Motokultivatori - opšta tema

Ljudi ja imam cetvrtu brzinu na 509 i svakom bi breporucio da ju izreze, cetvrtom teram uglavnom po asfaltu ali moze i po ravnom makadamu ili zemljanom putu, ali samo gde nema dzombi, ja je vozim bez prosirenja tockova odnosno na tockove sa kramponima. sto se tice brzog rikverca skoro sam cuo za njega i nisam ga jos urezao ali mi se cini i da nema bas prostora da se ureze posto je sa droge strane urezana cetvrta brzina, onaj metal bi se skroz skinuo brusilicom.

da vas pitam za savet. Covek mi nudi skupljac za seno za imt509 po ceni od 800 evra, nisam ga pogledao ali kaze da je kao nov, sta mislite o ceni? e sad ,ja njemu nudim u zamenu skupljac za mutu, a on ce sutra da mi javi jel moze da ga proda, i ovaj moj je u odlicnom stanju, jeli to u redu s moje strane? unapred vam hvala.:osmeh:
 
Ljudi ja imam cetvrtu brzinu na 509 i svakom bi breporucio da ju izreze, cetvrtom teram uglavnom po asfaltu ali moze i po ravnom makadamu ili zemljanom putu, ali samo gde nema dzombi, ja je vozim bez prosirenja tockova odnosno na tockove sa kramponima. sto se tice brzog rikverca skoro sam cuo za njega i nisam ga jos urezao ali mi se cini i da nema bas prostora da se ureze posto je sa droge strane urezana cetvrta brzina, onaj metal bi se skroz skinuo brusilicom.

da vas pitam za savet. Covek mi nudi skupljac za seno za imt509 po ceni od 800 evra, nisam ga pogledao ali kaze da je kao nov, sta mislite o ceni? e sad ,ja njemu nudim u zamenu skupljac za mutu, a on ce sutra da mi javi jel moze da ga proda, i ovaj moj je u odlicnom stanju, jeli to u redu s moje strane? unapred vam hvala.:osmeh:
au brate jel tom fali 800e il bi ti to stvarno tolko platio?
ako oce zamenu uredu,ja kupio trktorski rasrurac za 300. stvarno sto nema smisla nema e jedino ako je od prohroma vredi te pare.

a ja sam rikverc urezo sve to stima samo ga secnes od prve nanize i spori skoro da i ne koristim .
 
jel moze mala pomoc, jel pravio neko prikolicu sa kardanskim pogonom za imt 507 i od kog auta je koristio kardan i da li je bitno kakav je kardan, na sta treba da obratim paznju, naj bolje bi bilo kad bih video neku skicu, sliku pa onda istu takvu pravio
unapred hvala
 
jel moze mala pomoc, jel pravio neko prikolicu sa kardanskim pogonom za imt 507 i od kog auta je koristio kardan i da li je bitno kakav je kardan, na sta treba da obratim paznju, naj bolje bi bilo kad bih video neku skicu, sliku pa onda istu takvu pravio
unapred hvala
diferencijal i kardan nadjes od lade,ostalo gore napravis sanduk dal ti treba sa kipom il bez kipe. za sasiju i rudu u profil 10.e sad prenos bi trebo da proveris kako se uklapa stim da su ti na prikolici gume iste ko napred.
 
ne mora da ima iste gume,pod uslovom da nema sihron na frezi koji sihronizuje obrtyaje tockova freze i kardana,pa i tad tako zagonjeno sme koristiti samo u "izvlacenju" na vlaznoj podlozi.Jerr cak i da su istih dimenzija,ako se duze koristi po suvom dolazi do ne sklada brzina i onda ili freza vuce usaltovanu prikolicu ili prikolica gura usaltovanu frezu.Pored uloge da se ponekad ukljuci kardan za izvlacenje,najcescu ulogu ima u transpotu i to zbog same brzine kretanja,ali tako da kad je kardan ukljucen freza je u leru i u tom slucaju nema veze koliki su tockovi na prikolici
 
hvala
dejane je si ti pravio prikolicu sa diferencijalom jel imas mozda neku skicu, sliku, savet na sta bih trebao da obratim paznju posto bih uzeo imt 507 jer bo je dosta jeftiniji od imt 509 a zbog pogona dobio bih i transportne usluge pored kosenja, posto mi je ranc u brdovitom balkanu gde imt 506 samo proslajfa bog svoje lakoce
unapred hvala
 
jesam pravio,ali pre 20 godina i zato nemam slike,nije nesto komplikovano ako imas barem malo smisla za mehaniku.Kod mene je kardan i diferencijal od lade.Prvo napravi sanduk,prikljucak za frezu(ruda) ,vesanje prikolice (meko ili kruto),znaci sa gibnjevima/federima ili bez njih(kod mene je kruto).Ijedno i drugo ima svoje prednosti i mane.Kad zavrsis taj deo posla,okrenes je naopako da bi izracunao gde treba postaviti osovinu diferencijala,kod ovakvih prikolica najbolje je da teziste bude tako da malo da pritiska ka rudi,otprilike 10 - 15 kila.Kad njega fiksiras (najbolje cugovima) meris rastojanje izmedju kardana freze i diferencijala i prema tome krojis kardan.Najbolja varijnta je da ga "prekines na pola i postavis jedan lager,pa druga polovina (ako je kardan predugacak).Ono na sta treba obratiti paznju je to da kardan morada "radi",dakle ne sme biti kruta veza iz 2 razloga:
1.zbog samog montiranja i skidanja sa freze
2.freza u odnosu na prikolicu ima mali hod u svim pravcima (levo-desno obezbedjuje krst kardana,a gore-dole hod izmedju kraja kardana sa ripnama i samog krsta kardana.Mozda izgleda komplikovano ali nije,pocni sa onim sto sigurno znas,a dalje naravno pitaj
Diimenzije sanduka se kroje po snazi freze,tebi za 507 otprilike 100x170x40,naravno sediste (klupa) i dobra (jaka) ruda koja isto mora imati hod u odnosu na frezu
 
ako uspes da namestis pogon na zadnje tockove za imt 507 onda si majstor :), ja imam 507 i mislim da je to tesko to napraviti zbog toga sto kardan predvidjen za npr. freziranje, mislim da ga je tesko uskladiti sa tockovima, mada bi to mnogo znacilo da je 4x4, ako uspes da napravis izbaci slike ili klip. poz

---------- Poruka napisana u 10:59 ---------- Prethodna poruka je at 10:55 ----------

zanima me da li ima neko da kosi sa imt 506 ili 507, ne znam dali je bolje kositi prvom brzinom sa velikim tockovima ili drugom sa malim tockovima, nekako mi se cini da je prvom sporo a drugom brzo, jel ima neko iskustva, ja sam kosio sa imt 507 benzinac.poz
 
ako uspes da namestis pogon na zadnje tockove za imt 507 onda si majstor :), ja imam 507 i mislim da je to tesko to napraviti zbog toga sto kardan predvidjen za npr. freziranje, mislim da ga je tesko uskladiti sa tockovima, mada bi to mnogo znacilo da je 4x4, ako uspes da napravis izbaci slike ili klip. poz

---------- Poruka napisana u 10:59 ---------- Prethodna poruka je at 10:55 ----------

zanima me da li ima neko da kosi sa imt 506 ili 507, ne znam dali je bolje kositi prvom brzinom sa velikim tockovima ili drugom sa malim tockovima, nekako mi se cini da je prvom sporo a drugom brzo, jel ima neko iskustva, ja sam kosio sa imt 507 benzinac.poz
vec sam pisao o tome,kada motokult. nema sihron brzine,onda moze sasvim slucajno da se pogodi priblizna brzina tockova freze i prikolice i utom slucaju se moze koristiti na vlaznoj podlozi,da bi moglo da se kompezuje neslaganje brzina,to je sto se tice 4x4.Sto se tice samo transporta (motokult.na leru,a kardan ukljucen)onda nema veze koliki su tockovi na prikolici,tj.veci - ide brze i suprotno
 
imam 509 napred su 14 gume nazad 16 zbog te razlike postoji međureduktor,i ima veze kad vuku sva četri,dok npr labin ima iste napred i nazad i nema među reduktor,prenos se uklapa,i najbolje bi pasao diferencijal od tristaca,juce mi je to covek rekao.
e sad neznam koliko je brz tvoj izlazni kardan i kako ce se uklapati sve 4 vuce.al na mekoj pdlozi bi to funkcionisalo jel bi ako nije isti prenos nesto proklizavalo,a asfaltom i kud tera samo zadnji iskopcas prednje kad god moze.
 
imam problem sa platinskim dugmadima na mio standard f420... nova u servisu 1500din , da to nije malo mnogo para za platinska dugmad ?
postoji li mozda neko drugo resenje ?
 
Za imt 506 platine su 350 din pa te tvoje jesu preskupe a kvalitet je verovatno približno loš kao i ovima. Jel tu ne pasuju platine od tomos motora? Poneseš uzorak i obiđeš neku prodavnicu tomosa i drugih proizvođača, verovatno se poklapaju sa nekim jeftinijim. A nešto mislim da je u tvom slučaju verovatno skuplja usluga nego deo.
 
ne odgovaraju od tomosa, sto je najgore... za imt i za tomos je cena 200-400din . ovo je samo cena platinskih dugmadi , ne ugradnja.
hvala u svakom slucaju :ppozdrav:
nadam se da je neki vlasnik mio honde nasao neko jeftinije resenje platinskih dugmadi?
 
broj obrtaja neznam.nosivost dozvoljena je 1t. mada sve preko 500-600kg. je pretesko za vucu i opterecenje motora i menjaca.ja preko toga nepraktikujem tovariti vise ipak je to mala masina,naravno zavisi i jel transport u ravni il u brdu.
 
Ja koliko znam postoi samo jedan model 506 naše proizvodnje nema ih više, i on ima priključak za kosu i rikverc.
 
Nazad
Vrh