Industrijska paprika

Bas je velika razlika izmedju 1. i 2. klase. Pretpostavljam da ce je naravno najvecim delom svrstati u 2. klasu i eto bedaka.
 
Razlika izmedju 1. i 2. klase je u njihovim potrebama za sirovinom. Ako bude puno paprike bice vise 2. klase i obrnuto. Jedne godine se secam da su 5-6% stavljali van klase - dakle cena 0 din/kg. A paprika je bila jako dobra, samo je svima rodila i eto belaja :osmeh:
 
Razlika izmedju 1. i 2. klase je u njihovim potrebama za sirovinom. Ako bude puno paprike bice vise 2. klase i obrnuto. Jedne godine se secam da su 5-6% stavljali van klase - dakle cena 0 din/kg. A paprika je bila jako dobra, samo je svima rodila i eto belaja :osmeh:


Ako će da vam bude lakše napisat ću vam šta sam doživio sa paprikom. Nije začinska ali svejedno Napravio sam ugovor sredinom prvog mjeseca za papriku rogu, baburu i paradajzaru i fino isti taj koji je radio ugovor dođe juče i kaže"moramo pravit novi ugovor ali sa manjim količinama" kaže čovjek nitko ništa ne kupuje narod nema novaca i njima nije potrebna tolika paprika. Kome sad da mi prodamo tu papriku a već je sve pripremljeno za sjetvu. Nisam ja sam svi kooperanti su doživjeli istu sudbinu.
Evo vidite ništa ni kod nas nije bolje nego kod vas, i zaboravio sam napisati da još nije plaćena paprika od prošle godine, a ne znaju ni kad će bit plaćeno.
 
Jel bi hteo neko da opise ukratko zastitu Industrijske paprike kako radi protiv korova i zastitu od bolesti.Da li potapa seme u masnu sodu koji je procenat te sode,da li i kako kasnije ispira seme sa cim ,i da li kasnije tretira seme jer dolazi zapraseno a posle potapanja u masnu sodu verovatno ce se zastita skinuti,molio bih vas ako moze neko da napise malo o ovome i o pocetnom navodnjavanju,sa koliko litara po m2 krece i na koji razmak navodnjavanja ide misli u danima
 
Zastita od korova je takva, da svaki tretman smanjuje prinos. Najbolji herbicid je MOTIKA, e tu lezi prvi problem RADNA SNAGA. Za sirokolisno postoji Gammit koji zaustavlja travu i pobeli trava, neka se osusi, ali manje vise se regenerise. Za uskolisno sve kao u soji, repi, suncokretu. Seme se potapa u masnu sodu, mislim da je 2%, ovo ce ti preciznije reci klan @kiraj. Navodnjavali su prosle godine ljudi iz Stapara parcelu od 50kj ali se nije ta paprika proslavila. Prinos je bio oko 4t/kj. Vazdusna susa i jako plitak koren paprike su problem kad je tako vrucina.
 
poz ekipa,vidim da tu naveliko sadite industrijsku papriku,tu u mom kraju nitko nesadi,a ja bi htio probat,s cim ju sadite i koliko ju puta morate okopavat?
 
sta se to dogadja sa paprikom kad pocinje berba sta je sa cenom? nesto izgleda spremaju da se cena smanji pa cak se pominje i varianta klasiranja pa tek tu rade sta hoce . kakav je prinos kod ostalih kod nas cini mi se da su paprike ove godine podbacile.
 
sta se to dogadja sa paprikom kad pocinje berba sta je sa cenom? nesto izgleda spremaju da se cena smanji pa cak se pominje i varianta klasiranja pa tek tu rade sta hoce . kakav je prinos kod ostalih kod nas cini mi se da su paprike ove godine podbacile.
Kraljevo crvena 45 40 i 35 pa kako ko, uglavnom na kutiju
 
evo ovako...mene zanima sije li ko Mađarske sorte tipa hiros i palatos(ljuta i slatka) hibrid f1.
 
Dragi povrtari,imam par pitanja za vas,zainteresovan sam za gajenje industrijske crvene paprike na otvorenom,interesuje me koliko treba novaca uložiti u proizvodnju( seme ,djubrivo,gorivo,zastita i berba) i koja je na kraju cista zarada po jednom jutru?
I naravno koliko se isplati paprika bez navodnjavanja?
 
hm cistih novaca? Jedno 4 hiljade evra po jutru:haha: Moze da rodi 2t moze 7-8t. Cena je ugovorena bila jedna a platili su 80% uz obrazlozenje da je pojeftinio kukuruz:sta: Trosak oko radne snage OGROMAN. Seme lose generalno. Ima jako plitak koren i nepogoduju joj duzi intervali bez kise, a jos manje velike vrucine. Kad fali kisa mozes da zalivas, ali kad je ekstremno toplo jedino da ladis sa vetilatorima:osmeh: Klima se promenila i u avgustu ako bude jaaako toplo i ne bude padavina, zaboravi na prinos koji je rentabilan. Dnevnice nece ostati na nivou 150din/h za beraca to je sigurno. Ocekujem da idu na 170-180din/h, dzakaros i 200din/h. 2012 je bio minus sa paprikom jer prinosi su bili 2-3t/kj, a 2013 je malko bilo bolje ali su odrali na klasiranju i smanjili cenu, tako da opet je ostalo maks 100-200e/kj, a cimanje samo tako. 3 meseca ides da kopas (nema hemije za sirokolisne korove, ima gamit (rampa) ali je skup i SIGURAN sam da smanjuje prinos, takodje deluje samo ako je trava ekstremno mala, cim malko poraste samo je zaustavi), a ako placas kopanje em sto preskacu travu, em sto to kosta prilicno. Dobro razmisli sta i kako. Ta proizvodnja je kod nas bila jako popularna od 1990 do 2007-8, ove godine mislim da je bilo mozda 20-30kj na nivou celog atara, sledece ocekujem jos manje. Jedan od najboljih proizvodjaca iz Stapara je batalio papriku 2013 godine, posle 20 godina za redom sejanja.
 
Nazad
Vrh