Ječam 2013/2014

Danas obilazio jecam koji je prskan pre 3-4 dana Amistarom + Funomil Agromarket-ov, ne vidim zasad nikakve promene, mada mislim da je rano. Ali zato videh lema napala i vidim neka sitna jajasca zelenkaste boje po listovima. Nista novo, kada idem sekatorom za koji dan, ubacicemo neki insekticid, na primer fastak. Razmisljam, mozda je bolest posledica premale kolicine jesenjeg djubrenja(100 kg map-a/h), lose ukorenjen, jer i u apacu gde sam isao istom kolicinom, takodje imam bolest lista, a u Pobedi gde je djubreno predprosle godine stajnjakom+ 250 kg/h 8/24/16 nema niceg, cista kao suza i najlepsa u polju.
 
Sta mislite kad je pravo vreme za prskanje jecma, idem sa kombinacijom sekator+falcon+urea i to mu je sto se tice prskanja do zetve?
 
Danas sam prskao jecam i jos sam pod utiskom.Nikad nisam do sad ulazio ovako kasno u njivu,visok je preko 35 cm i sve sam zivo pogazio.Nisu to njive kao na severu,dugacke i velike,sa putevima na sve strane.Prskao sam sa presingom,bez insekticida i bez uree.Neki kazu koristi urea,neki da nema nikakvog znacaja bez obzira na dozu.I ja tako zbunjen nisam koristio.Znaci ima li neko konkretnog iskustva da mu je sigurno nesto konkretno pomogla ta folijarna prihrana ili je to samo po teoriji i moze li da se podigne ovo sto sam danas zgazio???
 
Prosle godine sam ja gazio jecam u drugom tretiranju fungicidom koji je bio visok 1m. Po istom tragu od prvog tretiranja sam prosao i nije mogao da se pripodigne. Da je imalo malo stete imalo je, ali sobzirom da ga obilno napala mrezasta pegavost(iako sam u prvom tretiranju isao preventivno presingom) bilo je vajde. I pored gazenja dva puta, 60% polega, popadalo zita puno prilikom zetve, jer sam cekao ovaj oboren da sazri, bolest ga ometala, u jesen dobio svega 100 kg./h map-a i 200kg/h kan-a.. U takvim okolnostima imao sam 5t/h. Za nase podneblje to je super. Taj tvoj ce se podici, na brini. Jesi li proverio ima li insekata, posto nisi isao insekticidom?. Folijarnu prihranu ne praktikujem, pogotovu te "budzevine" ureom.
............................................................................
Ja danas isao sekatorom+insekticid, posto ima i leme i neke zelene bubice, izlegle jajasca...i 300 svasta. Od tretiranja fungicidom pre 10-ak dana ima vajde, iscistio se, vidno napredovao, ali se ipak u manjem obimu zadrzala pegavost. Kao i prosle godine, morace jos jednom tretiranje fungicidom. Ili da pratim situaciju, eventualno ostavim jednu manju parcelu, pa da vidim da li ce i koliko naneti stete.
 
Poslednja izmena:
Nisam primetio bas neke insekte i potom sam zvao nasu savetodavnu sluzbu.Oni mi rekose da nema potrebe za insekticidom i tako je ostalo.
 
Kolegin jecam,slikano juce.
Krajem maja zetva???

fnykp0872.jpg
 
Nonius sejan bez osnovnog đubriva (planirana repica ali nije bilo semena) kraj septembra setva,u februaru izgledao najjadnije u ataru,sada propevao.
slike-sa-nokie-030.jpg

slike-sa-nokie-032.jpg
 
Danas sam prskao jecam i jos sam pod utiskom.Nikad nisam do sad ulazio ovako kasno u njivu,visok je preko 35 cm i sve sam zivo pogazio.Nisu to njive kao na severu,dugacke i velike,sa putevima na sve strane.Prskao sam sa presingom,bez insekticida i bez uree.Neki kazu koristi urea,neki da nema nikakvog znacaja bez obzira na dozu.I ja tako zbunjen nisam koristio.Znaci ima li neko konkretnog iskustva da mu je sigurno nesto konkretno pomogla ta folijarna prihrana ili je to samo po teoriji i moze li da se podigne ovo sto sam danas zgazio???
Evo uvako jecam sam posejao veoma rano jesenas,mozda i prvi posejan u srezu,dobio je 200kg mesavine tri sesnestice na 80 ari,i kad je bio negde oko nove godine to je bila sila,a onda je poceo da zuti dok nije dosao u stadijum zvani TOTAL,znaci samo da ga preores,pozuteo,nigde lista,katastrofa,ja uzmem prskalicu 20 kila ureje na 250litara vode i dva puta ga oprskam u pet dana,treci put sekator i ureja opet ista doza,pa protiv poleganja,kad ga budem sliko videces potamneo,ja tako tamno zelen jecam nisam imo,vec klasa. . .ta ureja ove godine mi dala rezultate i u travama i trojci i lucerci skoro za neverovatno,ipak kukuruz nabolje reaguje na ureju folijarno ali doza najvise 5 kg na 100lvode u stadijumu kad prskalicatraktor je na granici da udje u njivu i da ga lomi,od treceg do sedmog pera najvise 4 kila ureje na 100l vode. . .ne bi se slozio da su ovo budzevine posle ovogodisnje prakse,koja usput bude veoma jeftina za svoje rezultate. . .
 
Ako je ona repica sa strane tvoja, onda ti nesto mnogo semena zafalilo :))
Ono seme jecma sto sam uzeo od tebe, koje je sorte?
Ostalo još semena za krug ali nisam hteo da rizikujem i ostanem na pola,ima sve tri strane su podjednake,ječam metar manje (mereno prskalicom) parcela 2,8 ha
Sorta je nonijus ovaj sa slike tačan datum setve je 27 sep.
 
Nazad
Vrh