Ječam 2013/2014

Ja godinama sejem sa tavana dvoredni jecam "Jagodinac" ima odlican rod. Kod mene usitnjene parcele njive su u proseku 1ha, sejem jecam na nekoliko parcela.
Ove godine sam primetio da su mi mnogo bolji rod dale parcele koje uopste nisam prskao od korova, ovo sto sam napisao je iz mog licnog iskustva.

Cak sam i slamu od neprskanog jecma prodao jednom odgajivacu trkackih konja, zato sto nisam prskao pomesana je sa travom i dobra za ishranu konja i ovaca.

Rod Jecma kod mene je maksimum 4,5-5t po hektaru ili kako kazu stari 1dzak po aru.

Svako ima svoje iskustvo, Nonijus sam sejao prosle godine dao je isti rod kao i dvoredni ali je bilo mnogo vise poleganja neko kod dvorednog jecma, kog dvorednog poleganja gotovo da nema.
 
Gorski druze, nemoj da bacas kan tj kako obicno kazu salitru na jecam mnogo, najvise 2kg/ar i nece da polegne :), sve preko toga ima da izleti preko 1 i da polegne...to govorim iz naseg toplickog iskustva :osmeh::ppozdrav:
 
Jugi druze, ako u jesen ne bacas nista od vestaka na prolece moze slobodno KAN 3kg po aru. Inace jesenje djubre nikad ne bacam u Jecam, samo KAN u prolece.

Jecam mi je omiljena ratarska kultura uz vrlo malo ulaganja bude dobar rod.Za razliku od Psenice i Tritikalea u koje se ulaze daleko vise...
 
Kod mene je isto ulaganje kao i za zito,jedino malko manje vestaka...
Danas sam ga obisao,izgleda "besno",zemlja se nevidi,malo sam trovao miseve,nakotila se gamad straota...
 
Mene kosta nafta za pripremu zemljista,plitko poorem istanjiram, seme bacam svoje sa tavana dobro ga zaprasim ceretanom i razbacam ciklonom 3kg po aru, potanjiram plitko tanjiracom sa ispravljenim tanjirima. Do proleci to je sve, pocetkom marta ide KAN 3kg po aru i do zetve ne ulazim. Prskalica u mojim njivama pod jecmom vise ne ulazi.

Ove godine sam vise para zaradio na jecam nego na psenicu, pravo iz njive otisao je po 18din odmah kes na ruke a ulaganje duplo manje nego za psenicu koja je otisla po 16din. Tritikal niko i ne otkupljuje ovde kod mene.
 
Poslednja izmena:
Otporan je na bolesti to mu je vrlina ,jedino neki insekcitid bi trebalo radi preventive ?????
 
Bas ta parcela pod jecmom koju sam prskao : Herbicidom,Funglicidom i insekticidom je najvise podbacila.

Ove parcele koje uopste nisam prskao napala je malo rutava buba u vreme klasanja ali nista opasno, protiv rutave bube hemija ne pomaze, prinosi sa tih parcela su bili dobri i pored toga sto ceo april i maj nije bilo kise...
 
na 30 ari bacio sam 90kg dvorednog jecma, bas je gust, 100kg 3*15, e sad ne znam sta za prehranu, tj sigurno kan, da li bi smeo 2kg po aru, i da ga oprskam cycocelom?
 
Moj je posijan na kukurizistu(izvlacio stajnjak) a predsetveno sam bacio Yaru 16-27-7,40 kg na 18 ari.Sada izgleda dobro,za sada necu bacati nista da vidim kako ce da se ponasa,a i prolece kakvo ce biti.
 
i ja tako mislim, mislio sam 2 kg kana po aru, i daisprskam cycocelom ali citam gore iskustva zale da regul rastaodnosi rod, ne mogu da verujem u to, ali ipak ne mogu da pricam jer nemam ikustva sa tim
 
I kod mene je gust,al bacam oko 250kg/h San-a i prskam sa cikocelom,a da odnosi rod mani se,on samo skracuje razmak izmedju kolenca i deblja stabljiku.
 
i ja mislim da je tako, ove god sam sejao sve apac oko 4h , a da sam ranije bio clan foruma i da sma cuo za reg rasta dok sam sejao evropu 90 sve bih prskao , jer sma uvek imao prob sa poleganjem, a nikad nisam zalio na vestaka, uvek islo oko 400kg 3*15 i 250kg ureu, ali sada mi je clan Mzupunski odradio analizu i zemljiste jeblago kiselo pa cu sada bacati na psenicu 300kg kana
 
Drugari imam jednu parcelu pola hektara u njoj je jecal ali mi je na sredini nekih sirinskih deset metara zut jecam.Sa strana je odlican jer sam tu izvlacio stajnjak a u sredinu nije mi stiglo da sastavim.Dosta je zut neznam ima li kakve veze sa prihranom tj da li da ga sada prihranim ili je to donekle normalno.Prosle godine bila psenica nije se toliko razlikovalo ali jecam je dosta pozuteo.Njiva je podrivana nije orana ali se uradila odlicno.Posle ciklona isla je drljaca plitko na oko 10 cm.Lepo je nikao dosta se bolje drzi gde je stajnjak nigde nije pozuteo i gusci je takoreci napredniji za duplo.Sta da bacam ja sam prosle godine bacio ruski AN kolo po aru jer je previse stajnjaka otislo i tu gde je bilo stajnjaka imao sam polegnuce ali se pokupilo.Sada razmisljam da samo tu sredinu bacim jedan dzak ana to bilo od prilike oko 2 kg po aru
 
ja iskreno mislim da je rano, da mu sada das azot, a vreme toplo, nije dobro. daleko je kraj februara, bice zime a i hladnoce.
 
Nazad
Vrh