Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I ja bih sejao ali nisam našao ZIMSKO seme..:haha:
 
Понедељак, 26. 17 | 0 °C Делимично облачно
Уторак, 27. 15 | 6 °C Делимично облачно
Среда, 28. 17 | 4 °C Могућа киша
Možda pogode a možda i ne.
 
To je dovoljna temperatura , ali ipak treba još sačekati par dana , posle toplog vremena uvek dođe hladnije vreme pa opet toplo ja ću početi setvu kad zahladi tamo posle 2. aprila
 
trebaju se i neki rokovi setve ispostovati, I rok 25.03. II rok, kao naj bolji godinama unazad od kad pratim 05.04. III 15.04. samao da napomenem da je I rok bolji od III roka, izuzev 2007 kad je III rok bio naj bolji... tako da sej te ljudi od nedelje:ppozdrav:
 
Čisto da podsjetim na jednu stvar , koju sigurno znamo, što veći kukuruz teže podnosi nisku temp,. Mraz može totalno da ubije kukuruz samo kad mu tačka porasta (školarci će znati kako se stručno zove zaboravio sam ) izadje iznad zemlje a to je oko 4 pera.
 
Ne znam tacno gde, ali sam procitao da PIK Tamis nikad nije presevao kukuruz iz martovskih rokova setve... Mozda moze Bogdan Garalejic, ili neko iz Pik-a, ko prati forum da me ispravi, ali mislim da sam dobro zapamtio. Isto tako cini mi se da sam procitao da su najbolji prinosi dobijeni setvom oko 5-og aprila... Opet, dosta sam siguran, ali ne mogu tacno da tvrdim!!!
 
Ali taj kukuruz posejan ranije, početkom aprila, u jesen će sigurno imati manje vlage od onog koji je posejan polovinom aprila...
 
Sve oko setve je relativna stvar. Ja sam imao prosle godine posejan kukuruz u prvoj dekadi aprila koji je sporo nicao i mucio se sa hladnim danima (10. i 11. april) koji su usledili posle setva. Prijateljev kukuruz je posejan 18. , 19. i 20. aprila, i nikao je kad i moj i imao bolji start i na kraju bolji i prinos (ne mnogo,a li ipak bolji) , a vlagu istu.
Kukuruz zavisi od sume temperatura, a ne od roka setve, pa tako nekad i setva 1. aprila moze da bude bolja od one 20. aprila, a nekad je sasvim obrnuto.
Ne kaze se dzabe da je ovo fabrika pod vedrim nebom, ali je nama ipak mnogo lakse da procenimo momenat setve jer su nam dostupne neke tehnologije koje to ranije nisu bile, a pre svega mislim na internet i vremensku prognozu koja je koliko toliko pouzdana bar u onom kracem roku od nekoliko dana. Ako mraz udari 1. maja to je nesto sto se jako tesko moze predvideti, mada ni to nije nemoguce.
P.S.
Seve je videla i sneg u maju, a ne mraz.
 
Ali taj kukuruz posejan ranije, početkom aprila, u jesen će sigurno imati manje vlage od onog koji je posejan polovinom aprila...

To je samo delimično tačno.
Ako je godina suva, to nema značaja. Prošle godine sam Pionir F73 posejao 14. maja na neuspeli suncokret, i taj sam kukuruz skidao prvi, 23 septembra sa 18 % vlage.
 
Slažem se sa tobom Branko, ali ja sam imao iskustva da sam prošle godine sejao F02 oko 5-og aprila (meni) a prijatelju R10 25. aprila. 20-septembar ja sam imao vlagu 15%, a on 18%... Ja lično volim više raniju setvu...

Inače danas smo za probu posejali 1 kj A79 pionira...
 
Sve parcele su danas spremljene za setvu.Čekamo da trnjine procvetaju i može da se seje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh