Gastronomija I kulinarske đakonije

Sklepao sam krematorijum. Pala proba. Radi poso! Mali smo se otkinuli pa se zapeklo. Uglavnom treba se upoznati jos s peckom. Nisam stavljao foliju i dolivao vode. Mislim da bi trebalo.
Kad jako nalozim, digne temperaturu na 300 stepeni. Kasnije padne na 150-200.
Kako vi koji imate furunu, pecete prasad itd. Koja temperatura, da li ide folija, koliko vremena pecete, da li dolivati vode uvek itd...

Inace preukusno je i nesto posebno. Nit je sac nit je rerna. Nit razanj, nit furuna. Cudno nesto bas.















Svaka furuna je priča za sebe. Ja moju grejem sa jednim ručnim kolicima seckanog granja, ili 1,5 paleta i to je dovoljno da se ispeče prase.
57d7fc4b6adc3813b8e7d1c0d15d0a45.jpg

Razgrnem žar na strane i u sredinu ide tepsija sa prasetom.
08082e24fe435678204a49c553862c3c.jpg

Temperatura bude 350 stepeni, stoga prase je pokriveno prvih sat vremena folijom. Za to vreme temperatura padne na nekih 200-220 i skidam foliju. Još 1,5h i to je to.
Krajnji ishod:
f13e27967879515830a9735a32a4b768.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Bravo za ideju @zeljko_srb
Skoro sam gledao klip gde Kinezi na ulici spremaju patke i pilice u sličnim vertikalnim tunelskim pećima .
Postave posude ispod i skupljaju sav soft pa ga kasnije koriste za neke supe .
To BiH voleo da pokušam da napravim .
Treba probati svašta nešto , ne treba se samo držati ustaljenih šablona .
 
@caco uvek peces ovako u plehu ili nekad koristis i razanj?
Nikad nisam probao pecenje ovako peceno u furuni.


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Uvek pleh, nema mesta za ražanj. To je u stvari pica peć, visoka je svega 35cm i dugačka 80cm.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ja probao sa folijom ali mi se bolje pokazalo sa papirnim dzakom koji potopim u slanoj vodi

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
I meni papir više odgovara, jer mi se dešavalo da mi se folija zalepi za meso.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Bravo za ideju @zeljko_srb
Skoro sam gledao klip gde Kinezi na ulici spremaju patke i pilice u sličnim vertikalnim tunelskim pećima .
Postave posude ispod i skupljaju sav soft pa ga kasnije koriste za neke supe .
To BiH voleo da pokušam da napravim .
Treba probati svašta nešto , ne treba se samo držati ustaljenih šablona .
Nađoh video
Ovi " bojleri " imaju dupli zid , toplota i dim se provlače kroz cevi postavljene u krug.............nije baš da je avion ali nije ni skroz jednostavno i prosto
Verujem da bi moglo da se koristi granje i pruće
 
Jel ga zalivas tom mascu i vodom iz pleha, jel ga okreces?
Ništa nema diranja. Stavi se u furunu, skida se folija i vadi se gotovo pečenje. Probao sam papir jednom, upalio se. Kao što napisah u početku je baš visoka temperatura....
Najbolji deo je kožica. Uvek, ali baš uvek bude extra hrskava.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Juce pekli po PSu jarecu plecku s krompirom. A pored cela glavica kupusa.
3 sata ukupno. 2 sata pod folijom, sat bez. Temperatura 250 prvih dva sata, zadnji sat oko 200. U pocetku sipo po litre vode, kad sam skino foliju jos po litre vode. Ispalo perfekcija! Sve spada s kostiju, sokovi svi ostali, sve se lepka. To je to.





 
Da li neko moze da mi da konkretne instrukcije, ko je iskusan u pravljenju skembica.
U petak treba da kuvam, jednom sam pravio, bilo je okej. Ali bih voleo da cujem kako neko pravi ko je iskusan.
Kupicu zaledjene 10kg. To je vec ocisceno i 1 obareno.
 
Ja volim škembiće, ali samo kod svoje kuće i to jagnjeće ili teleće/juneće.
Naš način preprem je sledeći:
-operu se creva i škembe najdetaljnije
-ostavi se preko noći u hladnoj vodi da odstoji(i do 24h)
-stavlja se u lonac/raniju i kuva se jako dugo, otprilike da se izgubi svaki jaki miris
- kada se skuva, ocedi se i ostavi da se ohladi
Ovo je otprilike faza koju ćeš ti izbeći, jer će kupiti gotove škebiće, ali samo da znaš da su kupovni tretirani i hemijom i samim tim izgube neke arome koje neki cene radi ukusa
Priprema:
-isečeš ohlađene skembiće na sitne komade i spremiš za dalju termičku obradu
-isecka se dosta luka kao za gulaš i dinsta se na masti u dubokom tiganju ili tepsiji, takođe se doda i mrkva
-kada se luk i mrkva uprže, dodaju se isečeni škembići i dinstaju se zajedno
-podasipa se i malo vode, dodaje se i aleva paprika, neko voli i tucanu ali malo
-na kraju se mlinom namelje biber i to je to..
Ponekada smo umesto seckanja škembića i mleli ih mašinom za meso, isto bude odlično kada se uprži na luku..
Znam da je ovo drugačiji recept od kafanskog gde su škembići čorbasti, ali eto da se zna kako je u zlatiborkom kraju.
Ovo se obično serviralo kada svatovi kreću izjutra po mladu po našim selima. Znači ne troši se pečenje, nego se iskoriste creva, džigerice, i ostale iznutrice, a pečenje tek kada stigne mlada..:ppozdrav:
 
Manje vise slicno sam radio, osim sto je bio polu corbast.
Nego nije mi jasno samo te kupovne kad kupim, odledim. Da li da jos jednom prokuvam ili da ih skuvam tad kad sjedinim sa svime u kotlicu?
 
Kupovni budu sređeni ali nije loše da se dodatno properu.Meni su svinjska crevca dosta ukusnija od junećih i jagnjećih, to se kod nas zove kaurma a škembići su jelte od junećeg škembeta.
 
Evo moje furune,prosle godine je sklepana od prohroma.Dva bureta,u jedno ide tepsija a u drugo toplota.Izolovano sve sa kamenom vunom spolja i opsiveno limom.Pecem na starim paletama i granjem iz sume.Bukva samo sitno cepana kao za potpalu jer ako ubacim veliko drvo ode mi temperatura na 400c.Ovcetina i bukovace sa krompirom,suvim sljivama,smokvom i ananasom
:)
abfce1fc8e18d97e58ec5334554deba3.jpg
bd0aeb6393efcaebca8863dd88895090.jpg
ae6699f8a0ffe035687cf29052f0910a.jpg


Sent from my SM-A536B using Tapatalk
 
Nazad
Vrh