Motokultivatori - opšta tema

oranje sa 506 je sviranje k....,bez ljutnje !
 
Ни ја не верујем да орање са 506 има сврху. Наиме, ножеви фрезе иду у растреситу земљу скоро целом висином, што је преко 20 сантиметара. Закачен плуг тешко да би могао да подигне неки сантиметар више земље (осим ако земља већ није обрађена, али онда је фреза довољна). То ме подсећа на оне кинеске ручне електричне алате код којих је предимензионисана снага у односу на масу ротора па брусилица фи 115 има снагу од 1500 вати. Тако је и овде, ако мораш да додаш тегове на точкове, па тегове на предњи крај, то више није то. Уосталом, онај ко се одлучи за 506 сигурно неће обрађивати хектаре већ много мање површине а ту се не узгаја репа и кукуруз за силосе, већ поврће и воће за душу и за породицу.
 
ma jasno,imam ozbiljnu frezu Valpadana VMC 14 (14ks) ima oko 300 kg,original plug i orao sam jedno vreme bastu,jer je bilo zajebano za traktor okrenti ga,to je tezak posao i ko nije radio taj ne zna.Prvi mali ozbiljan orac je Tomo Vinkovic pa nadalje!
 
Za sve one koji imaju problem sa paljenjem 506. Ovo je modul el. paljenja. Sve se izbacuje, platine, kond. i na mesto bobine se postavlja modul. Modul se kaci na svecicu i na prekidac za gasenje, odnosno masu. Modul je isao kao prva ugradnja u masine 506 koje su se izvozile u zemlje Afrike, Irak... zbog surovih uslova ekspoloatacije.

http://www.vecignitions.com/data/hrvatski/tv2e.html

---------- Poruka napisana u 10:42 ---------- Prethodna poruka je at 10:41 ----------

 
Pali ko zmaj freza 506 sa tim modulom,jedini problem sto zna da bude je da krene freza u nazad tj rikverc zato se vise taj modul nije ugradjivao u seriske modele.
 
Ja sa 506 orem baštu već par godina (do sada sam imao plug koji sam sam pravio,ali je odslužio svoje) i nemam problema samo uslovi za oranje moraju biti dobri ni previše vlažno ni previše suvo i plug ide u zemlju oko 20 cm. Svestan sam ja toga da je to oranje sviranje k.... ali traktorom nikako nemogu da priđem u baštu,a da mlatim ašovom ne pada mi napamet. Ja sa 506 poorem,podrljam i ofrezam oko 10 ari bašte,izvlačim brazde za krompir i vadim krompir sa njim. Takodje u jesen i proleće pofrezam 25 ari voćnjaka i vinograda. Za moje potrebe on meni sasvim odgovara i imam samo reči hvale za njega!
 
Sa njim oreš baštu koja je već bila preoravana i frezirana?
Da li si probao ledinu (livadu) da zaoreš, to je pitanje, a bašta na kojoj se već nekoliko sezona sadi, tu i ne treba plug, freza to može sve da odradi.
 
Pa orao kod drugara parče travnjaka u dvorištu i išlo je ok,ako nije previše ugaženo nema razloga da ne ide smanjiš malo zahvat pluga i samo cepaj. A to da se za baštu sprema samo frezom,probao sam i ne svidja mi se uopšte,oranje je oranje pa kakvo takvo.
 
Jel krompir vadiš sa istim daskama sa kojima praviš i kanale za sađenje ili imaš neki drugi priključak baš za vađenje krompira?
 
Pa orao kod drugara parče travnjaka u dvorištu i išlo je ok,ako nije previše ugaženo nema razloga da ne ide smanjiš malo zahvat pluga i samo cepaj. A to da se za baštu sprema samo frezom,probao sam i ne svidja mi se uopšte,oranje je oranje pa kakvo takvo.
To želim da čujem :)
Moja bašta je 5ari i ako je plug za oranje za IMT506,uz velike točkove,koje i tako moram da nabavim i tegove, plus prednji teg..onda je to sve Ok, ne orem njime hektar zemlje, već 5 ari.

Zbog čega misliš da freza nije dovoljna da se isprevrće zemlja na mestu gde se sadilo već recimo 3godine, tu je zemlja već rastresena.I ašovom da radiš,ručno, nećeš dublje da ga iskopaš, a toliko i freza ulazi u dubinu, bar u mojoj bašti.
Svakako, bolje je ići na sigurno i biljkama obezbediti nesmetani rast u dubinu. Bitna mi je informacija da IMT506 MOŽE DA ZAORE LIVADU (TRAVNJAK), a već kultivisanu baštu može da preore kao od šale.
U svakom slučaju, to mi je sledeći alat koji ću da uzmem.

Vezano za vadjenja krompira...od moje bašte koja je na tih 5 ari, ima svega, jedan deo je pod krompirom..da li mi se isplati da uzmem vadilicu za krompir, video sam kako izgleda, nije ni skupa, a koliko brže završi posao ako bih sa IMT506 vadio taj krompir?Do sada sam ručno radio, počupam prvo stablo krompira, tj, vegetaciju, pa onda udri motikom :) Jbg, nije to neki posao, ali osećam da bih sa IMT506 sve završio 20x brže. Je l' on baš ume da povadi te krompire kada kreneš tim alatom za vadjenje krompira da ih prevrćeš i iskopavaš? Interesuje me samo negativne sugestije, na osnovu njih zaključujem da li vredi ili ne , ulaganje u neki priključak za IMT506.
 
Ako neko ima neku manju frezicu na prodaju i jeftiniju naravno kupio bih. Ne treba mi nista od prikljucaka, potrebna mi je za freziranje izmedju redova jagoda. Imao sam u ponudi mio standard hondu i neku adriu ako se ne varam adriji mora da se radi motor ali je ovako ocuvana kao nova. Pa kad smo vec kod te adrije interesuje me koliko bi me kostala zamena karika i da li se kodnje menja cela stublina ili moze da se razbusi i ubaci veci klip? hvala na odgovoru i ponudama. Saljite na pp.. pozdrav.
 
Pali ko zmaj freza 506 sa tim modulom,jedini problem sto zna da bude je da krene freza u nazad tj rikverc zato se vise taj modul nije ugradjivao u seriske modele.


Nije tacno da je iz tog razloga prekinuta ugradnja. Ugradnja je prekinuta jer je DMB pukao i gledali su povoljniju tj. jeftiniju varijantu. DMB i danas uzima paljenja ali u daleko manjoj kolicini.
Kontra paljenje se javlja kod masina koje imaju luft u radilici. Bosh sistem paljenja postoji jos i na DMB pumpama za vodu, tomos mopedima, pentama, Stihl 070 ... Samo kod freza se pojavljuje kontra jako retko, ali to je kao sto sam rekao zbog lufta u radilici. Serviseri koji su radili u DMB-u ih ugradjuju i nemaju nikakvih problema i kazu da je najbolje resenje za Iskra-Bosh sistem paljenja.
 
Ako neko ima neku manju frezicu na prodaju i jeftiniju naravno kupio bih. Ne treba mi nista od prikljucaka, potrebna mi je za freziranje izmedju redova jagoda. Imao sam u ponudi mio standard hondu i neku adriu ako se ne varam adriji mora da se radi motor ali je ovako ocuvana kao nova. Pa kad smo vec kod te adrije interesuje me koliko bi me kostala zamena karika i da li se kodnje menja cela stublina ili moze da se razbusi i ubaci veci klip? hvala na odgovoru i ponudama. Saljite na pp.. pozdrav.

pre ce to da bude agria? a to ti je verovatno agria koja se sklapala ovde i nosila naziv imt 502.jel motor sachs? ako je ta onda ti je tu pod obavezno i problem sa karburatorom.tu karburator opasno zeza.ja imam tu frezicu i morao sam da nakalemim neki drugi karburator kako bi mogla da radi.100 puta sam hteo da je zapalim i bacim u kanal.ako ti je to nesto skroz jeftino a motor ne valja onda ti je najbolje resenje da nabacis brigs motor od kosacice od 5 konja.ima malo posla ali je moguce
 
Davno sam orao jedno pače 20 ari sa labinprogresom tegovi na točkovima nas dvojica jedan na jedan kraj drugi na drugi kraj okreneš ga zabrazdiš i pustiš on ide sam.Bez problema smo to orali 5 sezona...
 
Treba da menjam skuter za frezu imt 506 (7,5 ks),pa me zanima dali je imao neko i kakva je freza?
 
To znam i ja,ali taj covek kaze kao ima 7,5ks a ja nisam cuo da ima takva freza,verovatno se on zeznuo nesto,nego dali vredi da dam skuter 50cc za frezu imt 506?pozdrav
 
Nazad
Vrh