Ishrana muznih krava

Danas zvao farmu iz Kleka, junice crveni holstajn 380.000din sa pdv-om
 
Drugari iz sela su uzeli junice crni holštajn u Almexu, 3000 evra komad sa pdv.Merene su, 650 kg prosek, Semex genetika, obezrožene.
 
Planiram da uzmem jedno pet komada, mislio sam 9 ali skupe su da bi se toliko kockao( subvencionisani kredit i da se nadam povracaju) pa sam promenio u pet. Samo da vidim gde ih uzeti
 
Koliko je mlijecno govedarstvo kompleksna grana. Neka ozbiljnija proizvodnja je nemoguca bez analize hraniva. Drugari su pravili svoje smjese imali su prosjek oko 20 litara. Uz pomoc sano savjetnika izasli su na 27 litara. Ja sam polovinom februara ostao bez silaze. Uz silazu imao sam oko 200 litara na dva dana. Poceo sam im davati sijeno koliko god mogu da pojedu. Kroz par dana pad i pad. Dosao sam na 166 litara. Pocnem malo eksperimentisati ubacim 10 kg suncokretove sacme i povecam po jednu fanglu. Kroz par dana rast na 182 litre i ta kolicina je bila svako vozenje 5 puta. Ostavim fanglu vise a izbacim 10 kila suncokreta a dodam 10 kg kukuruza. Evo sad svako vozenje po dvije litre vise stigli smo na 186 litara.
Corn 423 41% - 25 kg
Soja 10 kg
Psenica 10 kg
Kreda 1.5
Soda 1.5
Kukuruz 52kg
 
Dajem sjenazu jos uvijek ma da sam i sa njom pri kraju. A rekla mi ova savjetnica da zimi idem sa sodom 1.5% a ljeti da smanjim na 1 %. Prosle godine u jesen sam posijao hektar stocnog graska sa zobi. Nadam se da ce biti mase. Bilo je par pokusaja sjetve graska i nisu imali uspijeha bude ga samo na uvratinama. Inace spremio sam podmladak za buducu farmu samo me drzava zeza ne prebacuje pare za objekat. A ako ne napravim stalu ne znam gdje cu sa junicama.
 
Bilo je neko predavanje u opstini pokrajina ce davati 90 posto povracaj na priplodne junice, krmace itd konkurs krece za mesec dana, do 20 grla pa se raspitajte
 
Nazad
Vrh