam iz Crepaje a mozes da dodjes kad hoces,javi se na pp.
pa necu za svaku njivu po jedan tifon mislim ako bih mi se islatilo mozda bih uzeo jos jedan. imam mozda desetak parcela svaka je tu oko 100 jutara. tako da mi nebi trebalo puno bunara. samo me zanima cena busenja. :)
 
Ja takav tifon teram sa kardanskom pumpom koju tera mali dajc 45ks.Potrosnja na sat je oko 5l.
A li ne zaboravi da kad zalijes tih 2,5 ha na ovim temperaturama je to vec suvo ya par dana pa moras da ponovis zalivanje da bi bio pun efekat zalivanja.Zalivanje iz bunara, kanala nije isto kao kad padne kisa,jer sa kisom padne puno atota!
a koliki je tvo tifon koji je promer creva i sve to? :)
 
Što bi reko onaj maslačak(direktor ratarstva) iz pika bečej pre nekoliko godina u udarnom terminu dnevnika- citiram" najisplativiji sistem za navodnjavanje je kada ne radi".

Kolega u prigrevici je zalio 2 puta soju i ima 21 metar po jutru.Ostali u tom potezu imaju 15-16 m što znači da je računica jasna.
5-6 m po jutru je cca 18 000 din a trošak nafte je pola od toga.
njegov rad i amortizacija 9000 din po jutru.to mu je zarada.I nije loše..
Recimo ja bi to objasnio ovako soja nema potencijal da rodi 3500 kg po jutru nego oko 2500 pa je to razlog što on nije imao neku zaradu.
Ali kukuruz ima potencijal da rodi 15 i više tona po ha. Ako bi zalivao kulturu koja ima dobar potencijal i izvuče iz toga nekih 85-90% mislim da bi u sušnim godinama itekako zaradio.
 
za kukuruz za ovu godinu nemam podataka ali iz prakse znam da se prinos može povećati sa 3 zalivanja u pravo vreme za 30-50 % što je na ove cene impresivan rezultat.
 
Nazad
Vrh