Motokultivatori - opšta tema

Kolega Pegaz013 , hvala na informaciji, lepo je to čuti.Nadam se , čim uzmem prikolicu, da ću moći da potvrdim,pozitivno, jer kod mene ima uspona i do 45%, ali pod tim usponom jedino planiram da preteram prepečenicu u balonima,do auta, jer ću uzeti prikolicu sa kukom za putnički auto.Kako se to pokazalo..da li neko koristi istu prikolicu od IMT506 i za auto..znam da nije prostrana preterano, ali da se preveze recimo 300litara prepečenice u balonima je sasvim Ok, ili neko povrće i sl.
 
TheBigBang Stvar je u tome da ruda prikolice vrši pritisak na kultivaeor ( sistem jednoosovinke) onda ti ni netrebaju tegovi. Imao sam tri prikolice jedna za auto kod koje sam skidao šapu i u rudu uvlačio poteznicu od nožice a dve sam sam pravio jednu manju za lakše tovare do 300 kg i drugu za veći tereti kabastiji(40 bala slame)a ta je i barem duplo teža od ove za auto a i vukao sam obadve sa đubretom. Što se tiče onog paljenja sa punim gasom dali se ugasi kada vratiš gas nazad?Ako se ugasi onda moraš da na sajli podesiš ler gas ili na karburatoru podizanjem šiberasa onim šrafčićem na njemu .Imaš 2 jedan je za vazduh a drugi je za šiber,uhodaćeš se već sam kada počneš malo duže da radiš s njim.
 
zis, moje potrebe za prikolicom će se svesti isključivo, sezonski, 500metara do auta da prevezem tih 300litara prepečenice, ne mora odjednom, može i iz dva puta, pod usponom od 30-45%.Planiram po ,uglavnom, ravnom putu .. iz dedine šume ,do kuće na selu,a to je udaljeno takodje nekih 500metara, da prevezem 2-3metra suvih grana, drva, za pečenje prepečenice.Na jesen ću tim putem ,pod usponom od 30-45% ,da preteram povrće iz bašte,do auta.
Sve će to da stane u prikolicu od IMT506,bez problema.To je sva aktivnost.Tu na selu imam komšiju koji je dobar dasa, sve što mi treba.. da preorem livadu za sadnju kupine, on je tu..a posle toga IMT506 će da frezira bez problema.Tako da se nadam da će taj moj IMT506 da zadovolji te moje potrebe.

Što se tiče paljenja, mora da mu se doda gas, skoro do kraja, da bi upalio..a kada oduzimam gas.., sećam se, poslednji put kada sam radio sa njim (čisto sam testirao kako se ponaša, a to je bilo pre dva dana),..vozio sam ga po dvorištu, prvom, i kada sam hteo da zaustavim motor, nisam išao na onaj prekidač na upravljaču, već sam mu oduzimao gas..i motor je stao tek kada sam sasvim ,unazad, vratio ručicu gasa.

Mislim i da se gasi kada mu oduzimam gas,kada tek startujem motor, ali se ne sećam da li je oko polovine ili 1/3 položaja ručice gasa, to ću baš proveriti..

Puno Hvala kolega Zis, korisne informacije. Krenuo sam prvo od filtera za vazduh, u ponedeljak mi stižu plastični filteri, tako da je filter za vazduh pod kontrolom...pa idem dalje..sva ulja ću izmenjati, ono što piše u uputstvu za IMT506.
Medjutim, uputstvo koje sam dobio od čoveka, koji mi je prodao IMT506, jeste originalna knjižica, džepni format, koju je izdavao Knjaževac.. ali ovaj moj je SX model, tako da se poprilično razlikuje u odnosu na ono što je napisano u tom uputstvu, ali je svakako korisna knjižica, naročito za mene koji nikada u životu nisam vozio motokultivator::traktor1::
 
Drustvo treba mi mala pomoc, kvacilo na 509 mi postalo strasno tvrdo. Odvaja na pola kao sto bi i trebala, nikad ne "kvrkne" kada saltam bilo u koju brzinu ili rikverc ali je pretvrdo da se vise ne moze stisnuti. Korpa jos nije potrosila 1 lamelu( kupljen nov set) Trebao bi mi savjet kako stelovati korpu i druk lezaj, dali ici sa pracnama na korpi van a druk uvuci uz spojnicku ili obratno??
pazi druze meni je bila napukla korpa,a da se skoro i nevidi to.
moze da se steluje da se oni pipci izbace al to okreces sva tri sarafa po isti broj krugova probaj po pola kruga.
druh lezaj nediraj nebi trebalo.
moze da ti riba sajla pa tesko ide probaj sipaj ulja il nafte,ako kisne moze da te to zezaa.
a sajlu kvacila stavi u skroz donju rupu gore na ruckama,tako da kad stiskas kvacilo bude bolja vaga i vise odvaja.
 
Imam motokultivator imt 509, od prikljucaka imam kosacicu, plugove, frezu i pravljenu vadilicu za krompir. hteo bih jos da nabavim skupljac za seno pa me interesuje jel zna neko gde bi to moglo da se nadje i posto, ja sam trazio svuda i nisam uspeo da nadjem. ja imam jedan skupljac koji pase za mutu, ali niko ne ume da mi ga prepravi za 509-ku.
Mico,ima jedan skupljac za sijeno ali u C.Gori,ako ste zainteresovani mogu da vam dam kontakt telefon. A dali neko zna gdje mogu kupiti reduktor za frezu,za imt 509?
 
A dali neko zna gdje mogu kupiti reduktor za frezu,za imt 509?
Неко рече да је налазио на вашару у Руми. Ишао сам ал' нема. Једино сам у Хало огласима пронашао типа који тргује деловима за култиваторе и нуди нов за 200€.
Да искористим прилику да поделим негативно искуство: покушао сам да искористим ауто-приколицу са 509 тако што сам наварио куку. Обзиром да има отклон (клацкање) горе-доле јако је тешко одржати баланс на равнаом а на џомбастом је немогуће. Значи само лево-десно окретање и осовинско (као на фабричкој приколици) јер сво оптерећење пада на оних 11 цм кроз који иде клин.
 
Hvala Vam YT1RDI,da nemate kontakt telefon toga covjeka,jer ja u C.G. tesko dolazim do HALO oglasa.A moze li mi neko objasniti,sobzirom na moje skromno znanje o IMT 509,dali on,tj.509,ima cetvrtu brzinu i gdje se urezuje gore u onom limu ili drugu u rikverc,oprostite da ne ispadnem smijesan,par ljudi mi je to reklo da ima cetvrtu brzinu,a za rikverc sam procitao i negdje na ovom forumu.
 
Može li mi neko reći u vezi IMT506, koje ulje se sipa za filter za vazduh ?
U uputstvu piše 'čisto motorno ulje', može li tu da ide SAE 30/40 ?

Ulje za menjač bi moglo da ide SAE 90/80 ?

Koja tečna mast se sipa u onaj šraf na diferencijalu ?

Gde još treba sipati ulje u IMT506 ?

---------- Poruka napisana 04-05-12 u 11:46 ---------- Prethodna poruka je 02-05-12 at 12:24 ----------

Evo par fotografija..IMT506 u akciji!








Za sada se ne kajem ni 0% :) što sam ga kupio, čak..štaviše, od mogućih 10 poena, dao bih mu 15!
Istina, izlomio me je, nije mi žao..jer ono što je odradio je više nego zadovoljavajuće.Samo da me posluži i dalje tako kako radi.. i NIKADA ga neću prodati.

Moja bašta ima nekih 5-6ari, tu na istom mestu se sadi povrće već par godina unazad, zemlja je poprilično rastresita,ali kada odleži sezonu, od snega i kiše, poprilično je i ulegla, dakle rastresitost i 'utabanost' zemlje je 50/50.
Komšija svake godine dodje sa velikim traktorom, preore zemlju, izfrezira..ali na posletku kada nešto treba da se posadi, uvek mora i motika da odradi svoj deo posla,da se usitni zemlja..a to mi nije odgovaralo..jer to je 3x prevrtanje zemlje.Sa IMT506 sam ujedno i 'preorao' i izfrezirao zemlju..plus, mališan pravi brazde, kao što se i vidi na slikama, tako da sam krompir samo poredjao u već pripremljene brazde i uz stajsko djubrivo, grabuljom zagrnuo:ppozdrav:

Ukopavao sam ga, pogonio III brzinom..'mališan' je izdržao sve, bez pogovora!
Naravno, pravio sam pauze, preorem jedan red, pa pauza..i sve tako.

U uputstvu sam pročitao da 'VISOKI BROJEVI OBRTAJA SU ŠTETNI ZA MOTOR I ZNATNO MU SKRAĆUJU VEK TRAJANJA.' šta to znači..da ne bi trebalo da koristim III brzinu,nikada?
Malo to zvuči nemoguće, kako da ga koristim za transport robe, ako ne koristim III brzinu, naročito na uzbrdici.

Uzgred, na slikama se vidi da sam trimerom Svinjnjadžer BC 1900X pokušao da ,pre freziranja, uredim oko bašte..da pokosim travu, ali kvalitet Svinjnjadžera jasno pokazuje koliko je to 'ozbiljan' brend..uspeo sam da pokosim to što se vidi na slikama i šta reći dalje osim...ŠTO DALJE OD SVINJNJADŽERA!!!:sjasi::ppozdrav:::novac::
 
@TheBingBang to za veliki broj obrtaja podrazumeva da slusas motor kako radi, freziras tj. kultiviras u trecoj brzini ali podesavas gas po sluhu i po nacinu kako sitni zemlju freza nikako ne treba da "rove" moj pokojni deda je novu frezu za 2 ili 3 sezone uspeo da unisti i dovede do generalke zato sto je bio nagluv i kada je radio sa njom radio je pod jakim gasom. Btno je da se slusa motor i po potrebi da se podesava gas. Sto se ulja tice ide u menjac, i ispod rezervara imas onu kao kapu i tu ide malo ulja ali sasvim malo mislim da moze SAE 90 ali nisam siguran pitacu majstora danas kad dolazi.

Nego narode kako se 506 ponasa u vasim krajevima? Kod mene je masovna pojava kvarova i generalki. Najvise stradaju platine, karike, kondenzator i bobina a delovi su katastrofalno losi i jedva izguraju sezonu od kada su izbacili sa pumpi obican freze traze cesce majstora
 
Po 'sluhu' sam je i pogonio..osećam koliko joj je potrebno da izfrezira ,tj. 'preore' zemlju..ali to je uglavnom bila III brzina, sa doziranjem gasa u zavisnosti od potrebe.Nikada do maximuma nisam okrenuo ručicu gasa.
Ja sam upravo to i radio, kao što se vidi na slikama, ukopavao sam je..tako da je bukvalno i frezirala i preoravala.
Zemlja nije tvrda, nije ni rastresita 100%.

To sa platinama sam čuo da je problem i da to nije neko veliko ulaganje, lako se popravlja.Za sada apsolutno nemam nijedan problem, sve je originalno na IMT506 i motor i BING karb su nemačke proizvodnje.
Meni freziranje treba jednom u sezoni..i IMT506 je miran do naredne sezone.

Pošto sam nakon obavljenog posla, generalno očistio mašinu..čime treba srediti i premazati frezu (noževe), tj. kompletnu frezu sa tanjirima?
Do naredne sezone mi freza neće trebati, i do tada bi je trebalo konzervirati, osim što je treba očistiti od zemlje i trave, svakako treba i neko ulje, ali koje..ili čime?
 
E zeznuto je kad te izneveri u sred njive sto se meni prosle godine desilo, odem sa ocem nesto da sadimo i ona u voznji krene da trokira skinemo svecicu (ima 2, jedna original kada je kupljena tamo daleke 86te i jos jedna kupljena koju godinu kasnije Bosnine ) stavimo drugu nece, obgorim svecice nece, srecom stala blizu prodavnice uzmem novu svecicu stavim tu novu upali, krenemo da freziramo u sred freziranja se ugasi opet sve ispocetka nece da pali na novu svecicu stavim njenu prvu ona upali i tako nekako zavrsimo, dodjem kuci pozovem majstora, pogleda nema struja aj do bombine kad tamo na predhodnom servisiranju rodjak-majstor stavio elektroniku kostala oko 4500 2009.god. i on kaze ma mora da drzi najmanje 4 godine kaze prvom kom sam ugradio tu elektroniku pre 4 godine freza radi ko nova, izdrzala elektronika 2 godine i riknula pa onda uzmemo celo paljenje od apenca i evo za sada nema problema ali pitanje je koliko ce to da traji. Inace freziram jedno njivce od 10 arii gde sejem kukuruz prilikom sejanja se vrezira 2 puta i kasnije isvreziram jos 2 puta najmanje, freziram i bastuo od 10a ali tu je rastresita zemlja i ne muci se mnogo ali frezu koristim kao transporter od baste do kuce ima skoro 2km u jednom pravcu.
Majstor koji mi popravlja frezu pre 10 dana je svojoj frezi uradio generalku, posle generalke otisli njegovi da seju kukuruz stane freza u sred freziranja rastura on nema opet struju a sve menjano i jovo nanovo zameni opet celo paljenje sve riknulo steta oko 23000, sto se tice platina mnogo je zeznuto kad u sred freziranja kada je suva zemlja i ima dosta prasine zalepe platine.
 
Ja sam od čoveka, od koga sam kupio IMT506,dobio godinu dana pisane garancije na motor i na BING karburator.

Gde na njemu piše godina proizvodnje? Na mom IMT506 postoji , osim ostalih informacija, serijski broj No: i tu pored serijskog borja, na kraju reda tih brojeva je ugravirano .97.Čovek kaže da je 1997.godište.Na ranijim modelima iz 80tih godina je na toj crnoj štampanoj pločici pisala i godina proizvodnje, medjutim na ovom mom modelu te oznake nema, osim što u redu serijskog broja stoji i ta .97 cifra, ali nisam siguran da li to znači da je 1997.godište?

Svaka mašina se kvari, to stoji, ali to ne znači da uvek kada upališ motor, treba provesti pola dana otklanjajući kvarove, kao što je slučaj sa Svinjnjadžer trimerima i motornim testerama.
Da kucnem u drvo, ako uzmem u obzir kako je baja održavao mašinu pre mene, mašina radi više nego zadovoljavajuće.Izmenjaću mu sva ulja, dovešću ga u red, pa ako i dalje bude radio..neću ga menjati, ako mi bude pravio probleme, sledi mu zamena, ali za sada sam više nego zadovoljan!
 
Unutar motora pise godina prozivodnje bas je sinoc majstor celu rasklopio treba da se menjaju lageri i gumice kvacila.

Jel neko zna cenu menjanja klipnjace? Kod mene 50e
 
Gde unutar motora? Ako treba demontirati motor, onda ništa od te akcije.Ako je operacija manje zahtevna, mogao bih da proverim koja godina je proizvodnje, ali me interesuje gde tačno to treba proveriti i koliko je zahtevno doći do te informacije?
 
Meni malopre pokaza majstor u delu za paljenje tacnije treba da se skine paljenje i magnet i pise u onom krugu meni je bila cela greza rasturena pa je provera godista bila slucajna
 
bavaro-lombardini

jos jednom poz svim forumasima. odavno vas "slusam", a ovo je moje prakticno prvo javljanje. dakle imam BAVARO - LOMBARDINI od 10ks, kupljen u Italiji prije cijelih 30 godina!!! prezadovoljan sam sa njim ali imam jedan mali problem. izgleda da je firma BAVARO ugasena ili su toliko mali da ih nema na internetu. htio bih da kupim nesto prikljucaka za njega jer osim prikolice, freze i pluga nemam nista drugo, a cuo sam da ima jos puno toga. osim vodene pumpe, interesovalo bi me jos da kupim privjesni generator, muljacu za grozdje, kompresor, komposter (sjeckalicu za granje) i td. posto zivim na primorju, posao bih za Italiju jer do sada kod nas nijesam mogao da nadjem bas nista (AGROAUTO iz Pg cak nijesu culi za Bavara). da li neko ima Bavara i da li zna gdje i sta ima da se nabavi za njega.
 
da nemate kontakt telefon toga covjeka,jer ja u C.G. tesko dolazim do HALO oglasa.dali on,tj.509,ima cetvrtu brzinu i gdje se urezuje gore u onom limu
Овај се нешто не оглашава у задње време а за 4. брзину погледај пост 409 (повећај фото). Само то је врло опасно па ако би је користио обавезно стави прошириваче за точкове и само по асфалту.
 
Nazad
Vrh