Kukuruz 2023

Pa vi više goriva potrošite vozikajući se od njive do njive nego na samoj njivi.
To su katastarske parcele, da neko ne shvati pogresno, u realnosti to je 20ak parcela za obradu jer su dosta katastarskih parcela spojene, ima nekih povrsine manje od jednog ara... Svejedno prosecna povrsina parcela koje radim (bilo ove iz gazdinstva bilo one u zakupu) je manja od jednog hektara, cesto nepravilnog oblika.. Tu se gomila vremena izgubi na okretanje i uvratine ali sta je tu je ne mogu mnogo da biram. Kad se ukaze prilika kupim nesto da spojim i kad na 60 ari dokupim 20 srecan sam kao dete ispred rafa sa cokoladom 😂
 
Ovdje na sjeveru HR isto ide berba kraju, kod mene bilo gotovo prije dva tjedna, sijan je Pioneer grupe 350 i 400, sklop od 80-85 000/ha, prinos 12t po ha u prosjeku.
Za moje uslove malo, lani u najvećoj suši i bez Uree imao 10t prosjek.
Kišurine odradile svoje, u maju smo imali 21 kišni dan npr. Pa vjetrovi, tuča, feniranje... Ali najviše je uzela zlatica, ovdje godinama nismo imali problema s njom, a sad je uzela najmanje 2t/ha.
Jedino što je bilo dobro je vlaga, kretala se od 17 do 22 posto, takve vlage ja osobno nikad nisam imao.
Sve u svemu, taman da se pokriju troškovi, ali zanimljivo je da bi se čak i uz velike inpute i malu cijenu još i moglo zaraditi, samo da je vrijeme bilo malo naklonjeno.



Koliko ti naplacuju troskove susenja , ovdje vec preko 14,5% hoce 25E tona.
 
Skinut p 0164 u klipu, prinos nešto malo manje od 7 t/ha. Prilično okrunjen, jer je prezreo za branje u klipu, a mnogo izgažen i povaljan u njivi, jer kombajner žuri, ne ulazi pravo na redove na uvratinama, gazi, valja... Jedini je u okolini koji zbog loših puteva hoće i može da dođe do tih njiva, nemamo puno izbora, tako da mora on. Sigurno je jedno 10% roda ostalo na njivama. Još imam i dosta štete od divljih svinja, nepotpun sklop zbog žičara...

Imali smo mnogo kiše, ali ne tako dobar raspored, od celomesečnih poplava u maju, do jednog sušnog perioda na prelazu jun/jul. Svaka biljka je imala prosečan do dobar klip, ali je nečeg falilo da svi budu veći. Iako je dobio dosta azota, izgledao je kao da ga nedostaje.
Imam još 9911 da skinem, na lokaciji gde može kombajn za zrno da dođe, samo treba doći na red.


Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Danas sam zavrsio zetvu kukuruza. Predusev psenica,djubrenje 50 kg/kj Yara Nitramag depozitorom u setvi,pred spartanje 100 kg/kj KAN Linzerov...Prinosi od 4000-6000 kg/kj...prosek oko 5300 kg. Vec par godina najrodniji KWS Kashmir i Pionir 9300,ove godine prijatno iznenadjenje Pionir 0164 i LG Lineade...Pionir 0710,KWS Konfites solidni...U setvenoj strukturi sam jos imao KWS -Smaragd,Inteligens i Advisio...Pionir 0023,0704 i 0362...LG Invador...
 
ne pustam ja brzo da izlazi na ispust ali jednom sam merio bio kad sam zurio za 30mim sam je ispraznio ali tu je kos bio pun do vrha i samo vozi... kadu punim za nepunih 2 sata 30t i to jos jedan puz pomaze

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
tad vuce ubija,ja sam prezadovoljam s njim.. imam jos jedan od 6m ali fi 120 treba mi jos jedan od 3-4m za plocu na zgradu gde mi jos jedno skladiste

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
Ja imam primedbu da sporo vuče. 10 metara fi 160 jeste doata podignut ali na početku nekako uopšte ne vuče. Ostaje tu se nakuplja, vuče posle 5 do 10 cm od početka spirale. A ječam vuče sačuvaj Bože sporo, a nije visoko podignut za ječam.
 
Možda nije spirala na početku dobro postavljena, pa ne vuče sa početka žitarice.

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Nazad
Vrh