Motokultivatori - opšta tema

Oni stari plave boje. Dizel vidim da imaju roto plug. Zbog njega bi ih najvise i uzeo ali neznam dali je pouzdan. Sta mu je mana?
 
pozdrav svima,evo i odje da pitam da nezna ko kako nastelovati rotacioni plug za oranje a kako za pravljenje brazda na motokultivator
 
Oni stari plave boje. Dizel vidim da imaju roto plug. Zbog njega bi ih najvise i uzeo ali neznam dali je pouzdan. Sta mu je mana?
Univerzal je malo prebrz za obradu zemlje bilo da je frezanje ili oranje u pitanju, specijal može proći i solidno uradi. Spolja je razlika samo u točkovima (ako nije ništa budženo univerzal ima felge 8 inča, a specijal 12), unutra je drugačiji pužni par. Neki za manu tim manjim mtk uzimaju to što nemaju diferencijal, ali nisu nešto posebno teški pa i nije neophodan.

Generalno su prilično prosti kao i dve mašine iz tog vremena, čista mehanika i nema ništa posebno da se pokvari. U odnosu na labina velika prednost su jako dobro odrađene ručke koje bez alata možeš lako podesiti da nisi pogrbljen dok radiš ili da ih makneš malo u stranu kako nebi gazio tek isfrezanu zemlju.
 
Koja muta? Stari tip (univerzal/specijal) ili neki noviji?
ja imam mutu gorenje stari tip mtk 8 oznaka,ali mi rucke nevaljaju nista,em se lako lome,m kad ih okreces moras da skidas 3 sarafa sa maticama da okreces i nemaju nikakvu amortizaciju,da nema ko da proda one okrugle rucke kompletne sa ruckom
 
Univerzal je malo prebrz za obradu zemlje bilo da je frezanje ili oranje u pitanju, specijal može proći i solidno uradi. Spolja je razlika samo u točkovima (ako nije ništa budženo univerzal ima felge 8 inča, a specijal 12), unutra je drugačiji pužni par. Neki za manu tim manjim mtk uzimaju to što nemaju diferencijal, ali nisu nešto posebno teški pa i nije neophodan.

Generalno su prilično prosti kao i dve mašine iz tog vremena, čista mehanika i nema ništa posebno da se pokvari. U odnosu na labina velika prednost su jako dobro odrađene ručke koje bez alata možeš lako podesiti da nisi pogrbljen dok radiš ili da ih makneš malo u stranu kako nebi gazio tek isfrezanu zemlju.

Najvise bih uzeo mutu zbog roto pluga zbog toga su mi dobro dosla iskustva i saveti. Labin mi je bio prvi izbor ali za njega nema roto plug.

- - - - - - - - - -

ja imam mutu gorenje stari tip mtk 8 oznaka,ali mi rucke nevaljaju nista,em se lako lome,m kad ih okreces moras da skidas 3 sarafa sa maticama da okreces i nemaju nikakvu amortizaciju,da nema ko da proda one okrugle rucke kompletne sa ruckom

Kakav ti je taj muta. Sta radis sve sa njim ? Koristis li roto plug? Koliko je pouzdan
 
Lombardini motor od 8ks dizel,radim sa njim sve,koristim ga najvise za kosevinu,ali i rotacioni plug,medjutim u tvrdu zemlju zna da se gusi pa moram da ga podizem.,malo je motor mali za plug,ali je dobro kad zaglavi nemoze da polomi nista,dok komsija ima onaj od 14ks,i kad zapne polomi nesto.Sto se tice kvarova do sad nijesam imao nikakvih,jedino zimi zna kad ga upalim nemogu da ga usaltam prvi put,dok ne popuste lamele.Ali mi rucke nevaljaju nista,trebaju mi okrugle ako ima dje da se kupe
 
Poslednja izmena:
Koje ulje danas staviti u IMT 506 u menjac a sta u prostor za podmazivanje lancanika?
Zasto pitam po fabrici,za menjac,treba SAE 80 bez EP aditiva,koga danas nema.Sva imaju EP aditive i nude mi SAE 90,ali sa EP aditivima.Koje Vi sipate tacno,proizvodjac tip,koje sme?Neki kazu da nece da odvaja kvacilo u prvoj sa SAE 90...
Za lanac treba REDMA O (isto bez EP aditiva) ali ga ne mogu naci da mu nije istekao rok.Koju smesu cega i koliki odnos napraviti kao zamenu?
Hvala
 
Potrebna pomoć, kada kosim sa frezom 506s često ispada iz brzine, odnosno menjač za rikverc se pomeri napred i ispadne iz brzine. To se ne dešava u drugom radu sa frezom. Kako to rešiti. Hvala
 
Imam jedno prakticno pitanje, verujem dosta lako..
Treba da isfreziram bastu sa krompirom, medjutim ako budem koristio najmanju sipku od 4 koliko ih imam, opet je prevelik zahvat. Negde oko 65cm.
Dosao do vrlo proste ideje da mi strugar napravi identicnu sipku samo da bude oko 45-50cm duzine sa navojem na kraju, i da tako izbacim levi i desni zavrsni tanjir. Na taj nacin, imao bih sa leve strane dva noza i sa desne takodje. Ta kombinacija je duga oko 40-45cm.
Da li ova kombinacija moze da radi normalno, i da ne potanja tj da ne prokopa ko zna koliko u dubinu obzirom da je motor pritiska na dole?
Druga opcija je da ostavim sa po svake strane samo jedan noz i ovaj zavrsni tanjir, ali onda mi se cini da ce ucinak biti los sa samo dve moticice.

Evo slika









 
Ako mislis raditi sa 45cm sirinu ukupno a da ne potone dublje , to ce biti cupavo jer ipak tezina benasija je velika. Takoreci imas 50 % povrsine motika na istu tezinu i to jedino mozes uspeti kad je suvlja zemlja i tvrdja i da brze teras i manje je kocis ralicom . A drugo ta kombinacija suzenih motika je vrlo teska za drzanje bocno i sklona prevrtanju .Ali ko nije probao nije ni uspeo u necemu a jedan vijak nekosta bogastvo. Tu kombinaciju sa hondom samo koristim kad frezujem beton takoreci
 
Lakse mi je da vezem jednim malo duzim kanapom kopacicu napred da je neko vuce napred po potrebi i podize ako se ukopava, nego da uzmem motiku i kopam.
Idem ipak na varijantu sa 2+2 noza. A opet, sipka ce biti odgovarajuce duzine bez obzira da li koristim 1disk i 1 noz po strani ili dva noza.
a jeste dosta nesta nestabilna kada je uska. Bas iz tog razloga je trenutno na njoj najsira kombinacija obzirom da joj snaga ne fali.
 
Problem okopavanja izmedju redova je glavni razlog radi kog sam sebi nabavio frezu sa vucnim tockom. Imas dvije pozitivne strane te masine:
Prvo - masina vuce svojim tockom i diktira brzinu freziranja
Drugo- Jedan deo tezine masine prenosi na tocak a drugi manji deo na frezu koja je sirine 45 cm pa je sam rad daleko laksi..

Ja sam sebi nabavio Holder R4 jer je mozda i najlaksa masina te vrste.
IMT504 je takodje masina te vrste ali je nesto teza..

Kod tebe bi Marko mogao da se ugradi puzni pogon na prednjoj strani freze, jer vidim da ima poklopac nekog izlaznog vratila.
Mada bi ti verovatno bilo jeftinije i jednostavnije da nabavis neku kopacicu za medjurednu obradu poput moje..
 
Ovo je sada zivotinja.IMT 506 na steroidima.Meni je ovo padalo na pamet i sa obicnim benziskim motorom od 6-6,5KS,bas sam se cudio kako niko nije do sad napravio ovaku modifikaciju i evo....☺Svaka cast,samo kad bi saznali samo malo detalja ako prepravke bilo bi super.
Posto se vidi da je sa oglasa,koliko kosta i od kad je oglas?
 
Poslednja izmena:
I meni je nesto slicno padalo na pamet,i dosta sam razmisljao o ovome posto je na506 skoro pa nemoguca zamena motora,tj ugradnja nekog drugog nestandardnog.
Inace ovo radi covek iz novog paraza i naplacauje 400e ugradnju sa svojim motorom,a ovaj sa oglasa ceni 900.
 
800e nasao sam jutros oglas.Mnogo uzima za ruke 150e obzirom da je motor 220e + da racunas 30e kais i ostali material,ali ok naplacuje i ideju,svaka cast skidam kapu za resenje.
 
Nije problem ovo preraditi ali je veliki problem sto je velika tezina na velikoj visini i to se vrlo lako prevrce. Drugo sto sam primetio prenos remenom je otprilike 1-1 a to je presporo za rad jer IMT motor dvotaktni je skoro duplo brzi u obrtajima. Jednostavno se umesto radilice pravi osovina bez tegova-polutki na koju se remenica dodaje umesto magneta. Ali menjac imt 506 tu silu nece izdrzati jer ovo su previse blesavi i jaki motori i prilicno teski a na slici je motor od oko 8-9ks stvarnih .Zamisao nije losa ali ipak bih pre ubacio mnogo lakseg benzinca ili bih prilagodio motr da ide vise ili prema napred ili prema nazad da mu se spusti teziste. Ovo drzati u radu na ruckama je ubistvo i tu bas treba dobre snage da se to drzi pod kontrolom
 
Nazad
Vrh