Kukuruz 2023

Ako je blago nagnut teren a zemlja slabo propusna mnogo bolje je iskoristenje kise ili zalivanja . Manje oticanje , erozija , ibolje zadrzavanje vlage a manji uticaj prekomjerne vode . Vjerovatno
 
@Rakin 9300 ima odlican hl. I kod mene je pao postavio sam video kako je izgledao u vrsidbi. Tu je kvaka, kod poleglog veliki procenat biljaka nije zavrsio nalivanje kako treba samim tim los je i hl. Ako si primetio u tom pologu je podbubanj morao da se zatvara jer je ostajalo zrno na saputinama, klipovi se viju i tesko se kruni.
 
@Rakin 9300 ima odlican hl. I kod mene je pao postavio sam video kako je izgledao u vrsidbi. Tu je kvaka, kod poleglog veliki procenat biljaka nije zavrsio nalivanje kako treba samim tim los je i hl. Ako si primetio u tom pologu je podbubanj morao da se zatvara jer je ostajalo zrno na saputinama, klipovi se viju i tesko se kruni.
Primetio sam, gde je polegao nije završio nalivanje do kraja i odmah je sitnije zrno, koji ti se pionirov hibrid dobro pokazao ove godine, od ovih ranijih?
 
Kod mene je bio 76pa opet omanuo sa prinosom. A taj problem znam koji je. Krajem juna i pocetkom jula je zasusilo a tada mu je trebala kisa. Da izgura u duzini klip. Nije bio problem sa oplodnjom. Sve je bilo super. Osim ovoga. On je posle imao kise i nalio je to sto je imao. Da je bilo vise zrna i klipa u duzini duplirao bi prinos.
 
Nisam nikad nešto posebno obraćao pažnju na hl kod kukuruza,samo kg po kj...
Na pšenici mi bitno da bude u jusu, zbog plaćanja,a kukuruz to nikad ne gledaju pa ni meni nije bilo bitno da pamtim...
 
Htedoh reći ako neki hibrid ima manji hl a dosta veći prinos od nekog što ima dobar hl,uvek ću izabrati onaj što je prinosniji
 
Evo šta kaže pravilnik.

Kvalitet kukuruza
Klase kvaliteta kukuruza

Član 21

Pod kukuruzom, u smislu ovog pravilnika, podrazumeva se zrnena masa kukuruza (Zea mays).

Klase kvaliteta kukuruza koji se skladišti u javnom skladištu, jesu:

1) kukuruz A klase;
2) kukuruz B klase.

Kukuruz A klase

Član 22

Kukuruz A klase mora da ispunjava sledeće uslove, i to u pogledu:

1) hektolitarske mase – najmanje 65 kg/hl;
2) sadržaja loma – najviše 4%;
3) sadržaja primesa stranog porekla – najviše 2%, od čega neorganskih primesa najviše 0,5%;
4) sadržaja defektnih zrna – najviše 2%;
5) sadržaja nagorelih zrna – najviše 1%.

Kukuruz B klase

Član 23

Kukuruz B klase mora da ispunjava sledeće uslove, i to u pogledu:

1) hektolitarske mase – najmanje 60 kg/hl;
2) sadržaja loma – najviše 8%;
3) sadržaja primesa stranog porekla – najviše 2,5%, od čega neorganskih primesa najviše 0,5%;
4) sadržaja defektnih zrna – najviše 2,5%;
5) sadržaja nagorelih zrna – najviše 2,0%.

Ako kukuruz ne ispunjava uslove u pogledu kvaliteta iz člana 22. ovog pravilnika i uslove iz stava 1. ovog člana, ne može se skladištiti u javnom skladištu
 
Nazad
Vrh