Ishrana muznih krava

Sve sto si pomenuo je dobro osim kupovine koncentrata......veruj mi,izgoreo sam se mnogo puta i kostalo me je kao Sv.Petra kajgana.......samo ono sta sam napravis to je to......!!
A ovo Bogec sto je pisao je potpuno tacmo......kada se uradi kumulativni obracun obroka od pomenutih hraniva,za potpuno zadovoljenje potreba visokomlecnih krava falli nesto malo preoteina i energije.Silirani kukuruz u zrnu je jako dobar za krave.Neizostavno ga mora imati u obroku.

Dodavanjem velikih kolicina koncentrata u obrok,kada vec pominjes ovako dobra hraniva,neces nista dobiti,osim poskupljnja proizvodnje.Pravi obrok na kalkulaciji od maximalnih 3-4 kg konc.dnevno.
Poenta je u kvalitetu proizvedenih krmiva.Tu ti treba strucnjak,a ti ga imas.

Sa Bogecom se ne bih slozio oko dodavanja animalnih hraniva za obrok krava koje daju vise od 35-40 litara.Po meni to se mora,a znam da se on ne bi slozio.Da ima znanje,ima brate..!!
Sve pohvale za Bogeca i da je sreca i mi ovde da imamo jednog.
 
nikola sve ovo ti je onako grubo receno "lupanje" napamet jer bez analize hrane koju sam proizvodis ne mozes nista znati što, kako i koliko im dodavati kroz smjesu. neznam omjere sto i kako brat daje kravama ali znam da mu par puta godisnje rade analizu sjenaze, silaze i smjese koju sam sprema od manje vise svojih zitarica kukuruz, jecam i kupljenih komponenti sojina sacma, sojina pogaca, bypass soja (posebna soja za prezivace) suncokretova sacma ili repicina sacma , mekinje i naravno premiksi. jedno vrijeme im je davao i melasu ili sladoliq http://www.sladorana.hr/sladoliq. inace mjesecno dobiva rezultate analiza mlijeka i to za svaku kravu posebno pa ako bilo koji parametar nije u redu (mast, proteini,urea) rade se dodatne analize i prema rezultatima te analize se radi korekcija smjese. samo na takav nacin uz dobru genetiku mozes imati ovakve rezultate kakve ti navodis. a ovo sto pises da ti se ne isplati raditi svoj koncentrat (smjesu) na taj nacin ti rade i recimo u austriji (tirol i gornja stajerska) pa i njemackoj (bavarska) jer ti je bolje pripremiti dovoljne kolicine hrane koju moze sam proizvesti s dobrom ekonomskom racunicom nego forsirati nesto sto jednostavno ne uspijeva u tvojim uvjetima i imati vece troskove nego da si to kupio.
 
Branko...u Austriji i Nemackoj nece da te prevare u kvalitetu koncentrata....tako je Svaba vaspitan.Kod nas je to prosto kao dva i dva ..!!

Koncentrat moze da se pravi i od kupljenih komponenti.Ne izadje puno jeftinije,ali je sigurnost daleko veca.
 
dobro to sve ovisi o firmi koja ti prodaje koncentrat ali mogu ti podvaliti mjesec dva, no ne i na dulji rok. i kod nas su takve falš firme propale a ostale su samo ozbiljne i tu i tamo neka nova se pojavi pa ako radi kako treba onda ostaje a ako mučka onda ubrzo ode k vragu. ali zato barem kod nas ti savjetodavna sluzba vrsi analizu i to ti je glavni pokazatelj kvalitete koncetrata a ne ono sto ti je proizvodjac dao na papiru.
 
E, prijatelju moj,kod nas ti je obratna stvar.Oni sto su posteno radili,propali su,jer nisu bili konkurentni nepostenima.Kvalitet hraniva je jako diskutabilan i varira ,tako da nisi nikada siguran.Kontrola kvaliteta je nikakva,pa imamo ceste probeme sa prolivima i vecim procentom uginuca,narocito zivine.

Znaci za sada,samo sopstvena proizvodnja,koja uzgred receno nije ni teska.

Pominjali smo Bogeca....nije aktivan na forumu,poznajes li coveka licno i sta se desava sa njim ?Kod nas se par vrlo poznatih i priznatih strucnjaka pozitivno izjasnilo u vezi njega i onoga sto je pisao i radio.Jedan profesor fakulteta,a inace je ekspert za krmno bilje, u potpunosti je podrzao vecinu Bogecovih stavova.Na osnovu slika zasejanih kultura,narocito ljulja,rekao je da je to svetski VRH i da nikada u zivotu nije video bolje,a obisao je zemljinu kuglu bezbroj puta.

Kako je bio gost u mom kraju, ( profesor )razocarano je rekao da smo jos uvek Srednji vek sto se tice ishrane i genetike.U potpunosti se slazem...!!
 
Poslednja izmena:
nikola sve ovo ti je onako grubo receno "lupanje" napamet jer bez analize hrane koju sam proizvodis ne mozes nista znati što, kako i koliko im dodavati kroz smjesu. neznam omjere sto i kako brat daje kravama ali znam da mu par puta godisnje rade analizu sjenaze, silaze i smjese koju sam sprema od manje vise svojih zitarica kukuruz, jecam i kupljenih komponenti sojina sacma, sojina pogaca, bypass soja (posebna soja za prezivace) suncokretova sacma ili repicina sacma , mekinje i naravno premiksi. jedno vrijeme im je davao i melasu ili sladoliq http://www.sladorana.hr/sladoliq. inace mjesecno dobiva rezultate analiza mlijeka i to za svaku kravu posebno pa ako bilo koji parametar nije u redu (mast, proteini,urea) rade se dodatne analize i prema rezultatima te analize se radi korekcija smjese. samo na takav nacin uz dobru genetiku mozes imati ovakve rezultate kakve ti navodis. a ovo sto pises da ti se ne isplati raditi svoj koncentrat (smjesu) na taj nacin ti rade i recimo u austriji (tirol i gornja stajerska) pa i njemackoj (bavarska) jer ti je bolje pripremiti dovoljne kolicine hrane koju moze sam proizvesti s dobrom ekonomskom racunicom nego forsirati nesto sto jednostavno ne uspijeva u tvojim uvjetima i imati vece troskove nego da si to kupio.

U pravu si potpuno, naravno da sam lupao, poenta je bila u tome da naglasim na koji nacin bi hranio krave, i ako postoji potencijal i mogucnost da krava proizvede vise ne treba robovati tome da je kravi ekonomski ne isplativo dati vise od 3-4kg koncentrata, naravno treba probati pa ako krava daje istu kolicinu mleka na 5 i na 6kg koncentrata ne treba joj davati 6.
 
U pravu si potpuno, naravno da sam lupao, poenta je bila u tome da naglasim na koji nacin bi hranio krave, i ako postoji potencijal i mogucnost da krava proizvede vise ne treba robovati tome da je kravi ekonomski ne isplativo dati vise od 3-4kg koncentrata, naravno treba probati pa ako krava daje istu kolicinu mleka na 5 i na 6kg koncentrata ne treba joj davati 6.

Bas tako,a ja vidim da ljudi stavljaju 6 kg da ipak ima vise nek se nade.
Dok se to ne promjeni samo ce rijetki imati ozbiljnu i profitabilnu proizvodnju.
 
mozda sam se malo grubo izrazio ali ako si shvatio bit posta je ta da bez analize hrane nemozes znati koliko i sto kravama nedostaje da bi povecale proizvodnju. a koliko paznje brat daje analizi je i podatak da su cak skupljali izmet i njega dali na analizu da bi vidjelo da li krave uspiju probaviti sve sto im je dano i dali treba sto mijenjati kod pripreme hrane (granulacija zitarica i soje).

@maximus , bogeca nazalost nisam uspio upoznati mada je bio kod mene ali nije se najavio pa mene nije bilo kod kuce, on je inace dipl ing. agronomije i to ako sam ga dobro shvatio bas trave i travnjastvo, a ad priprema i magisterij. nije aktivan ni na nasim hr forumima jer mu je vjerojatno dop...lo sto puta ponavljati jedno te isto.
 
Ako može, pišimo tu o ishrani, a o izgradnji farme i uzgoju krmnog bilja u svojim temama. Ishrana je u pricipu tehnološki pristup, da u skladu sa DATIM uslovima, materijalnim mogučnostima, sirovinskim izvorima itd. sastavimo obrok, koji u što više 'susreće' fiziološke potrebe životinja, a uz to nam nudi povoljan ekonomski rezultat. Često se zaboravlja na sklop U DATIM USLOVIMA. Sigurno smo svi imali priliku probat neku sirovinu , premiks, hranu, koja je imala izrazito povoljan utecaj na našu stoku. I svima se desilo, da smo bili prinuđeni ostupiti od toga, jer je ili pala cena naših proizvoda, ili porasla cena toga (obično se desilo oboje :( ). Zbog toga je potrebno da svi kod sebe ustanovimo , koje kulture smo u stanju racionalno uzgojiti u dovoljnim količinama, imamo li opciju da se opskrbljavamo s nekim ostacima od prehrambne industrije (ostaci od proizvodnje piva, šečera...), ta na bazi toga definiramo planirani nivo proizvodnje po životinji. A ekonomija nema nikakve direktne veze sa proizvodnjom po grlu. Ako se može u nekom kraju organizirat sezonsko telenje i ispašu preko velikog dela godine, dosta nam je i 3000 litara po grlu, da nama ostane na kraju isto para ko kod 10.000 litara po kravi u nekoj drugoj sredini.
 
cika-jovo....ako si mislio da diskutujemo o ceni sirovog mleka,tu ti nisam dobar sagovornik....godinama proizvodimo sir i kajmak i prodajemo ga na pijaci i ako mi verujes ne znam ni otprilike koja je cena mleka.
 
ja samo zelim da kazem da to sto vi pricate je lepa prica,al po meni samo prica
a praksa je nesto drugo...
1. u Srbiji nadji mi ko ce da ti vrsi te analize
2. kolko ce to da kosta
3. odakle ces to da platis
4. treba da platis od zarade
5. zaradu treba da ostvaris
6. kako doci do zarade
7. uz pomoc mleka, sira, kajmaka kao finalnog proizvoda na osnovu kojeg se ostvaruje zarada
8. sta je zarada?
9. zarada je ono sto ti ostane kad odbijes troskove
10. sta su troskovi
11. ako hoces da se bavis govedarskom proizvodnjom eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee..............................
izvolte nastaviti dalje
 
kod mene ukraju nema nijednog sto se od mleka obogatio .sem preradivaca to jest mlekara . a ti maxsimuse st mozes da prodas sir i kajmak to je drugo .mi ovde zavisimo iskjlucivo od mlekara pa nisu ljudi rasprodali tolke krave sto je to profitabilno
 
cika-jovo..!!!

Ta lepa prica se zove nauka,a nije nikakva jeres ni svetogrdje pratiti i uciti.Doduse niko nikoga i ne tera da nauci nesto novo i kakvom proizvodnjom i nacinom ishrane da smanji troskove i poveca sebi zaradu,a da zivotinjama bude bolje........bez ikakve zelje za diskusijom ovoga tipa,samo da kazem da sve analize vrsi institut za krmno bilje,a sto se tice cene....moze cak da bude i besplatno!

Da se razumemo.Ni od proizvodnje i prodaje na pijacu ne ocekujem da se obogatim,ali sam svoj gazda,nemam montiranih analiza,kasnjenja u placanju i drugih zezalica.Vise se radi,vise se i zaradi,a glava manje boli !
 
Ta lepa prica se zove nauka,a nije nikakva jeres ni svetogrdje pratiti i uciti
druze to niko ne spori, i ne moras da mi objasnjavas sta je nauka jer sam apsolvent poljoprivrednog fakulteta
Doduse niko nikoga i ne tera da nauci nesto novo i kakvom proizvodnjom i nacinom ishrane da smanji troskove i poveca sebi zaradu,a da zivotinjama bude bolje......
Ovde je tema ishrana i svaka diskusija je izuzetno korisna za svakoga koji se ovim poslom bavi
Ja se proizvodnjom mleka bavim i od toga moja porodica - 9 clanova zivi i to nam je jedini izvor prihoda - ako ne racunam 2 poljoprivrene penzije sto mi primaju baba i deda koje iznose nesto malo vise od 8000 mesecno
Ne osporavam ja previse to sto si ti napisao, ali prilikom sastavljanja obroka za grla mora se voditi racuna o vise faktora od kojih i cena kostanja odredjenog hraniva igra vrlo bitnu ulogu, jer ako je cena hraniva veca od prodajne cene tvoga proizvoda ti ces to da radis dok ne bankrotiras, a ti se poslom bavis da bi zaradio, a ne da bi propao
drugi isto tako bitan faktor u organizaciji proizvodnje hrane je i broj grla na osnovu cega se odredjuju potrebe grla za odredjenom kolicinom kabastih (koncentrovanih) hraniva, pa na osnovu nekog prosecnog prinosa odredjujes kolika ti je povrsina potrebna za dobijanje te kolicine, a tu se opet gleda koliko svoje zemlje imas, a koliko mozes da uzmes u zakup i po kojoj ceni
zatim vreme prispeca odredjenih biljnih kultura koje ce se koristiti u toku godine, bitna je i udaljenost parcela, mehanizacija sa kojom raspolazes, bitno je i koliko radno sposobnih ljudi imas u kuci - il ako mozes da nadjes i platis radnika, a koliko ce i oni da ti opterete jedinicu proizvoda da bi ti prodajna cena u sebi sadrzala i neku zaradu, itd itd itd
svako domacinstvo - farma je prica za sebe i ne postoji univerzalno resenje, vec se ono pronalazi na osnovu onoga sa cime se na gazdinstvu raspolaze, da se sopstveni resursi iskoriste na sto bolji nacin - samo smernice su univerzalne ali svako ima razlicito resenje
 
Poslednja izmena:
Да би ова тема мало изашла из форме теоретске расправе и неких не схватања исхране уопште, а не само крава потребно је да напоменем да је исхрана наука, али огромна. Мора се мноооого тога знати да би се упустили у дубоку дискусију. Не сматрам себе препаметним и свезнајућим, али рецимо да доста добро баратам облашћу, а до пре пар месеци имао сам сопствену мини-фарму музара.
Као прво - без концентрата нема озбиљне производње, јер не можеш да јој обезбедиш на други начин све што јој треба. Нпр. крава од 600кг има запремину бурага без обзира на производњу млека, али она која даје "само" 25 литара млека мора д адневно унесе у себе око 2 кг сировог протеина !!! Даље, за врло интензиван метаболизам какав је код музара све хранљиве материје морају бити "на изволте", јер ако није лако сварљиво и лако доступно за даљу "уградњу" у оно што зовемо млеко крави ће требати много више енергије и много више ће оштећивати свој организам да би произвела то млеко. Зато није само битно обезбедити укуону количину неких хранљивих материја, већ да буду лако сварљиве и лако доступне организму (ова два нису иста појма). И наравно, овако интензиван метабиолизам захтева и велике количине витамина и микро елемената. - Па сад да питам - како то урадити без доброг концентрта??
Друго, заборави на слепу примену теоретски знања, која су насушно потребна, до стално понављам, али теорија је нешто чему нас уче само да би смо могли лакше да пливамо у практичним проблемима. СВЕ табеле, како хемисјких анализа хранива, тако и потреба животиња з апоједине активности (млеко, тов, рад) су само оквирне !!! Пшеница прошле и ове годиен нису истог хемисјког, па ни нутритивног састава (више кише, фузаријуми....) са друге стране и свака животиња је индивидуа за себе. Некој крави за 1л млека је довољно 350гр концентрата, некој и целих 470 (моја искуства). Најбоља и једина права хемијска анализа хранива или квалитета концентрата нису скупе анализе или још скупље рекламе, неко лактофриз. Ја сам свакоднево пратио млечност сваке моје краве. Када сам се одлучивао за неки други концентрат, увек само купио да могу 3-4 краве храним 10-15 дана.После тог времена се покаже да ли има смисла мењати прозвођача (или начин исхране) или не.
Треће- не бих се сложио да је баш толики хаос у квaлитету концентрата и премикса код нас.Нема разлога да не помињемо конкретне куће - једно време је ГЕБИ био неприкосновен, добар концентрат за прихватљиву цену, али конкуренција расте, тако да сам ја користио крајем прошле године AГРОМИЛ - иста цена, бољи резултати (330-360гр/литру млека) и то по цени коико и мене кошта да проиведем концентрат, а вој рад и малтретирање не урачунавам. И 100ПОСТО не заостају, али сам се лакше договорио са лок. дистрибутером за премил.
Четрврто - једну ствар морате знати. СВАКА крава има генетски потенцијал да произведе током живота око 35-40.000 литара млека, само је питање интезитета производње. Интезитет производње вуче са собом и добре , али мнооого лоших страна. Зато, као што Јова рече - оловку у руке !!!
 
Poslednja izmena:
Ovaj tvoja racunica o 330gr koncentrata za litru mleka zanima me kako je racunas tj da li je to krava daje 30l mleka sa utroskom od 10kg koncentrata ili krava daje bez koncentrata 18l a sa 5kg koncentrata daje 30l mleka.
 
дакле, конкретно, оброк је био 20кг силаже + 4-5кг сена луцерке па на то за сваки литар млека треба да поједе око 350 грама концентрата. само да поновим, неке краве (оне које су старије или су раније биле болесне од метаболичких болести - кетоза, кисела индигестија) морале су да добију више, као што написах некима и до 450 грама.
опет ћу се поновити, врло зависи од квалитета хранива - није свако сено луцерке исто, поготово није свака силажа иста. ја сам овакве резултате имао са квалитетном силажом (али без адитива) са пуно зрна и силажним хибридима (кws грекале и микадо).
 
Znaci cisto sa ekonomske tacke gledista, koliko je isplativo ako ti kravi na 6.000l/godisnje treba da das 2.100kg koncentrata ili u mojem slucaju (koncentrat 0.30 eura) oko 600 eura?
 
Vise to izadje od 600 eura.U proseku i neka bude 400 gr x 6 000=2 400 kg.Na ovu kolicinu moras da dodas i koncentrat za bar 20 dana pre telenja kao uvod u laktaciju sto je oko 100 kg.
2500 kg x o.30 = 750 eura.I to nije sve.Sa takvim nacinom ishrane moras da racunas i na veterinarske usluge ( ketoza,kisela indigestija i jos stosta )pa je konacna cifra oko 1 ooo eura po grlu.

Sada je laksa racunica koliko je jeftinija ishrana senazom.
 
Nazad
Vrh