Kukuruz 2023

Kukuruz riješen za ovu godinu, sve smo imali P9911, nekakv prosjek prinosa 9870kg/ha, vlage od 16,2% do 18,4%.


6IW7NmG.jpg




tVDS7sN.jpg

w7Cp3m0.jpg





wzmQ3Ti.jpg



DvmMmlh.jpg
 
Ajd sto je losa cena nego je i prinos zakazao.. :(
Zavrsen kukuruz, prinos od neverovatnih 2.5 t/h (davila voda) do nesto manje od 8t/h, prosek negde oko 5 t/h (ne znam tacno jer je dosta ostalo kod kuce) sto je katastrofa jer smo se nadali mnogo boljem prinosu. Malo je visak vode odradio svoje a dobar deo je skinuo i los sklop. Kad bi danas prodao sve za laganih 14 din/kg koliko mogu dobiti to bi bio jedan solidan minus na kukuruzu.. Idemo dalje..
 
Ovdje na sjeveru HR isto ide berba kraju, kod mene bilo gotovo prije dva tjedna, sijan je Pioneer grupe 350 i 400, sklop od 80-85 000/ha, prinos 12t po ha u prosjeku.
Za moje uslove malo, lani u najvećoj suši i bez Uree imao 10t prosjek.
Kišurine odradile svoje, u maju smo imali 21 kišni dan npr. Pa vjetrovi, tuča, feniranje... Ali najviše je uzela zlatica, ovdje godinama nismo imali problema s njom, a sad je uzela najmanje 2t/ha.
Jedino što je bilo dobro je vlaga, kretala se od 17 do 22 posto, takve vlage ja osobno nikad nisam imao.
Sve u svemu, taman da se pokriju troškovi, ali zanimljivo je da bi se čak i uz velike inpute i malu cijenu još i moglo zaraditi, samo da je vrijeme bilo malo naklonjeno.



 
Ovdje na sjeveru HR isto ide berba kraju, kod mene bilo gotovo prije dva tjedna, sijan je Pioneer grupe 350 i 400, sklop od 80-85 000/ha, prinos 12t po ha u prosjeku.
Za moje uslove malo, lani u najvećoj suši i bez Uree imao 10t prosjek.
Kišurine odradile svoje, u maju smo imali 21 kišni dan npr. Pa vjetrovi, tuča, feniranje... Ali najviše je uzela zlatica, ovdje godinama nismo imali problema s njom, a sad je uzela najmanje 2t/ha.
Jedino što je bilo dobro je vlaga, kretala se od 17 do 22 posto, takve vlage ja osobno nikad nisam imao.
Sve u svemu, taman da se pokriju troškovi, ali zanimljivo je da bi se čak i uz velike inpute i malu cijenu još i moglo zaraditi, samo da je vrijeme bilo malo naklonjeno.



Posto hektar privatnog zakupa ide kod vas? Dal imate znacajnije stete od divljaci, npr na 100 hektara da pojedu 10 ha i navise (ili da izgaze)
 
@fendt515c ja plaćam hektar 200e, ne znam kako drugi.
A štete prije nismo imali, ali unazad par godina i to polako postaje problem.
Sad zamisli da placas 530do600 eura ha a da ti se prinosi u zadnje 3 godibe krecu od 6 do 9 tona suhog po ha. A nekima u Srbiji je jos i gore.
Cudi me da nema kod vas nitko da daje izdasnije arende ali hvala Bogu ljudi nisu lakomi kao vamo.....
 
Eh, da je ovdje toliki zakup, onda bih ja radije dao svoju zemlju u arendu i prst u uho. To su si ljudi sami krivi, a valjda i ima neke računice ako toliko daju.
Koje površine su parcele kod vas?
Ovdje je u prosjeku sve nekih 0.30ha, to jest pola rali ili jutra. Male parcele, zemlja tvrda, podvodna, nije neka sreća.
Ali u zemlju treba i uložiti, posljednje 3 godine su bile dosta povoljne za kukuruz, i dade se izvući dobar prinos, ako se radi na tome. Ne može se baš za sve kriviti sudbina.
 
Eh, da je ovdje toliki zakup, onda bih ja radije dao svoju zemlju u arendu i prst u uho. To su si ljudi sami krivi, a valjda i ima neke računice ako toliko daju.
Koje površine su parcele kod vas?
Ovdje je u prosjeku sve nekih 0.30ha, to jest pola rali ili jutra. Male parcele, zemlja tvrda, podvodna, nije neka sreća.
Ali u zemlju treba i uložiti, posljednje 3 godine su bile dosta povoljne za kukuruz, i dade se izvući dobar prinos, ako se radi na tome. Ne može se baš za sve kriviti sudbina.
Usitnjene parcele ne dozvoljavaju skuplju arendu. Gle ima od 0.1ha do 7 ha kod mene sto ja radim. Ja i otac Radimo 165 ha u 105 parcela
 
Čoveče kako ih sve zapamtiš ?
I da sve zapišeš opet treba sve imati u glavi da se neka ne zaboravi obraditi.
 
Nazad
Vrh