Industrijska paprika

Hvala na savetu, razmislicu još koliko cu da posejem, ipak kad se sve sabere radna snaga je najskuplja, razmišljao sam i o krompiru i luku,ali tu nema ništa bez zalivanja
 
Pozdrav. Nov sam na forumu.Dolazim iz Slovenije.Kako da dodžem do sijemena industrijskog paprika?Treba mi oko 500 sijemenki za probu.
 
Veceras iz Arome Futog kazu da ce minimalna zagarantovana cena biti 33din+pdv ali da ce cena biti formirana tek posle vrsidbe psenice dotad ova zagarantovana od 33+pdv
 
I ja sam isto cuo za jos neke odkupljivace da ce ici sa tom cenom ali ovaj put navodno "sigurno"garantovanom najnizom(ne kao prosle godine umesto obecanih 42 i kusur bilo placeno 36) a za pomeranje nagore ce se videti posle.
Inace kolko vam se u praksi pokazalo da je potrebno vestska i kojeg po 1 kj na nekoj normalno djubrenoj zemlji proslih godina pod kukuruzom(100 kg map po 1kj) ?
 
Monopol je cudo kod nas,vestaka najbolje analiza ali vise od 100kg mapa po kj ,nije sve u map-u treba ti i kalijuma i azota
 
Kalijum je bitniji od fosfora. Naravno analiza prvo, pa onda djubrenje. Ako napamet onda 200-300 8-16-24.
 
Bojčetiću ja ne bih išao ispod 300 kg/kj. Treba je dobro nahraniti ukoliko se planira ozbiljan prinos. Paprika sa 10 tona ploda iznese iz zemljišta oko 60 kg N, 16 kg P2O5 i 72 kg K2O, 56 kg CaO i 10,6 kg Mg.
 
U navodnjavanju bi trebalo toliko da rodi.

zavisi od godine ,npr prosla je bila izuzetno losa godina ,hladna sa povremenim velikim kolicinama padavina i leda u dva -tri navrata ,vremenske prilike su takodje jedan veliki faktor prinosa,treba sve kockice da se sloze da bi se ostvario visok prinos
 
Moram i ja da podrzim idklecin-a nazalost sve vise puta se desava da i u nasoj okolini ljudi koji i navodnjavaju ne mogu da naprave korektne rezultate,to vidjam vec par godina unazad...idklecin nisam ti mogao pisati pp bilo ti je pun postansko,jesi vec ispraznio?

- - - - - - - - - -

Gajio sam i ja nekoliko godina ali recimo posle ovakvih godina nebi opet usudio da ga sejem bez obzira da ja IMAM navodnjavanje
 
Naravno da je proizvodnja puna problema, bakterioze, led omlati, loše nicanje, korovi, itd... Idklecin jel si je ti sejao prošle godine?
 
I u zalivanju je matematika sve tanja. Nafta 155din tj. energija za zalivanje je veeeelika stavka. A desava se da jednostavno godina nije pogodna i da uz zalivanje opet ne bude 10t/kj. Po meni je najveci problem avgust i 40+ stepeni koje traje 5-10 dana. Tu nema pomoci. Kod takve situacije nema sanse imati neki dobar prinos.
 
Naravno da je proizvodnja puna problema, bakterioze, led omlati, loše nicanje, korovi, itd... Idklecin jel si je ti sejao prošle godine?
Jesam sejao sam je na 2ha pod zalivanjem je bila kisno krilo sam koristio

img20131011134953.jpg

img20130808121143.jpg
 
Koliko si đubrio? Koliko si puta navodnjavao? Kolika su ukupna ulaganja po kj?Hoceš i ove godine sejati s obzirom da se zna neka cena koja se i ovde spominjala par postova iznad?
 
Navodnjavano je mislim 8 puta po 25-30-35l/m2 zavisi od stadijuma paprike,djubrenje je najbolje analiza iznad 400kg pokj mesanog djubriva +ureja i an u toku vegetacije,prinos za ovu godinu je bio dobar moglo je i bolje da nije dva puta led tukao i poplava bilo dva puta kada je palo u momentu po 60-80l/m2 i tu je malo patila paprika,uglavnom covek uvek mora biti zadovoljan jer uvek moze i bolje ali isto tako moglo je biti jos i gore jer je tu i mraz ucinio svoje pa je druga berba paprike bila malomanja grubo nesto preko 6t/kj,stim da trece berbe nije ni bilo a paprika da nije pretrpila mraz bilo bi i veca druga berba i uhvatio bih malo trece berbe.
 
Posejana industrijska paprika .
Pored neka stara lucerka i trava ,žičara ima u izobilju.Ovoliko ih odavno nisam video.



Ima vlage ,barem u površinskom sloju.





 
Nazad
Vrh