Lokalizmi

Evo jedan lokalizam od mene:
Nuz-prostorija-Letnja kuhinja, porostorija (n)uz kucu, neki kazu i nus-prostorija
 
Zalabiti-smanjiti,umanjiti,zagusiti.Recimimo kad se razgori vatra u sporetu kazemo "zalabi ga malo" ili kad neko brzo vozi "zalabi malo".
TakSHe-manje,slabije.Recimo kazemo "ove godine sljive takse rodile nego prosle".
 
Kod nas se za okrunjeni klip kukuruza kaze kocanjka.
Stara kuca pravljena od blata i pruca se zove cakmara,a od nepecene cigle-cerpicara.
 
Za oguljeni klip kukuruza i kod mene kazu Kocanjka za kucu od blata Cakmara
U susednom selu oguljeni klip zovu Toluska u nekim selima i Taluska

Ima istih reci izmedju ljudi na 300km daljine a ima i na 10km koje se razlikuju.
 
Zanimljiva tema nadasve... ne brzinu sam pregledao i mogu vem reci samo da imate malo izraza za "ono sto ostane kad se klip kukuruza okruni" ;)

Ja sam u srednjoj skoli u razredu od nas 31 nasao (ako se dobro sjecam) 46 razlicitih naziva za "tekun" kako se to kod mene kaze, pokusat cu navesti sto vise mogu...


Dakle:
tekun, tekunica, oklasak, oklaska, ajdamak, kocen, klip, oklipak, okrunak, čokanj, batur, baturica, otučak, okomak, sapurina... Ima ih jos cjelo cudo

Sad sam pretrezio sve biljeznice iz srednje skole i nisam uspio pronaci gdje sam to zapisivao. ako ikad nadjem, sjetit cu se ove teme pa sve prepisati.

To je DEFINITIVNO stvar koja ima naj vise naziva.
 
Cokanj je kod mene ona mala dole siroka a gore uska flasica iz koje se sluzi ljuta rakija, zapremine oko 0,05l.
Shishe-je staklena pljosnata flasica za rakiju, nalik na Pljosku samo sto je Pljoska metalna.
 
Nazad
Vrh