Navodnjavanje

U mom selu se sa reke navrne jaz pa onda potop u bastama i njivama, ali je zalosno sto zbog cestih nabujalih reka zaboji budu sruseni a ljudi danasnji se boje da ne urade mnogo nece da navrcu jaz...
veceras odem u bastu kad moja supruga navodnjava bastu. Udjes a ono noga upada u zemlju do kolena, a paprika govori : daj jos daj jos... Od miline samo da pogledas... Malo je rejona gde se tako moze navodnjavati i vidim da se ljudi muce sa silnim masinerijama a gd emoze oni pa... nece
 
Francuz. Pumpa vam je ekstra. Kazi mi da li bi mogo takvu pumpu da napojis iz cevi za smrk ili ne. Zato sto ja na jednu njivu imam tu cevku za smrk i gazda njive mi je jednom prilikom reko da na to mesto ispod zemlje ima sasvim dovoljno vode za navodnjavanje , samo treba oprema.

ako mislis na ovu obicnu cijev ona se nemoze koristiti , mora biti tvrda (armirana) . obicnu bi vakuum stisnuo i jednostavno ne bi voda isla kroz nju. takve pumpe imaju kod nas seoska vatrogasna drustva samo od drugih proizvodjaca ( rosenbauer, ligier, magirus, ziegler)
 
vidio sam da je isti princip zato sam i napisao , inace sam i sam vatrogasac i to bas "strojar" samo smo mi imali magirusa i kao mladji sam isao po takmicenjima i uvijek smo gledali kakve drugi imaju "agregate" i manje vise svi su tada (prie cca 25 g.) imali bubine motore vjerojatno zbog kompaktnosti.
 
U mom selu se sa reke navrne jaz pa onda potop u bastama i njivama, ali je zalosno sto zbog cestih nabujalih reka zaboji budu sruseni a ljudi danasnji se boje da ne urade mnogo nece da navrcu jaz...
veceras odem u bastu kad moja supruga navodnjava bastu. Udjes a ono noga upada u zemlju do kolena, a paprika govori : daj jos daj jos... Od miline samo da pogledas... Malo je rejona gde se tako moze navodnjavati i vidim da se ljudi muce sa silnim masinerijama a gd emoze oni pa... nece

Dragane,
ja mislim da ovaj tvoj post treba prebaciti u temi "umiranju nasih kuca", ... salim se naravno, odavno su kod nas jazevi zarasli, nema ko na seoskom putu da baci lopatu zemlje na rupu a svi se voze, narod postao silan iako nema za sta pas da ga ujede... odoh u off
 
Dragane,
ja mislim da ovaj tvoj post treba prebaciti u temi "umiranju nasih kuca", ... salim se naravno, odavno su kod nas jazevi zarasli, nema ko na seoskom putu da baci lopatu zemlje na rupu a svi se voze, narod postao silan iako nema za sta pas da ga ujede... odoh u off
U pravu si
mozda bi najadekvatnija tema bila: Umiranje nase volje i smrt kolektivnog rada....
 
pozdrav svima zovem se darko ilicic hteo bih da vas pitam nesto u vezi navodnjavanja posto mislim da ste vi ljudi sa iskustvom za sisteme za navodnjavanje. u nasem selu imamo veliki problem susne godina a neznamo kako da to sprecimo. zanima me DA LI BI MI SE ISPLATILO DA NAVODNJAVAM SOJU:haha:? hteo bih da kupim ocmis irv 10. Zanima me jos koliko bih bilo busenje bunara za takav sistem koliko bih pumpa otrosila goriva na sat... Razgovara o sam sa ljudima iz italije koji su zastupnici za taj sistem i nama problema sa uvozom takvih sistema u srbiju. taj sistem ovako izgleda>>>>>
30bcp04.jpg
 
Ovaj tifon izgleda ogroman ,ali kad malo bolje pogledamo tu je u stvari samo velika dužina crijeva,pretpostavljam možda čak 1000m.
Čini mi se da bi za njega bila dobra pumpa (i dotok naravno) sa 2000l/m ,a možda bi čak funkc. i sa 500-1000l/m.
Ne znam samo zašto si stavio :haha: u svojoj rečenici kada se takav sistem (doduše na većoj površini) ove godine mogao isplatiti za jednu sezonu pogotovo za soju koja dugoročno gledano ima sigurno dobru perspektivu.
 
pozdrav svima zovem se darko ilicic hteo bih da vas pitam nesto u vezi navodnjavanja posto mislim da ste vi ljudi sa iskustvom za sisteme za navodnjavanje. u nasem selu imamo veliki problem susne godina a neznamo kako da to sprecimo. zanima me DA LI BI MI SE ISPLATILO DA NAVODNJAVAM SOJU:haha:? hteo bih da kupim ocmis irv 10. Zanima me jos koliko bih bilo busenje bunara za takav sistem koliko bih pumpa otrosila goriva na sat... Razgovara o sam sa ljudima iz italije koji su zastupnici za taj sistem i nama problema sa uvozom takvih sistema u srbiju. taj sistem ovako izgleda>>>>>
30bcp04.jpg
Nemoj da razmisljas o nikakvom navodjavanju ratarskih kultura,NEISPLATIVO JE!
 
Ma nemoj , neisplativo:haha:
Nek neko ispiše samo prosječne cijene na veliko ovog ljeta soje,kukuruza,.. , a na drugoj strani ... paradajz,kupus,maline,...pa će nam sve biti jasno.
O brutu da ne govorimo.
Sam proizvedem godišnje 100-200t kukuruza npr ko od šale , znamo svi kako je proizvesti toliko povrća ili voća.
Osim toga klima se očito mijejna pa ćemo svi morati razmišljati o navodnjavanju.
U mom kraju će ove godine prosječan prinos kukuruza izgleda biti 5-6t/ha (samo pretpostavljam) , a ko je navodnjavo (malo ih je) 10-12t/ha.
Na 10ak ha razlika je na ovu cijenu oko 13000e , pa vidi...
 
:haha: (kad staviš tri upitnika za redom pojavi se ovaj smeško) a lepše bi bilo da se pojavi :sta:.
Što se tiče navodnjavanja ratarskih kultura ne vidim zašto ne bi bilo isplativo?
Zar su npr kod mene u selu glupi ovi što su kupili zadrugu i navodnjavaju kukuruz!
Verovatno za nećeš otplatiti za godinu dana ali kao dugoročna investicija je isplativo.
Postavlja se pitanje kolika je parcela (zbog česte selidbe tifona),dostupnost vode...itd.
 
vaj sistem je visok oko 4,5 metara crevo je duzine 450m a promer creva je 160mm. Ovakav sistem kosta oko 100000 do 120000e zavisi od opreme koju hoces za njega. Citao sam na nekome srpskom sajtu da se svi sistemi za navodnjavanje najvise odplate za 10 godina, sad da li je to tacno ili nije neznam posto nemam nikakva iskustva u tome. pa sam zatrazio pomoc od vas kao strucnjaka. zanimama me koliko bih pumpa za takav sistem trosila goriva na sat. OVO JE SAJT OD TOG SISTEMA http://www.ocmis-irrigation.com/is-...JumpTo=BrowseStandardCatalog&SourceProductRef= samo bih vas zamolio da mi iskreno kazete da li se to isplati jer necu da ulazim u takve investicije ako mi se neisplati..
 
Ma nemoj , neisplativo:haha:
Nek neko ispiše samo prosječne cijene na veliko ovog ljeta soje,kukuruza,.. , a na drugoj strani ... paradajz,kupus,maline,...pa će nam sve biti jasno.
O brutu da ne govorimo.
Sam proizvedem godišnje 100-200t kukuruza npr ko od šale , znamo svi kako je proizvesti toliko povrća ili voća.
Osim toga klima se očito mijejna pa ćemo svi morati razmišljati o navodnjavanju.
U mom kraju će ove godine prosječan prinos kukuruza izgleda biti 5-6t/ha (samo pretpostavljam) , a ko je navodnjavo (malo ih je) 10-12t/ha.
Na 10ak ha razlika je na ovu cijenu oko 13000e , pa vidi...
Ma moj !
Ajd da izracunamo ako ti rodi pet tona vise kukuruza po 200 evra je 1000evra i to u najboljem slucaju.A jel znas koliko ti treba goriva za jedno od mnogo navodnjavanja:haha:A gde je amortizacija,pa premestanje tifona radnici bunari creva itd i to SVE ZA 200 DO 300 EVRA PO ha?Pa jel ti imas sistem za navodnjavanje?Ja imam slican kao na slici.Darko ako hoces da kupis dodji kod mene 1 dan na zalivanje pa da vidis sta je to i koja je to muka!Isplati se al za POVRCE!
Pozz
 
A sta je sa postrnom setvom soje na psenicu,kako bih to rado uradio ali nemam mogucnosti (citaj sistem za navodnjavanje) tako da je otplativost ovakvog sistema zagarantovana.
 
Tačno tako. Ja sam kosio pre dve godine jednom čoveku soju koja je posejana na vreme, u proleće. On ima tifon pa je zalivao. Ne znam tačan datum košenja, ali se dobro sećam da sam išao u debeloj jakni. Svi su već odavno parkirali kombajne u to vreme... šta bi tek bilo da je postrna setva?
 
Tifon je jako skupa investicija.
Ratarske kulture je isplativo zalivati samo je pitanje na koji način. član Tamara 1611 je lepo objasnio koliko ti tifon donese više po hektaru ali i neke negativne strane.
100-120 hiljada evra je ipak prevelika investicija za ratarstvo.
Ja imam bunar koji sam curi oko 6000 l/h evo i slika http://poljoinfo.com/showthread.php?624-Slike-voćnjaka/page14
Pa sam razmišlja samo da pustim u njivu da ide među redove i navodnjava kukuruz samo me brine kako to ravnomerno rasporediti?
 
Tačno tako. Ja sam kosio pre dve godine jednom čoveku soju koja je posejana na vreme, u proleće. On ima tifon pa je zalivao. Ne znam tačan datum košenja, ali se dobro sećam da sam išao u debeloj jakni. Svi su već odavno parkirali kombajne u to vreme... šta bi tek bilo da je postrna setva?
Dyaba objasnjavati nekima,kao da su isisali svu pamet na svetu.Sve znaju najbolje pa cak i kad je ko sr..!
 
Ma moj !
Ajd da izracunamo ako ti rodi pet tona vise kukuruza po 200 evra je 1000evra i to u najboljem slucaju.A jel znas koliko ti treba goriva za jedno od mnogo navodnjavanja:haha:A gde je amortizacija,pa premestanje tifona radnici bunari creva itd i to SVE ZA 200 DO 300 EVRA PO ha?Pa jel ti imas sistem za navodnjavanje?Ja imam slican kao na slici.Darko ako hoces da kupis dodji kod mene 1 dan na zalivanje pa da vidis sta je to i koja je to muka!Isplati se al za POVRCE!
Pozz
A odakle si ti da znam dal bih mogao da dodjem da vidim i koliko si ti platio svoj sistem?
 
Nazad
Vrh