Ishrana muznih krava

a plus toga svega je jos uvijek patentno zasticen od monsanta pa postoji velika mogucnost da im i prodje taj pritisak. a ovi strucnjaci iz SAD-a su manje vise svi na neki nacin povezani s monsantom (kao i neki bivsi i sadasnji ministri u RS) , isprika moderatorima na "laganom" OT-u
 
Ako je ovo ,,RS,, Srbija....nista cudno i novo_Ovi nasi bi se i sa samim djavolom povezali za 3 dinara koristi,a ne za ,,ohoo-ho,,provizije od monsanta i slicnih.

Evo jos nesto u vezi ishrane,bolje receno dodataka hrani, koji prate ovako visoku proizvodju.Medju prvim i obaveznim pominje se stocni kvasac i to minimalnih 10 grama dnevno.Stalna upotreba pokrece neke procese koji smanjuju broj somatskih celija.a povecavaju kolicinu mleka i mlecnu mast.Mislim da je kolicina od 10 grama dnevno premala i da ona iznosi nekoliko puta vise.

Da ne duzim i davim,nabrojacu samo dodatke bez komentara....Organski vezani selen,cink 0,1 mg na 1 kg SM obroka....Holin.....organski vezani hrom...niacin oko 6 gr,dve nedelje pre telenje i oko 10 nedelja nakom.......organski vezan metionin i jos neke sitnice.

Kod visoke proizvodnje obavezno je uvodjenje animalnih hraniva u obrok i to najcesce Ribljeg brasna do 0,5 kg dnevno i krvnog brasna do 0,2 kg.Takodje dodaju se i masti,bez kojih ne bi bilo moguce postici nivo energije u obroku,a on se krece oko 7,7 MJ/kg.Od masti jedna trecina iz hraniva biljnog porekla,jedna trecina animalnog,najcesce svinjske masti i trecina masti koja se nalazi u protektiranom obliku.

Inace u proizvodnji komcentrata osim zrna pamuka nisam primeti nesto novo i neobicno.
 
Vrlo je interesantan detajl, da se Posilac proizvodi(o) u Austriji.
Neke godina unazad je bila proizvodna cena oko 2 US centa, a prodajna blizu 100 puta više.

Činjenica je, da i prirodnim procesima i stanjima životinja nivo somatropina u mleku očito podosta variira. Pa analitičnim metodama utvrđen nivo somatropina u mleku ne može bit korišten za dokaz ili opovrgnju korištenja veštačkog.

Zabrana u Europi je pored brige za potrošaće i prikladan izgovor za zatvaranje tržišta.
Zbog teškog dokazivanja, ja sam siguran, da ga pojedinci koriste i u Europi.
Uspešno korištenje je vezano sa vrlo jakom i izbalansiranom prehranom.
Zbog zabrane korištenja proteina životinjskog izvora u prehrani preživara, nije lakotoliko izbalansirat obrok, da se trošak somatropina 'pokrije' višom proizvodnjom.
Tako da je po meni to veći faktor ograničenja ilegalnog korištenja nego zakonodavstvo.

Ni u SAD se ne koristi na svim imanjima.
Ima i tamo prerađivaća, koji otkupljuju mleko bez BST i u prodaji se posebno naglašava, našto ko u Europi ekološki uzgolj.

U vezi semena pamuka, pored dobrih enegetskih osobina zbog ulja u sebi ima i pamučni omot, koji je čista celuloza i donosi u burag čistu 'sirovinu' za sintezu masnih kiselina.
Popularno je u prehrani zbog niske cena komponenti u njemu u sporedbi s drugim izvorima. Jer proizvodnja pamuka je ogromna u svetu, pa je seme nusproizvod, koji se na taj način plasira.
Ne znam, kako je skorištenjem semena za uljnu industriju. Nekad se koristilo u te svrhe.
Možda ima koji član foruma iz Makedonije, pa bi nama mogao dat informacije u vezi namene korištenja tog semena.
Mislim, da se (bar nekad) tamo proizvodio pamuk, a znam da se u Bugarskoj i Grčkoj.
 
Nivo somatropina u krvi i mleku krava proporcionalno raste sa nivoom proizvodnje.Prosto receno,sto bolja muzara,nivo hormona je veci ! BST pomaze da se iz vraniva ,,izvuce sto vise,,Krave sa vecim nivoom hormona mogu da konzumiraju vece kolicine hraniva i naravno daju vecu kolicinu mleka.Sada koliko je davanje sinteticki proizvedenog hormona stetno ili ne stvar je diskusije.

U Evropi je skandal izbio kada je otkriveno da mafija u Italiji na nekoj farmi bivola koristi hormon BST u enormnim kolicinama.Mislim da je clan spensi o tome pisao.A koristi se sigurno.Danasnji kapitalizam je toliko postao alav da ako neko kaze,krave od cigle daju vise mleka,ovi alavi skotovi ima da ih nateraju i cigle da gutaju,a platice nekakvu matoru budalu da nas putem medija ubedjuje kako je to veoma dobro.

Alavost i nista vise...!!!

A sto se tice zabrane koriscenja animalnih hraniva u ishrani prezivara,koliko je meni poznato u Srbiji nema takve zabrane,vec samo preporuka o kolicini koriscenja i to za Mesno-kostano brasno do 5% smese ili 0,7 kg dnevno...Riblje brasno do 0,5 kg........Brasno od krvi do 0,2 kg.....Hidrolizovano brasno od perja do 0,7 kg.

Ako gresim,neka me neko ispravi.

Jos nesto u upotrebi BST.Njegovom upotrebom dobija se velika kocina veoma loseg mleka,sto se tice kolicine mlecne masti i proteina.Skracuje se vek grla na jednu ili dve laktacije,a to nije dugorocno opredeljenje evropskih stocara, koji teze da imaju farme sa dugotrajnim grlima,jer je amortizacija stada sada znatno skuplja nego u bliskoj proslosti.Smtraju da se sa starijim grlima lakse manipulise,naviknute su na citav proces proizvodnje.Takodje teze da proizvedeno mleko nude sa vecom kolicinom mlecne masti i proteina,a to postizu uvodjenjem u ishranu vecih kolicina veoma kvalitetnih kabastih hraniva,a smanjenjem kolicine koncentrata.Akcenat prilikom selekcionisanja grla je na ovim ossobinama,gde kvantitet nije presudan,vec kvalitet.Uspesi nisu izostali,narocito kod holandskih stocara,gde ima farmi da sa holstajnom postizu i 4,5 % mlecne masti.

Mozda ovakva opredeljenja malo zaustave sirenje upotrebe sintetickih hormona.Doduse,tamo je i samo trziste vise edukovano,pa je za ocekivati da proizvodjaci sintetickih hormona veci pritisak vrse na manjim i siromasnijim,kao sto smo mi.
 
kod nas u hrvatskoj je vec dugo vremena zabranjena upotreba tvari zivotinjskog porijekla za ishranu svih vrsta zivotinja. i ne samo to vec je i zabranjen izvoz pa tako najveca kafilerija u RH (agroproteinka) kostano i mesno brasno nastalo spaljivanjem lesina i klaonickog otpada utiskuje u napustene naftne bušotine.
 
@mbranko...kazes da je u Republici Hrvatskoj zabranjena upotreba hraniva animalnog porekla za SVE vrste zivotinja...?....mislim da gresis ili si se pogresno izrazio.Recimo u industriskoj proizvodnji hrane za macke i pse u celom svetu je dozvoljeno.Ne vidim razloga da zakonodavstvo kod vas to sancionise,ili si mislio na prezivare i konje.
 
I u zemlji Srbiji je zabranjena upotreba animalnih hraniva u ishrani prezivara. Mislim da je u celoj Evropi to uvedeno posle one krize sa bolecu ludih krava, kao jedan vid prevencije ove bolesti. Kada je rec o ishrani neprezivarani tu se ta praksa napusta jer ima jeftinijih i kvalitetnijih sintetickih zamena za animalna hraniva, pogotovu kad se ima uvidu vrlo cesto falsifikovanje i vrlo diskutabilan mikrobioloski kvalitet.
 
@mbranko...kazes da je u Republici Hrvatskoj zabranjena upotreba hraniva animalnog porekla za SVE vrste zivotinja...?....mislim da gresis ili si se pogresno izrazio.Recimo u industriskoj proizvodnji hrane za macke i pse u celom svetu je dozvoljeno.Ne vidim razloga da zakonodavstvo kod vas to sancionise,ili si mislio na prezivare i konje.

krivo sam se "odrazio" :osmeh: ali mislio sam na zivotinje koje se koriste za ljudsku ishranu (mislim da bi ovo bila najtocnija formulacija ::000:spavam:
 
Коришћење БСТа је само још један вид бестијалности и алавости Монсанто концерна којег апсолутно ни мало не интересује здравље и живот људи већ само и једино новац.
Иначе, морам да додам један податак везан за повећање млечности. Наиме, свака крава има потенцијал да током живота произведе 40-45.000литара млека. Што пре то уради, то ће пре угинути. Једноставно, она као фабрика, не може да издржи већу продукцију, јер се јетра, плућа и бубрези толико истроше продуктима метаболизма потребним да се произведе та количина млека да нема те силе која ће је одржати дуже у животу.
Законски код нас је забрањена употреба хранива анималног порекла само у исхрани говеда, али и ту постоји један смешан апсурд - Закон о безбедности хране се бави безбедности хране за људе и и храни за животиње за производњу хране, а пси, мачке, птице то шиша.

И још нешто, врло важно - размишљајте о говедима као и савршеним "МЕСОЈЕДИМА", јер то они и јесу. Тек онда ћете моћи да разумете исхрану крава на прави начин.Пре него што ме неко разапне због ове констатације одмах ћу да је објасним - -у преджелуцима, еволутивно, преживари стварају добре услове за раст и развој инфузорија, које једним делом потпомажу варење хране (добро познат податак), али оне заправу представњају храну за говеда јер се варе у танким цревима. На тај начин, врло перфидно преживари имају стално доступну анималну компоненту у дигестивном тракту (која је велике биолошле, енергетске вредности која се врло лако вари).
 
Иначе, морам да додам један податак везан за повећање млечности. Наиме, свака крава има потенцијал да током живота произведе 40-45.000литара млека. Што пре то уради, то ће пре угинути. Једноставно, она као фабрика, не може да издржи већу продукцију, јер се јетра, плућа и бубрези толико истроше продуктима метаболизма потребним да се произведе та количина млека да нема те силе која ће је одржати дуже у животу.

што нас наводи на причу како су раније краве пасле од априла до новембра и живеле по 20 година и зоб добијале ѕа Васкрс, Славу и Божић, а млека имале ко сад нека смлечнија коза
 
Neznam dalije ovo prava tema ali me interesuje dalije neko od vas sijao psenicu i u proljece je kosio i spremao u bale one u najlon,i koristio za muzne krave.Moj rođak prošle godine tako uradio i kaže damu krave daju i do 30% više mlijeka nego kada ih hranio sa suvom lucerkom i kukuruznom silažom.Obrok za krave mu se sastoji od te psenice kukuruzne silaže i vrlo malo suve lucerke ili slame i koncentrovane hrane u slobodnom spravljanju(sojina,suncokretova sačma i kukuruz),posle skidanja psenice u maju, sijao na istim parcelama kukuruz za silažu.
 
može ječam je još bolji bio sam na prezentaciji john deer strojeva i radili su sjenažu sa hektara ječma i išao sam poslije da vidim nakon fermentacije i bila je odlična
 
Kod nas sa zobi tako rade sta se kaze uzeleno je pokose i davaju kravama ali mali broj ljudi to radi jer je mlijeko neisplativo prodavati zbog cijene.Jedna litra nafte 7litara mlijeka pa koliko bi ta krava trebala davati mlijeka da sama za sebe zaradi hranu a jos meni da nesto ostane.
 
al ga se ti @care sad nasra ili mi ne živimo u istoj državi.jel to neka posebna vrsta nafte kad košta preko dvadeset kuna?
 
poz svima treba mi mala pomoc. hranim krave sa inbergovom potpunom smesom koju dodajem do 15 posto plus inbergiov dodatak vita,ina i minerala za krave muzare i sve to izmesam sa stocnim brasnom i kukuruzom + lucerka jedan obrok jedan silaza i jedan livadsko seno dali ima neko bolje resenje i dali je ovo dobro posto sam mlad u ovom poslu svega nekoliko godina ineki dobara savet bi midobro doso. hvala unapred
 
dali neko ima iskustvo sa sanovim kocentratom protanmilk komplet
ja sam ga koristio i imao sam bolje rezultate kad sam sam pravio smjesu od minimalnog broja komponenti nego kad sam njega koristio.ako ti je pristupačan biomin uzmi od njih isto to puno je kvalitetnije i premiks je već unutra
 
Nazad
Vrh