Navodnjavanje

To sa dve pumpe mislim da neće ići . MIslim da bi ti jedna dobra završila posao . Kada sam bušio bunar za voće ( inače tamo nemam struju ) tražio sam potapajuće pumpe velikog kapaciteta( oko 500lit/min) .Radi ih Grundfos a cene su im shodno protoku velike . I kada bih je uzeo morao sam obezbediti ogroman agregat koji bi je pokrenuo . To je bila sve zajedno nemoguća misija ( što se tiče para ).Problem sam rešio tako što sam uzeo Dmb pumpu dizel od 800lit./min. sa pritiskom od 5-6 bara ( naravno u idealnim uslovima ) . I ona mi daje 500 lit. platio sam je tada ( pre 3-4 godine ) oko 800-900 eura novu . Jedino sam pogrešio što nisam uzeo sa anlaserom pa ko gospodin na ključ uključujem nego vučem kanap . Kod mene je jedino sreća što mi je površinska voda na 3-4 metra dubine i ne opada puno kada uključim pumpu .
 
bunar je dubine oko 23 metra a voda bude na neka 3 metra od prilike,i vuce bez problema samo da bunar ima vode, i nije joj nikakav problem....
 
@montoya

Na dmb pumpi je fi 75 , iz tog razloga su ti preporučili da tražiš pumpu većeg kapaciteta sa ulazom u nju fi 90 i istim izlazom .Postoje Hondine takve pumpe na benzin gledao sam ih na sajmu ove godine .Ako hoćeš da zalivaš iz bunara ,on mora da ima mnogo veliku izdašnost tj. litražu da bi izdrzao tu pumpu koje idu do 1000 lit./min. Ako izvuče vodeni stub više od 8-9 metara u bunaru ,ništa od zalivanja .
 
moris, kod tebe ne postoji nikakava mogućnost površinske pumpe,samo potapajuće,znači površinske zaboravi.
To što kažeš 2 pumpe, možda je i uzvodljivo ,pošto imaš dosta veliki fi 300 ,ako je fizički moguće da spustiš 2 pumpe a da nešto ne zaglaviš .Pametno razmišljaš sa 2 pumpe možeš proći dosta jeftinije za taj protok.Recimo da ti je još jedna kao moja oko 200l/m ,a fi 100 ,jednu spustiš niže a drugu iznad trebalo bi da ima mjesta.Sad možeš dole odma izlazna crijeva (alkatene ili sl) da spojiš ,a možeš i da vučeš do vrha 2 crijeva.Najvažnije je da sve bude sigurno spojeno i sa sajlom i da paziš da ne zaglavi dole.

Montoya tifoni traže veliki pritisak samo zbog namotavanja 7.5-10bara. Honda nema šanse a i dmb.Samo kardanske ito tzv tifonske pumpe , koje prave 8-12 bara npr Irtec ili druge ali one su nove 1500e pa nadalje a i oće dosta čilaša.
 
Puno hvala momo upravo sam tako i mislio da kupim jos jednu recimo kao tvoju i da je spustim na jedno 32-33 metra i posle ubacim ovu koju vec imam na dubinu od 28 met.Samo me interesuje ova tvoja koji je model i gde mogu da vidim karakteristike jer bi mi bas odgovarala takva mada ipak sumnjam da bi mogla da mi da 200 l/min sa dubine od 35 met.
 
Puno hvala momo upravo sam tako i mislio da kupim jos jednu recimo kao tvoju i da je spustim na jedno 32-33 metra i posle ubacim ovu koju vec imam na dubinu od 28 met.Samo me interesuje ova tvoja koji je model i gde mogu da vidim karakteristike jer bi mi bas odgovarala takva mada ipak sumnjam da bi mogla da mi da 200 l/min sa dubine od 35 met.
JA imam potapajuću 1.5kw monofazna spuštena na 30met daje 140-150lit koristim je već 5god
 
Hvala ti skal jos kad bi mi napisao i koja je to pumpa i gde mogu da vidim karakteristike
 
Ja imam (pored ostalih) pumpu iz ovog kataloga : http://www.felsomme.com/products/fp4.pdf broj FP4P010 ,s tim što je ukomponovana s nekim japanskim motorom a ne sa ovim koji ju sleduje od istog proizvodjača .Daje više nego u grafikonu provjereno ,mjereno na daljini preko 300m , više od 200l/min.
E sad kod mene je ravnica ,bunar je sa 15m ali je nivo vode 3-5m.
 
Ljudi jel zna neko da mi kaze dali je ovo izvodljivo .Prijatelj mi predlaze da kraj creva od dubinske pumpe spojim na ulaz peto stepene pumpe i da cu sigurno dobiti veci protok .E sad ja cisto sumnjam da je to izvodljivo ali nisam strucan pa molim ako neko zna neka mi odgovori.Protok dubinske pumpe je 26lit/min a prikljucili bi je na ovu pumpu sta mislite o tome
Šifra: 51001038
6561288594530pumpe-za-vodu.jpg

[h=2]Petostepena monofazna pumpa NTP60M[/h]
- Tip: NTP60M
- Q max: 5400 l/h
- H max: 55 m
- Snaga motora: 1500 w
- Napon: 230 V
- Frekvencija: 50 HZ
- Broj obrtaja: 2700/min
- Nazivna struja: 7.3 A
- Klasa izolacije : F
- Težina: 29 kg

 
Ja nisam siguran , a i mene zanima nešto slično .Možda će povećati protok ako je neka pumpa opterećena zbog nečeg a ako već može ostvariti maksimalan protok neznam dal se može dosta povećati .Moraću probati spojiti dubinsku 200l/min sa Hondom na struju 3fazni 4 kw oko 1000l/min da vidim šta će biti . Moguće da će se pritisak povećati.
Jel neko probavo tako nešto?
 
Imam tifon irrimec fi 70,duzine 230 m i pumpu caprarri visokog pritiska i protoka 800 lit=min. Na svakoj njivi imam bunar od 3 cola i voda je na nekih 2-5 m zavisi nivoa podzemnih voda. polivam sa imt 539 na nekih 1200-1300 obrtaja i imam pritisak vode 4-6 bara sa 20mm diznom,zavisi od bunara.Traktor mi trosi od 2,6 do 3,3 litre na sat,zavisi od pritiska.Ako nekog nesto vise zanima tu sam.
 
Kolko ti traje namotavanje i kolko dobije vode po kvadratu? Koji pritisak bi se mogo očekivati od kardanske "Morava" na početku i na kraju 400m fi 75?
 
Namotavanje stelujes po metrima na sat. Mada ja mislim da stariji tifoni to nemaju. Recimo moj tifon ima sat za namotavanje koji meri metre na sat i ja nastelujem,od 10-70 metara na sat ,tako da njegovu duzinu creva od 230m isteram od 3 pa do 23 sata. Nezanam koliko dobije vode,ja to stelujem od prilike,to sve zavisi koliko zahvatas redova,koliki je pritisak,koja dizna itd...Imam tabelu na tifonu da vidim koliko vode po kvadratu ali je nikad nisam koristio.Nemam iskustva sa moravom pa ne bih da lupetam.Taj tifon, nezanam da li ga imas ali to je velika duzina creva za fi 75 tu ti je veliki odpor i dosta ces potrositi nafte a slabo ces vode izbaciti za duzinu creva od 400m ti je minimum fi 90 a fi75 do 300m duzine
 
Tifon još nije stigo a uplaćen je. Sad sam gledo fakturu na njoj piše 360m fi 75 , a usmeno mi rekoše da je 400m. Ako baš bude problem za tih 100m , odsjećiću. Na većini bunara imam i struju pa ću , ako bude falilo pritiska , pokušati sa malim elektromotorom i reduktorom , da koristim za namotavanje , a turbinu nekako da zaobidjem .
 
Ako si ga vec uplatio,onda ces sve videti kada ga budes probao. Jel nov tifon,jesi li kupio punpu?
 
Pozdrav svima i molim za savet.Interesuje me tzv.ruska pumpa za bunar.O cemu se radi,kako se pokazala i da li se isplati kupovina?Hvala!
 
Nazad
Vrh