Motokultivatori - opšta tema

A jel zna neko malo pobliže da objasni kako da naštelujem palenje pa da u subotu uveče pokušam da upalim ako ne budem morao i karburator da perem zbog par godina bez goriva. Pitao sam za drugog komšiju za onaj ventilčić ispod plovka, zaglavljuje u zatvorenom, za bingov karburator je čak 700din a za ikov nema delova. Po meni skupi delovi a potrošač! Znači kad klip dolazi u gmt kako treba da stoje platine, jel treba da se otvaraju ili zatvaraju i da li možda treba ranije ili kasnije i koliko? A zazor sam mislio da stavim na tri mm kad su skroz otvorene? Ako neko zna možda me poštedi par puta odvrtanja i zavrtanja zbog štelovanja. Znam da je to važno zbog lepšeg rada i palenja freze, i snage i potrošnje.
 
A jel zna neko malo pobliže da objasni kako da naštelujem palenje pa da u subotu uveče pokušam da upalim ako ne budem morao i karburator da perem zbog par godina bez goriva. Pitao sam za drugog komšiju za onaj ventilčić ispod plovka, zaglavljuje u zatvorenom, za bingov karburator je čak 700din a za ikov nema delova. Po meni skupi delovi a potrošač! Znači kad klip dolazi u gmt kako treba da stoje platine, jel treba da se otvaraju ili zatvaraju i da li možda treba ranije ili kasnije i koliko? A zazor sam mislio da stavim na tri mm kad su skroz otvorene? Ako neko zna možda me poštedi par puta odvrtanja i zavrtanja zbog štelovanja. Znam da je to važno zbog lepšeg rada i palenja freze, i snage i potrošnje.

Evo link za knjigu u kojoj je sve lepo objašnjeno:

D.Simonović-Motokultivatori
 
mala pomoc
da li neko zna gde ima tehnicka dokumentaciju za frezu mio 220 (mio standard osjek)staru mnogo leta, tacnije na frezi ima vazdusni filter u delovima sa gumenim crevom pa me interesuje kako da ga sklopim, i jos par sitnica, posto nije koristena vise od 5 godina, pa bih sad da je osposobim i malo nesto izfrezujem oko sljiva
unapred hvala
 
Evo link za knjigu u kojoj je sve lepo objašnjeno:

D.Simonović-Motokultivatori

Hvala ima korisnih saveta. Inace sam imao taj link memorisan u kompu da bih ga izcitao kad imam vremena ali sam bio skroz zaboravio na njega.

---------- Poruka napisana 14-04-12 u 23:55 ---------- Prethodna poruka je 13-04-12 at 21:32 ----------

Proradila 506tica veceras! Dosao sa posla, istrimerisao jedan kanal do puta 50tak metara i dovrsio zavrtanje salonita na nadstresici ranije, pre mraka i nisam hteo nesto drugo da pocinjem po dvoristu nego pravac u garazu. Nisam bio ni umoran i polako opusteno. Srafciger u cilindar, spijun u platine pa redom ostalo, delic po delic, srafic po srafic odmah sve zavrtao kako treba, zaista nisam ni pomislio da nece upaliti ili da cu morati opet da odvrcem i stelujem ponovo. Kad ono nece, zamenim svecicu i upali!Na polovne svecice, zaostale od mojih freza jer je novu koju sam kupio odneo da proba onaj komsija sto mu glavi iglica plovka??? A ta prva na koju nije upalila je dobro bacala varnicu na prazno! Gasio palio proturirao. Ajd dopunim tecne masti dole i upalim opet, jos mi srafciger u ruci, finio ler gas i freza otkucava, u 22h naidje komsinica i pred muzem me satera u cosak garaze i ugura mi dvoiljadarku u dzep. A stvarno nisam hteo da naplatim nista preko cene delova koje su vec platili cim sam uzeo. U utorak cemo probati u njenoj bastici. Freza ima dobru kompresiju i na radilici nema lufta (osim lezista kajle, razjedeno je) i lepo otkucava na leru samo me brine sto sam skarabudzio magnete. Zbog losih navoja sam iznutra zavrnuo 4 matice iz gvozdjare i malo i elektricnim zapeckao za glavcinu pa postoji mogucnost da se odvrne neka matica (sto ne bi trebalo da smeta jer ce se slepiti medju magnete ali moze da ispadne srafic) a malo je i u debalansu zbog varova, valjda nece rastresti radilicu ili odvrnuti glavnu maticu? Vreme ce pokazati mada mislim da ce to biti dobro samo ce ruzno izgledati kad se nekad bude rasklapala.
 
Rekao sam 30cm misleći na dubinu za sadjenje povrća koje dolazi sada..luk, krompir..sad da li je 30 ili 15cm, bitno je da se prekopa i izfrezira u tu svrhu.
Ја сам прошле године купио ИМТ 506 за 12 ари баште са воћем. Иако сам од многих чуо да се руке тресу данима после рада са њим, ја нисам имао таквих проблема. Ако се добро подеси висина са раоником онда можеш са два прста да га водиш. Ако крене у дубину, само га благо притисни на ручке да направиш баланс и он сам искочи и настави. Код мене је плац био необрађиван скоро 6 година, само је задње две године кошена трава. Прво сам прошао целу башту у првој брзини, покидао коровску траву, требало ми је два дана. То је било јесенас. Сад на пролеће сам прошао још једном, другом а негде и трећом брзином, како је земља промрзла иде као ветар. Око 4 сата за целу башту, с тим да је ћале садио воће у цик-цак, па сам морао да изводим слаломе. Дакле, немој да покушаваш одмах да зарониш 20-30 сантима већ у више пролаза. Стрпљен-спашен.
 
Дакле, немој да покушаваш одмах да зарониш 20-30 сантима већ у више пролаза. Стрпљен-спашен.
Odlično, još uvek mi stoji na selu u garaži, kiša je svaki dan, pa praznici..nikako da se nadje vremena da se radi nešto :)
Za sada planiram sa njim samo baštu od 5ari da izfreziram i to je sve.Već sam izfrezirao dva reda, čisto da probam..ali vidim da visinu freziranja (odnosno dubinu) ne održavam ravnomerno,ali sve to dolazi vremenom, rutinski.Moja bašta je rastresita, već nekoliko godina tu na istom mestu sadimo povrće, dok nisam kupio IMT506, komšija, tu na selu, je preoravao/frezirao tih 5ari..tako da je to rastreseno samo tako i za IMT506 je to šala od posla.Čekam da budu lepši dani, da malo zemlja osuši, taman kada budem frezirao da ne bude prašine, a da bude rastresito, da može da se mrvi zemlja, da nema blata.

S'jeseni ču zasaditi 50sadnica sertifikovane kupine, za proizvodnju domaćeg kupinovog vina, za ličnu upotrebu i tu će mi IMT506 odraditi savršeno posao.
Videću kako će se pokazati u vučenju drva za pečenje prepečenice..ali sudeći po dosadašnjim informacijama, uz velike točkove i tegove..da će i taj deo odradjivati regularno.
Što se tiče košenja, znam čoveka koji sa IMT506 održava 3ha livada, tako da za moje potrebe je zadovoljavajuće.

@dubansr
Kada budeš uzimao IMT506, obavezno proveri da li je motor original nemački, da li je karburator BING nemački (jer postoji kopija BING karburatora koji je domaće proizvodnje).Takodje proveri da li je motor dihtovan,jer nisu ga oni uzalud otvarali.Postolje, dole gde je diferencijal, treba da bude narandžasta fabrička boja, a ne da ga farbaju i restauriraju..u tom slučaju nemaš pojma šta dobijaš, a sav taj njihov šatro rad, plaćaš 200-300evra,jer za ovo vremena koliko sam pratio oglase, shvatio sam da se tu vrte jedni te isti oglasi i da su to uglavnom 99% preprodavci koji negde nabavljaju IMT506 po ceni od 200-250€, srede ga i prodaju ti ga za 500-700€.
Obavezno, bar po pričama onih koji imaju IMT506,gledaj da bude godina proizvodnje 1990-1997.Moj je 1997. Taj period se u Knjaževcu sklapao IMT506 sa original nemačkim delovima.
Imao sam sreću da sam kupio IMT506 od čoveka koji je bio prvi vlasnik ,koji mi je dao i godinu dana pisane garancije, sa sve parafom,izjavom,kopijom lične karte..dakle kao u sudu da smo overili ugovor..i za sada sam zadovoljan.naravno, garancija podrazumeva ispravnost i poreklo motora i delova..a garancija ne važi na sitice..tipa potezna sajla, svećica i sl.Dakle,samo garancija da je original nemački motor i karb, nikada otvarani..i da će regularno raditi godinu dana.
Budi uporan i pronaći ćeš, prati redovno oglase, imaš u ovoj temi puno saveta..postoji i neki vašar u Rumi, mada je to meni daleko da bih išao, ali postoji i ta opcija, gde uz cenkanje možeš da pazariš i za 230€.
 
Ja sam uzeo prosle godine imt506 u okolini pozerevca za 230 e sa tockovima i nozevima ,ikov karburator 89 god.Malo je sredio i radi bar za sad zadovoljan.Tako da samo prati oglase ili se raspitaj ima neko u selu sigurno kome nije vise potrebna.
 
ima li neko malu frezu tomos mio 200
treba mi par informacija o filteru vazduha ili jos bolje ako neko ima upustvo za rukovanje
unapred hvala
 
Koliko moze da kosta IMT 506?

Ja sam zimus kupio od kuma IMT 506 82-83 godište.Bila je kradena pa prefarbana u belo,falilo je dosta delova,dugo nije palila itd.Kupio sam za 150 eura u takvom stanju (točkovi i freza) naknadno sam kupio odličnu auto prikolicu sa torzijom.Delove sam kupovao uglavnom preko interneta negde smo već pisali o tom čoveku iz Aleksandrovca.I narvno pošto nisam majstor sve što se tiče popravke i prepravke uradio mi je komšija inače član ovog foruma Rade013.Dosada me sva ta igrarija košta oko 500 eura,ostaje još da se prefarba kultivator u original boju.Mogu vam reći da sam zadovoljan i sa snagom i sa potrošnjom probavao sam i u freziranju i u transportu.Pa ako je neko u nedoumici možda mu pomogne nešto iz ovog posta ukoliko ima pitanja stojim na raspolaganju.
 
Moj ti je savet da taj kradeni IMT506,što je prefarban u belo, ofarbaš originalnim bojama, obavezno da ti diferencijal postolje bude narandžasto, jerbo se ovce primaju na slani kukurizi, i tako prefarbanog da ga metiš na internet oglasi, ima ga prodaš za 700e ki o'šale..sračunaljku će se lično presabereš da ti čisto u džep ostane 200€, bez ulaganja..e, samo je potrebno pronaći pacijenta, još pride:ppozdrav::sreca:::novac::
 
Nisi me razumeo bio je ukraden od mog kuma pa mu je policija vratila posle nekih 20-tak dana,za to vreme su ga očerupali i prefarbali.Kum ga je gurno u garažu takvog i nije ga pipao 10-tak godina.Planirao sam da ga ofarbam jer bez veze deluje ali je inače tip top.Pošto nisam gadljiv na lovu možda i zaradim 200 eura pride pa kupim neki dizel.
 
Pošto sam IMT506 koristio samo toliko koliko da proverim kako sve radi..isfrezirao sam dva reda u bašti, čisto da proverim kako sve to funkcioniše, ali budući da sam uz motokultivator dobio i onu originalnu knjižicu sa uputstvom, tu sam pročitao da u procesu startovanja motora mašine, u delu kada treba potegnuti zateznu sajlu..pa tada, pre okretanja ručice gasa do maximuma, pumpanja karburatora na onaj klip..dakle posle toga treba ručicu gasa vratiti na 1/3 gasa i tada potegnuti zateznu sajlu, tj. startovati motor. Medjutim, ovaj čovek kaže da mu slobodno dodam gas, on kaže i do maximuma, da bi upalio. To mi je sumnjivo, ne znam zašto onda stoji u uputstvu da je dovoljno samo ručicu gasa postaviti u položaj, aproximativno, na 1/3 gasa.Pali on i na toj jednoj trećini, ali se i gasi, zbog toga je potrebno ručicu gasa okrenuti bar preko polovine.
Da li je to tako normalno, ili je ipak nešto u funkcionisanju.Kako bih mogao da sredim to, da mu je dovoljno i 1/3 gasa pri paljenju.

Što se tiče rada same mašine, zadovoljan sam, jedino što još uvek nemam rutinu u rukama kada držim ručicu kvačila i prebacim u brzinu, pa kada otpuštam kvačilo i oduzimam gas, u početku mi se , naravno, gasio IMT506,dok nisam usinhronizovao proces menjanja brzine.

Takodje, dešavalo mi se da mi se tako u brzini izgasi motor i onda mi je problem kako menjač da ubacim u '0' položaj, tj. van brzine. Bukvalno zablokira menjač koji i tako ima vrlo kratak hod izmedju brzina, pa se još nisam navikao na taj mali hod menjača.
Ovaj bivši vlasnik IMT-a mi kaže da malo jače cimam (napred-nazad) ručicu menjača i da ću dobiti položaje, mada mi to ne izgleda kao opcija u funkcionisanju menjanja u brzinu.
 
Mislim da je normalno dok je hladna mašina da se gasi na malom gasu...Verovatno je potrebno da ti neko našteluje jer moj radi i hladan na vrlo malom gasu a tako ga i palim sa vrlo malo gasa.Ne znam zašto prilikom prebacivanja brzine puštaš kvačilo i smanjuješ gas ? Logično je da sinhronizovano puštaš kvačilo i dodaješ gas.A i meni se činio malo komplikovan menjač ali sam se uštosirao 1-2 sata rad i sve ide lako.
 
imaM 509 ku i odgajio sam se na njoj. i uvek kada palimo dodamo gas do kraja. tako ide bar kod 509ki. samo sto moram i saug obavezno da povucem. to sto ti se gasi najverovatnije je mali ler. trebalo bi sa strane da ima safic koji kada se zavrce pojacava se ler.. sada ne znam da li to ima kod 506. pogledaj sa leve strane motokultivatora. kada freziram malo vise ( posto mi je motor pri izdahu) obavezno moram da po malo zavrnem tajj safic jer se u suprotnom ugasi na leru
 
@Pegaz013
Samo sam sledio onako kako je napisano u uputstvu, to je originalna knjižica koja ide uz IMT506 u njoj je bukvalno sve objašnjeno, pa je tako i napisano.Kompresija mu je dobra, sudeci po poteznoj sajli koja ima otpor još kako krenem da je povlačim, i pali uvek iz prve, jedino što sam pročitao u uputstvu..znaš već kako ide proces paljenja,..prvo postaviti polugu menjača u nulti (ler) položaj,zatim okrenuti leptirak za dotok goriva,na dole,pa zatim komandu za gas(ručicu gasa)okrenuti na puni gas, pa tipkati prstom klip tj. plovak karburatora..mada meni jako brzo krene da curi gorivo kada to radim, dovoljno je 1-2x da ga odozgo tipnem prstima.I na tom sledećem koraku kada treba pre potezanja sajle okrenuti ručicu gasa na 1/3, ja zapravo moram da je okrenem preko polovine gasa, da bi iz prve upalio motor.To mi nije jasno zbog čega ne 1/3, već moram ručicu gasa da okrenem preko polovine.

@joseva
U uputstvu za IMT506 piše da treba voditi računa o tome da prazan hod bude pravilno podešen i postoji taj vijak za podešavanje klizača za gas na karburatoru, ali to ću experimentisati kada budem na selu pored mašine.Danas sam malo prelistavao ebook koji je _Quercus _ okačio ovde na forumu (D. Simonovic - Motokultivatori), takvu, samo štampanu, sam dobio od čoveka od koga sam kupio IMT506,stim što je knjiga od D. Simonovića daleko obimnija, ali sadrži identično uputstvo koje se dobija i za IMT506.
Na rad u leru ga još nisam ni prebacivao (u toku rada) samo pri svakom startovanju motora, da ne bude u brzini, pa da ga jurim po livadi:ppozdrav:
U toku rada sam mu samo oduzimao i dodavao gas i menjao brzine (II-III) za freziranje.A kada hoću da ga isključim, mada u uputstvu postoji ceo proces isključivanja mašine, dovoljno je da mu oduzmem gas na minimum, ako hoću da ga ucentriram da lagano ulazi u garažu i kada mu potpuno oduzmem gas on stane, što je i Ok.Naravno može i preko onog narandžastog prekidača iznad kutije za odlaganje alata..ali za sada sam toliko uspeo da radim sa mašinom.

Pošto je montirana freza na IMT-u, a pročitao sam da rikverc ne sme da bude u operaciji kada se radi sa frezom, tako da menjač za rikverc još nisam ni probao.Medjutim, čitajući uputstvo za IMT506, pročitao sam da kada se ručica menjača postavi u gornji položaj, tada mašina ide u rikverc,a u donjem položaju kada je, onda ide aktiviran položaj za hod unapred, medjutim kod mene je taj menjač za rikverc uvek u položaju 'na dole' tj. za hod u napred.Može i da se povuče rukom na gore,ali se momentalno i vrati u isti (donji položaj), pa mi nije jasno zašto se uvek taj menjač vraća u taj 'donji' položaj, tj. u položaj za hod 'u napred'. To još nisam stigao da proverim.
 
Ja sam juče pazario ganc nov original plug za imt 506 za 5000 din,sad samo cekam da malo prosuši da probam kako će da funkcioniše. :osmeh:
 
Plug za vinograd ili baš plug za oranje ledine?
Interesuje me da li IMT506 ima snage da zaore livadu koju bih izfrezirao i kultivisao u baštu za povrće.Na slici uputstva za IMT506 stoji slika kako IMT506 uz tegove,velike točkove i prednji teg ore upravo takvu jednu livadu, ali to je samo na slici, interesuje me u praxi kako sve to izgleda :)
 
Nazad
Vrh