Lemind (Leskovacki) plug

Kod nas je lemind na ceni kao golf 2 :osmeh:. Cenu takodje diktira stanje, odnosno ulaganje u plug.
 
Ja imam takvu 132-ku novi tip bacenu(stari je zestok sa vise kacanja),polako se cerupaju delovi sa njega(gvozdjurija)to je moj poslednji primerak Leminda,u mom kraju taj plug se racuna samo na kilo,sve vise se vidja na otpadu bacen,znaci dno dna.Dosta plugova remontujem godisnje(jesen-zima)i dosta njih probam,moje misljenje o ovom plugu je da je ram za 1000 godina,i samo to,ostalo je totalni promasaj,plug jako lose ore,trazi brzinu da bi prevrtao,daske preterano velike,mnogo nizak klirens za zahvat a on je nesvakidasnji 2x32cm,mali razmak izmedju glava i sasvim glup sistem stelovanja vratila koje je prterano dugacko za taj zahvat.Jednostavno plug je sklepan.Na jugu je cenjen zato sto je fabrika iz tih krajeva.U Sremu je poceo da se masovno kupuje zato sto su tamo teske zemlje i on ima dobar ram da izdrzi opterecenje u ovim susnim oranjima u zadnje dve godine,tu je kralj.Srecna kupovina!!
 
Imao sam takav i potvrđujem sve što je rekao Mirko. A naopako koliko puta zaguši u kukuruzovini i bez diska.
 
Mi smo ovakav plug prodali pre par godina nesto vise nego sto je vredeo na kilo nije orao zadnjih 15 godina, iste probleme je imao, nije hteo dobro da prevrce gusio je u kukurzovini a da bi radio bar malo kako treba morao se vuci prilicno brzo, pa ga je davno zamenio imt 756
 
Ja imam takvu 132-ku novi tip bacenu(stari je zestok sa vise kacanja),polako se cerupaju delovi sa njega(gvozdjurija)to je moj poslednji primerak Leminda,u mom kraju taj plug se racuna samo na kilo,sve vise se vidja na otpadu bacen,znaci dno dna.Dosta plugova remontujem godisnje(jesen-zima)i dosta njih probam,moje misljenje o ovom plugu je da je ram za 1000 godina,i samo to,ostalo je totalni promasaj,plug jako lose ore,trazi brzinu da bi prevrtao,daske preterano velike,mnogo nizak klirens za zahvat a on je nesvakidasnji 2x32cm,mali razmak izmedju glava i sasvim glup sistem stelovanja vratila koje je prterano dugacko za taj zahvat.Jednostavno plug je sklepan.Na jugu je cenjen zato sto je fabrika iz tih krajeva.U Sremu je poceo da se masovno kupuje zato sto su tamo teske zemlje i on ima dobar ram da izdrzi opterecenje u ovim susnim oranjima u zadnje dve godine,tu je kralj.Srecna kupovina!!

Mirko ti bas umes da pohvalis kupovinu. :haha: Kod mene i u siroj okolini traktori od 50 ks - 90 ks vuku iskljucivo dvobrazni Lemind 14 coli. Ovaj plug je zastupljen sa nekih 95% kod nas jer je dosta teska zemlja za obradu. I pre kupovine sam znao njegove karakteristike, odnosno vrline i mane tako da nije bas slucajno pao izbor na njega.
 
Imt plug je kod nas isto sto i Leskovacki na jugu.Inace Lemind plug sa oznakom 132 je plug niskog klirensa samo 57 cm,razmakom izmedju glava 80cm i zahvatom 2x32cm sto nije 14 coli kao sto nas narod misli,taj plug je skoro pa 13 coli,fali dlaka:osmeh:
 
Plug koji sam kupio je 14 ili 13 coli po tvom misljenju? I koja je granica u visini za visoki i niski klirens?
 
Mozete vi da kudite Leminda ali to je batina od pluga... :osmeh: Jos nisam video jedan pokrivljen lemind ili izlomljen... Da hoce da gusi hoce ali bas kad su bujni biljni ostaci.... Kod mene u selu ih ima dosta ali sve slabije sa njima oru ljudi...

A da nesto sam zaboravio,taj plug bez obzira koliko je suvo i tvrdo ide u zemlju,samo ako su dobri raonici...
 
...e ovako. sve je tacno sto ste rekli, tezak , neunistiv, voli tvrdo, ali ne slaze dobro. lako je reci kupi ovaj ili onaj, ali ako covek nema para a treba mu plug , dobar je. tom plugu ne puca ram, a za odrzavanje je dovoljan dobar kovac. kad ti netreba dobijes i na kilo koju paru.
...ali aj da malo temu oslezimo, i da vidite u kakvo tvrdo je iso moj prosle godine , i to sa tri glave :D

http://www.youtube.com/watch?v=TPLwzwUlAyc
 
Taj leskovački imam i ja koji godinama ne koristim samo skuplja prašinu.
A inače sa njime kada oreš posle toga samo natovce možeš da zoveš da bace bombu u njivu da razbiju brazde.:haha:
Jer sa običnom nošenom tanjiračom se živ polomim da razbijem brazde jer ih naslaže kao spomenike i plus što sve biljne ostatke maltene ostavi na površinu tj. ne zaore ih lepo.
Godinama orem sa imt 756 i već dve godine sa 755 i kako oni oru leskovački nema pojma.
Gde mi je laka zemlja za obradu kada izorem sa imt plugom posle toga samo prođem spremačem i bude zemlja lepo usitnjena a sa leskovačkim samo o tome mogu da sanjam.
 
28mctbt.jpg


ovako je resio moj otac problem na Lemind plugu,ja ga retko koristim ali dobro slaze brazdu posle ove korekcije
 
....u strnista koristim ovaj sa tri pluga , a ako je kukuruziste, onda ide imt 758, tako da ima i jedne i druge mogucnosti, a fergusonom samo imt 755 niski klines i vocarski sa tri glave.
 
To sa podizanjem daske je sranje,mnogo veci otpot, veca snaga ,veca potrosnja.Leskovackom plugu imt 756 vodu ne moze da donese,da ne komentarisem ove sto kace 755 ili 610/04 na rakovice, 558 ,560.Borko ne menjaj nista vidi ugao od spica raonika pa do vrh na dasci u momentu bice ti jasno.Pustite vi Markao15 i kristala mlate praznu slamu.
 
Nazad
Vrh