Motokultivatori - opšta tema

Jel krompir vadiš sa istim daskama sa kojima praviš i kanale za sađenje ili imaš neki drugi priključak baš za vađenje krompira?
Da vadim sa tim daskama za brazde one izbace 90% krompira posle dok skupljam malo počeprkam po zemlji ako je neki ostao zatrpan,ali ove godine planiram da napravim baš vadilicu. Na srednju motičicu od konjskog špartača ću navariti u produžetku armaturu desetku i prepaviti ram da može da se kaći na kultivator pa probati tako. Inače i ovako ide dosta brzo.
 
Ja sam pre par godina kupio te daske za 506, originalne 30 evra, pa sam samo produžio glavnu cev i sad kačim na labina i ne skidam frezu kad pravim kanale. Ko zna kad je zadnji put odvrtana freza ali mislim da nije toliko zapekla da ne bih mogao odvrnuti pa da probam sa tim i da vadim krompir, nego bojim se dal ga malo ne gnječe one daske kad bih sa njima vadio? Inače vadim sa traktorom i plugom, skupim topling skroz pa prednjom brazdom. Onda gume čepaju ali opet brže i lakše nego ručno i manje rasečenih. A verovatno i plug malo gnječi dok gura napred. Ma isti đavo. Kad nemamo površine i para za specijalizovane mašine.
 
u vezi labin-a

pozdrav

nov sam ovdje...gdje tacno na labinovom motokultivatoru da sipam ulje za mjenjac.....koje i koliko

oprostite na neznanju :sta:
 
Kad stojis za ruckama ispred tebe a na telu menjaca skoro pa ispod vucnika strci jedna cetvrtka. Nju odvrnes, ako nece rukom pazljivo viljuskastim kljucem da je ne odlomis. Tu ti je merac a kroz tu rupu i sipas. Nego sam ja zaboravio gde se ispusta i koliko staje novog. Sad ce mu treca sezona kako je kod mene i ja sam nasuo novo kad sam ga uzeo ali ne radim mnogo sa njim pa samo nekad proverim nivo i kakvo je ulje. U menjac sam sipao sae 90 (hipoidno) a u motoru menjam svake godine sae 30 za dizela. Kod mene je stavljen nov kinez dizel od 7 konja i ekstra sam zadovoljan na rad i potrosnju. Ako imas frezu na njemu i u nju sae 90 a manja cetvrtka sa sipkom nivoa (meracem) je na sredini izmedju moticica. Nivo na oba mesta a i u motoru proveras kad ga postavis potpuno vodoravno, bez naginjanja napred ili nazad.
 
Da li je normalno da mešavina curi na karburatoru, kroz onu diznu, i nakon upotrebe..tačnije, kod mene nema tipkanja 10x po klipu karburatora,dovoljno je prstom jednom pritisnuti klip i mešavina krene da preliva ,medjutim..primetio sam da se napravi od benzina zamrljano,ne barica..ali onako vlažno,., dole na metalnom zaštitniku od freze i sliva se i niz auspuh, tačnije,podliva.Ostaje crn i mokar trag na potpuno suvoj cevi od auspuha,sa donje strane.

Kada sam otvorio filter za vazduh, samo što se nisam šlogirao, čovek to nikada u životu nije ni dolivao ulje, unutra je talog od 1cm blata , tj. te crne zakorene prašine. koja je nekad, ko zna kad, plivala u motornom ulju, a pitanje je kada je poslednji put dosipano ulje.Unutra, u filteru..u onoj cevi, nalaze se dva filtera od metalne žice, koji su takodje u neupotrebljivom stanju..jer ih ne vredi ispirati u dizelu,ako se to uopšte i ispira u dizeli, ili je to normalno potrošni materijal.Novi ti filteri su od neke plastike, umesto što su originalni bili od te metalne žive.Da li vredi to nešto sredivati, ili baciti i kupiti te filtere od plastike.

U uputstvu sam pročitao da ako IMT506 gubi snagu, prvo na šta treba obratiti pažnju je filter za vazduh, da nije zaprljan..ovaj nije mogao biti u gorem stanju.IMT506 ima snagu i pali iz prve, ali kada ga prvi put palim, umesto da mu okrenem ručicu gasa na 1/3, moram da okrenem preko polovine.Verovatno će to raditi normalno, kada se sve očisti i podmaže, naulji..dakle..srećom imam napismeno ugovor koji je čovek dao za taj IMT506 da garantuje za ispravnost, ali po filteru vidim kako je održavao mašinu.
 
naravno da nije normalno da bilo sta curi,posebno benzin!!!Ako sam dobro shvatio ne zatvara dobro iglica,sto se filtera tice najbolje zameni,kad vec nisu odrzavani i sipaj cisto ulje,te nove mozes kasnije cistiti naftom i dobro izduvati kompresorom u exploataciji...

p.s.zajeban si kupac do zla Boga!:osmeh:
 
Da li ne zatvara iglica, ne znam, ali znam da je dovoljno jednom tipnuti prstom po plovku i benzin odmah krene da praliva na onu njegovu diznu.To mi je sumnjiovo,koliko sam po Netu gledao, to mora baš da se istipka nekoliko puta dok procuri mešavina.

Naravno, to ću i uraditi, ali sam razmišljao, pošto su metalni originalni filteri unutra, da li su možda kvalitetniji, bez obzira što ovaj čovek to nije održavao kako treba..jer ne znam kakvi su filteri što se sada proizvode, pa još za IMT506, od plastike.Te metalne bih zadržao svakako,pošto ih okupam u dizelu i provučem kroz kompresor..mada taj filter od žice izgleda kao Vileda sundjer za pranje sudova,slojevit.. :) pa ne znam koliko bi i imalo efekta, ko će isterati toliku prašinu iz njih.

Pa pazi, ja ću, recimo ove sezone, samo isfrezirati baštu od 10tak ari i to mu je sav posao.Više ga neću videti do naredne sezone.Dakle, ulaganje od 15000evra u Tomo Vinković, ili 1500evra za neku polovni Labin, takodje nema efekta,jer za moje potrebe je IMT506SX,sasvim dovoljan, stim što, svakako, moram imati i radnu garanciju ,pride, pa šta si mislio, da na nevidjeno kupim mašinu..pa posle puj pike ne važi dogovor.Neće da može ;)
 
cekaj procuri ili konst.curi?Kod tebe je nivo goriva veci (iskrivljen plovak) pa zato gorivo pre krene...
 
Samo sam ga oterao do sela, isprobao 2h kako radi..isfrezirao dva reda i Ok,parkirao ga u garažu.
Od tada, do danas, ga nisam video.Danas sam krenuo malo da ga sredjujem, čistim benzinom i krpom..i krenem oko klipa (plovka) da provučem krpu,da očistim karb.. zakačim plovak i on odmah izbaci mešavinu..pred veče sam video, da na zaštitnom limu od freze, se sliva benzin, ali ne neka valika količina,već se vidi mrljav trag. Prstom sam pratio odakle curi i video sam da je iz karburatora, iz dizne, jer čim sam zakačio taj klip (odnosno plovak) procurela je mešavina..a zbog čega tako odjednom procuri brzo i zbog čega ,očigledno , ne zatvara kako treba, to ne znam.

Imam godinu dana radnu garacniju, sa sve parafom i fotokopijom lične karte i izjavom, tako da mi to nije problem, jer ako je čovek garantovao da sve radi, onda ne verujem da mu se isplati na taj način da funkcioniše..ako je neki manji kvar odradio bih to sam.
Osim toga, i filtera koji je bio u očajnom stanju, što se tiče urednosti..za ostalo nemam zamerke, bar za sada.:kisa:

btw, čekaj, je l' ti imaš IMT506, ili si ga imao..?
 
ne,imao sam hondu benzinca sa slicnim principom,mada imam i tomos kosacicu sa takodje resenim karbom
 
Dragi moji forumaši,juče sam bio kod čoveka da pogledam motokultivator mio standard 350 sa tomosovim motorom.Motokultivator je u dosta dobrom stanju, a od priključaka ima mali plugić,frezu koja se montira umesto točkova ,ima gumene i metalne točkove i ima neku malu frezu koja se pokreće preko lanca.Ja imam mali voćnjak i malo poveću baštu . Moje pitanje je da li bi mi on završio posao i koliko realno vredi ta sprava. Unapred Vam hvala.
 
Radi sve super,suvo kao barut :),nego ja okrenuo leptir na levo,kako je i pisalo u manual-u,ali nisu napisali sa koje strane u levo kad se gleda,meni bilo levo gledano spreda,a tada sam ga na brzinu pregledao i 7dana nisam odlazio na selo.

Ima li neko hint na temu zasto je potrebno rucicu gasa okrenuti skoro do kraja da bi upalio motor?U uputstvu pise da,ako motokultivator gubi snagu,prvo treba pregledati filter za vazduh.To sam sredio,ali i dalje,kada startujem masinu,rucicu gasa moram do kraja da okrenem.
 
Dal je neko zainteresovan da kupi imt 504?
Na njoj je ista mašina kao na 506 samo je ram malo drugačiji, fabrički ima jednan točak ispred sebe pa radi kao motokultivator i može brže da uradi baštu nego 506. Točak joj preko menjača održava brzinu kretanja a ide brže i lakše u dubinu jer se može više nasloniti na ručke da održava dubinu a ne da se čeka da sama svojom težinom prokopava ispod kao što je problem kod 506. Ali ne može da vuče prikolicu osim da se prepravi kao što je jedan moj komšija uradio, probušio kućište i ubacio osovinu i još jedan točak i sad ima dva točka i radi kao motokultivator. Imao sam davno tu 504, to mi je bila prva freza pa posle par godina promenim za 506 pa mi to ispalo još lošija varijanta kad u proleće treba razbiti koru u jagodi a imao sam i malo maline, pa onda debelo doplatim za labina. Ima je jedan moj drug (ne tu prepravljenu nego sa jednim točkom, kako je fabrički), duguje mi nekih para (ja mu malo dodao letos da kupi kombi) i nudi mi frezu. On već treću godinu ne sadi baštu jer je u prigradskom naselju i dozidao je garažu (radionicu) i nema više mesta u dvorištu. Tvrdi da je u dobrom stanju osim što mu je zadnje proleće (kad je koristio) bio prokapljao rezervoar pa mu zatim pukla i sajla za palenje. Rezervar je skinuo da okrpi i nije ni okrpio jer mu više freza nije trebala a u međuvremenu ga je i izgubio, jednostavno nema ga. Znači nema rezervar (ali mislim da bez problema pasuje od apenca 4 ili 6 i sličnog) a što se tiče palenja odvrnuo bih onu poteznicu pa proverio da li je samo sajla. I zavirio bih i kakve su motike i guma, verovatno je propala od stajanja ili je možda metalni točak (takođe fabrički nuđen pa kupac bira hoće li gumeni ili metalni) i slikao bih ako je neko zainteresovan. Verovatno je malo i porđala. Ja je nisam zagledao, ni prilazio jer me ne zanima, video sam da je gurnuta iza kuće pod neku nadstrešicu, samo mu smeta u onako tesnom dvorištu. Imam labina dizela već tri godine i ne planiram da se vraćam na benzinku frezu osim ako kičma počne toliko da me zeza da ne mogu da trgnem dizelku da upali (što mi se jedno jutro desilo ali sam uspeo posle malo razgibavanja, muče me malo leđa, štipao sam više puta kičmu zbog lakog života :sjasi:). Pa on pomenu frezu jer slabo ima posla i nikako da mi vrati para a za cenu smo nešto napipali na 150 evra i ostalo je da razmislimo obojica. Njemu se otac buni, kaže da je to malo a mati mu opet kaže prodaji, smanji dug. Žena već u godinama i bolesna a i stvarno mena gde više baštu, ostao jedan ćoškić dvotišta mali i da samo luk za sebe posadi. Nisu neke ni pare, 230 evra, a dobri smo, al jebiga treba i meni a i skoro pa godinu dana kako sam mu pozajmio. A ja nezainteresovan za frezu jer mi ne treba osim ako bih našao odmah kupca. A da je uzmem, na tu cenu svakako vredi, ali moram dati neki dinar za rezervar, sajlu, možda gumu ili i koju motičicu, pa da je prodajem ko zna kad bih prodao. I nisam baš neki za švercera da lažem i mažem i ubeđujem. Nemam vremena da je teram na pijacu jer radim stalno pre podne na poslu i ko zna kad bih je prodao preko oglasa. Šta vi mislite da li da je uzmem, i ovako ko zna kad će mi dati šta para. Ne znam ni sam, moram od nedelje napraviti pola sata lufta pa svratiti da je pogledam izbliza. Ako se i otac složi da je prodaju. Ako je neko zainteresovan pa da je i islikam onako kako stoji?

---------- Poruka napisana u 11:57 ---------- Prethodna poruka je at 11:42 ----------

BigBang pa nije to više nova mašina pa da pali kao kad je izašla iz fabrike. Možda malo svećica, platine karburator. A gorivo je sigurno duplo lošije nego što je nekad bilo, i to ti je već dovoljno da zeza. Ja sam imao dve takve pa sam uvek morao pola gasa ili više pa kad zaurla smanjim na malo, koliko da se ne ugasi, dok ne krenem prema bašti. A u bašti na pola ili dve trećine gasa, po sluhu. A kad je vruća i sve idealno ispravno i uštelovano onda može da se desi da pali i bez gasa, na leru.
 
Pošto je ovo opšta tema, pisaću ovde a admin neka preseli, ako sam promašio :)
Honda (Mio standard) F 42 i F600 , jeli to u principu isto ?
...dalje ima li ko dokumentaciju ..
Nameravam da za transport stavim točkove od Yuga 13 coli , na originalnim gumama piše da su coli . Jeli to ko radio i kakva su iskustva?
koliko se dobije na brzini i dal se šta izgubi ? (transport ide 95% po asfaltu )
I možda najvažnije šta će mi reći policija kad me zaustavi u saobraćaju ? Treba li neka posebne signalizacija ... pitao sam ih pre pola godine , nisu znali šta da kažu :(
Hvala unapred
 
Upravo tako,identično,se dešava i kod mene i istim principom palim mašinu.Znači li to da on nema dovoljno snage,pod takvim okolnostima, ni za šta drugo osim za freziranje..jer sam ga terao trećom sa ne znam koliko gasa(nije do maximuma) i ne osećam da bi taj mogao da povuče i prikolicu sa nekim teretom,pa još i pod usponom..možda i grešim.
 
Drustvo treba mi mala pomoc, kvacilo na 509 mi postalo strasno tvrdo. Odvaja na pola kao sto bi i trebala, nikad ne "kvrkne" kada saltam bilo u koju brzinu ili rikverc ali je pretvrdo da se vise ne moze stisnuti. Korpa jos nije potrosila 1 lamelu( kupljen nov set) Trebao bi mi savjet kako stelovati korpu i druk lezaj, dali ici sa pracnama na korpi van a druk uvuci uz spojnicku ili obratno??
 
Pošto je ovo opšta tema, pisaću ovde a admin neka preseli, ako sam promašio :)
Honda (Mio standard) F 42 i F600 , jeli to u principu isto ?
...dalje ima li ko dokumentaciju ..
Nameravam da za transport stavim točkove od Yuga 13 coli , na originalnim gumama piše da su coli . Jeli to ko radio i kakva su iskustva?
koliko se dobije na brzini i dal se šta izgubi ? (transport ide 95% po asfaltu )
I možda najvažnije šta će mi reći policija kad me zaustavi u saobraćaju ? Treba li neka posebne signalizacija ... pitao sam ih pre pola godine , nisu znali šta da kažu :(
Hvala unapred

Ako ti treba uputstvo za F 600:

http://www.sendspace.com/file/a41p90
 
Upravo tako,identično,se dešava i kod mene i istim principom palim mašinu.Znači li to da on nema dovoljno snage,pod takvim okolnostima, ni za šta drugo osim za freziranje..jer sam ga terao trećom sa ne znam koliko gasa(nije do maximuma) i ne osećam da bi taj mogao da povuče i prikolicu sa nekim teretom,pa još i pod usponom..možda i grešim.

Kolega i ja kada sam sa 506 frezirao imao sam osećaj da nema šanse da povuče prikolicu.Kada sam skoro sve sredio i išao u probnu vožnju oduševio sam se koliko ima snage.200 kg u prikolici i ja od 100 kg i ide bez problema čini mi se da može još toliko.Valjda je fora što ruda pritisne i baš lepo vuče.Doduše kod mene je sve ravno za uspon nisam siguran šta može i koliko.
 
Nazad
Vrh