Ječam 2013/2014

Nabavio sam neki jari jecam, mislim da je neka NS sorta. Inace je prva reprodukcija. Planirao sam da posejem na jednu parcelu od 60a u kojoj ne bih kukuruz jer je tu bio prethodne 3 godine. Dugo sam razmisljao sta cu pa sam se odlucio za jari jecam, posluzice sa stoku.
Kad se moze posejati i da li baciti KAN ili nesto drugo od vestka predsetveno ?? Kasnije ne bih prihranjivao.
 
Znaci nece mu skoditi ako bude snega i jakog mraza i ako je jara sorta.
Gorski Car, moj drugar je imao prosle godine iz 1,3ha oko 3,5t s tim sto ga je kasno posejao (oko 20 marta) i uhvatila ga susa u aprilu i maju. Nije mnogo porastao i klas je bio mali.
 
Za proletnji jecam moraju sve kockice da se sloze(sto priznacete nije bas cesto) ,pa da bude dobar prinos. Voli njive ne frisko djubrene ,ali ne i posne .Jako treba paziti sa azot ne previse.Moje misljenje je da ako nisi posejao ozimi jecam bolje i ne sejati ovaj jari(malo ima proteina u njemu) umesto njega bolje ovas posejati, pa moze i za seno pa za silazu i na kraju i za seme:ppozdrav:
 
Ovas je slab sa proteinima i tesko se melje dosta gusi mlin. Ja redovno sejem ozimni Jecam to mi je omiljena zitarica, ne zahteva puno a daje dobar rod. Ovaj jari jecam nisam nikad sejao ako ima malo proteina i dosta manji rod onda ne vredi ni sejati.
 
Ovas je slab sa proteinima i tesko se melje dosta gusi mlin. Ja redovno sejem ozimni Jecam to mi je omiljena zitarica, ne zahteva puno a daje dobar rod. Ovaj jari jecam nisam nikad sejao ako ima malo proteina i dosta manji rod onda ne vredi ni sejati.
Koliko ja znam ovas je bogatiji sa proteinima i od jecmova i od tritikala, ali gotovo upola manje rodi. Tacno je da se tesko melje. Jari jecam moze da ima max. 13 procenata proteina. U prosecnim godinama jecam rodi oko 2.5 tone po jutru. KAN moze da se baci i predsetveno moze i NPK. Ako ga preazotiras povecava se procenat proteina, ali hoce i da polegne.Ako ga ne posejes do pola marta bolje ga nemoj ni sejati. Posto je jari jecam jako nepredvidljiv ja bi se opredelio za ovas, ali posto si ti vec nabavio seme onda sto ranije u zemlju i nek ti je sa srecom.
 
Imam 3ha za ovas, pola je posejan ozimi pola ce biti jari. To mi je za seme i za baliranje vise nego dovoljno, tako da cu ovih 60 ari posejati jari jecam cisto da vidim kako ce se pokazati neka vrsta mog ogleda treba isprobavati razne stvari :osmeh: A i imam vec 2,5ha posejanog Noniusa.
U svakom slucaju hvala na savetima :ppozdrav:
 
Koliko ja znam ovas je bogatiji sa proteinima i od jecmova i od tritikala, ali gotovo upola manje rodi. Tacno je da se tesko melje. Jari jecam moze da ima max. 13 procenata proteina. U prosecnim godinama jecam rodi oko 2.5 tone po jutru. KAN moze da se baci i predsetveno moze i NPK. Ako ga preazotiras povecava se procenat proteina, ali hoce i da polegne.Ako ga ne posejes do pola marta bolje ga nemoj ni sejati. Posto je jari jecam jako nepredvidljiv ja bi se opredelio za ovas, ali posto si ti vec nabavio seme onda sto ranije u zemlju i nek ti je sa srecom.

U pravu si sad bas gledam.
Jecam Nonius:sadržaj proteina preko 13%
Ovas Dunav:sadržaj proteina 13-15%

Nije ovas za svinje, jecam je mnogo bolji. Ovas je vise za prezivare i zivinu.
 
Posejao danas jari jecam ne mogu da se setim imena sorte, ali je NS, inace prva reprodukcija. Planirao 60a ali sam dodatno posejao jos 30a. Predsetveno razbacano ukupno 200kg uree.
 
A sta ako jecam nikne pa padne sneg? Sta ako ne nikne pa padne sneg koliko tako moze da stoji u zemlji? Ja danas posejao zob ali njoj ni jedna od ove dve sitacije ne smeta...

- - - - - - - - - -
 
I ja sam bio skeptican pa sam pitao ovde na forumu i jos neke ljude iz mog kraja, kazu da moze da izdrzi bez ikakvih posledica -10. A sneg bi mu svakako godio zbog vlage, samo bez jakih mrazeva.
 
Ja sam dosta kasnio sa setvom jecma ali je nikao kasnije lepo i napreduje dalje lepo nego poceo sad malo da zuti po samim krajevima jbg nedostatak azota i pre ove kisice sto je padala posolio sam ga sa 180 kg kan-a po jutru dali da bacim malo an jos dodatno ?? Planiram posle ici jos 2 prihrane preko lista !!

- - - - - - - - - -

Nisam ga solio nista u osnovnom djubrenju a posejan jecam na jecam !!!
 
Ja sam jednu manju njivu posejao 2 januara (ozimni jecam) cisto da probam. Mislio sam od njega nema nista, nikao je i super napreduje. Videcemo kakav ce biti u zetvi...
 
Evo svežih slika
Danas ga obišao,izgleda dosta loše bled,žut,izmrzao. Inače strnine u našem ataru izgledaju lošije nego ranijih godina u ovo vreme.Nažalost nisam poneo telefon da slikam. Slika od gore je stavljena 20.10 ,setva je bila oko 25.septembra.Kada smo išli na zečeve u novembru nije se zemlja videla sada ko da se proredio.
 
Strucnjaci kazu oko 20%, gubitka na prinosu. U slucaju kod mog zeta koji nije prskao, a imao je prosle godine, otkrio mi je da je mozda i vise podbacila. Ja sam bas video tu parcelu i u pocetku(pre nego sto je napala bolest), bio jecam extra.
 
Nazad
Vrh