Lokalizmi

Močkoš se kod nas koristi ali neznam izraz, treba videti u mađarski rečnik, jer bi trebala da ima neki značaj

Odličan trag! Kako se ja toga nisam setio? Upljuvasmo se roneći po slovenskim korenima, a ko kaže da svaka reč u nekom od savremenih jezika slovenske grupe mora da ima slovensko poreklo. Trebalo je samo samo napisati istu reč mađarskim pravopisom i evo šta izbacuje pretraživač:

http://en.wiktionary.org/wiki/mocskos

Vojvođanska narečja slovačkog jezika su pod jakim uticajem mađarskog i nemačkog jezika. Po tom tragu bi to bio neki ohavný, hnusný, špinavý... U svakom slučaju neki grozni, šmrljavi, musavi...

Ono što smo od početka bili na dobrom tragu je da imamo posla sa nekakvim pejorativom(uvredljivom rečju). Dakle ni šmrljavac baš i nije neka lepa reč, jednako kao i pikavac ili upišanko što smo prvo pomišljali tražeći slovenski koren reči.
 
Napisao sam pre neki dan da je Dolap veliki bunar odakle se zapregom vadila voda.
Dolap je i komad namestaja, nesto slicno danasnjoj vitrini.

- - - - - - - - - -

Obramica- je drvena poluga koja se nosi na ramenu a na oba kraja ima zareze… na nju se stave dve kofe ili korpe sa obe strane po jedna i ako se nosila voda i razne stvari.

Skalamerije- Su drveni deo koji se montirao na zaprezna kola, na koji se prevozio kabasti teret( seno,slama,shasha itd)
 
Sto su kod vas skalamerije,kod nas su kanate.
Kolac sa parozcima na koji se djene detelina se zove brklja.
Mnogi u planinskim selima za zid kazu ​duvar.
 
Niste se razumeli za skalameriju i kanate,bar mislim
u kanatama se prevozi kukuruz recimo a skalamerija se kod mene zove SPLAOVI ili Splavovi i sluzi samo za seno detelinu sasu :ppozdrav:
 
Sabajle=rano ujutru

Onomad= se kaze za proslo neodredjeno vreme(pre neki dan)

Jakom=se kaze za buduce neodredjeno vreme(za neki dan)

Bardak-posuda za rakiju ili vino koja je od gline i ima dva otvora na vrhu jedan za sipanje pica a drugi za praznjenje.


Konopac-je uze kojim se vezuje tovar

Stranjka=je isto konopac camo kratak, obicno se sa tim vodila stoka

Plot=drvena ograda oko kuce

- - - - - - - - - -

Dronjci-Odeca

Jaruga-Velika rupa
 
babica - mala gomila sena otprilike za jedno hvatanje vilama, rucnim

rogulje- drvene trokrake vile za zabacivanje sena

pusule- razni papiri i dokumenti

vrengija- kanap kojim se veze teret

štranga ili štranjga - kanap kojim se vezuje stoka

medenice- zvona koja se kace stoci oko vrata ranije volovima a sada ovcama jer volova ima malo

tekne - korito

dokono - nije zauzeto, npr imas li neko dokono tekne, da li imas neko korito koje ti nije zuzeto

dzoka ili dzokica- gornji deo odece ali ne majca kosulja vec neka jakna i slicno

zakiseliti - bure ili motiku , potopiti ili nakvasiti vodom da zabrekne

mišana - susara za sljive i drugo voce
 
Mla gomila sena koliko da se uhvati jednom vilom kod mene se kaze -Plaska
Malo veca gomila sena je -Naviljak
Za zdenuto seno oko stozera se kaze -Plast sena ili samo-Seno- kad neko na primer kaze imam dva sena podrazumeva se da ima dva Plasta sena.
Bickija-rucna testera za secenje drva
Kosiric-je rucni alat u poljoprivredi, ima drzalicu jedno 1,5-2m duzine i malo secivo na vrhu, sa tim se sekla i uklanjala krupnija trava(korov) iz zita(psenice,jecma itd)
 
Za zdenuto seno oko stozera se kod mene kaze stog,a bez stozera i manja kolicina je plast.A to za uklanjanje korova se kod mene zove kosir.
Zametnuti-staviti
 
I kod nas se u nekim selima za zdenuto seno oko stozera kaze Stog sena. U mom selu se kaze samo Seno.

Zametnuti-Kod mene ima sasvim drugacije znacenje, odnosi se na biljke u odredjenoj fazi rasta.

Metnuti-se kod mene kaze staviti, na primer metni to tamo= stavi to tamo.
 
Moze i metnuti i zametnuti.Recimo moja prababa je govorila kad bi joj neko kuvao kafu "zametni,zametni",da stave vise kafe da bi bila jaca.
 
Zanimljiv je nas stari jezik, u odnosu na ovaj iskvareni srpski koji danas govorimo koji je pun stranih reci.

Kalabura-je ona limena fotrola za Brus koju kosaci nose za pojas tokom kosenja trave. Ona je tokom kosenja do polovine napunjena vodom i brus stoji u vodi tako mokar olaksava i poboljsava ostrenje.
 
Jepur-mali zec,zečić,čest naziv za malu decu
Cikontin-kukuruz kokičar
Filarete-letve u ambaru
Kosteno-nešto napravljeno od tvrdog materijala
Baskija-tanja letva
 
Kico mi smo jedna opstina a lokalizmi se razlikuju.

Medenica-zvono koje se kacilo ovcama

Praporak-je ono malo zvonce koje se kacilo konjima u toku voznje recimo fijakerom.

Kod mene se mali zec zove Zeche a mlad zec koji je porastao za njega se kaze Jerusan
 
Kalabura-je ona limena fotrola za Brus koju kosaci nose za pojas tokom kosenja trave. Ona je tokom kosenja do polovine napunjena vodom i brus stoji u vodi tako mokar olaksava i poboljsava ostrenje.

To se kod mene kaže vodir i najčešće je bio od roga, odnosno očišćeni kravlji rog.
A kad se sprema nevreme onda kažu nakalaburilo se ili gledaj odud(otud) kako se kalaburi.

- - - - - - - - - -

Napisao sam pre neki dan da je Dolap veliki bunar odakle se zapregom vadila voda.
Dolap je i komad namestaja, nesto slicno danasnjoj vitrini.

- - - - - - - - - -

Obramica- je drvena poluga koja se nosi na ramenu a na oba kraja ima zareze… na nju se stave dve kofe ili korpe sa obe strane po jedna i ako se nosila voda i razne stvari.

Kod mene je obranica. Kod nas se u glavnom zna šta je m a šta n ali dešava se ponekad i da se poistovete.
 
Nazad
Vrh