Gastronomija I kulinarske đakonije

Moj omiljeni sestrić i myself bili vrijedni....
Doduše jučer, ali čisto da ne ostanete uskraćeni kako je prošlo pečenje i da održim kontinuitet priče...
Bilo je tu i drugih učesnika, bezmalo k'o podrška i društvo, a nimalo k'o potencijalna ispomoć...
Ali, ko što bi rekao "Her Šika", "oni nisu važni".... 🤣 🍻





Danas iskasapljeno, poređano, pivo se ladi u bunaru, i samo se čekaju gosti !!!! 🍻😎:ppozdrav:
 
Doktor mi zabranio da radim ali mi prepisao prasetinu da hasam-nisam siguran da je pomenuo i domace vino da pijem ali ne moze da skodi...tako da ono ako treba ispomoc tu sam...
 
Znao sam da će biti komentara i na tu temu.... 🤣
To je neki moj izum-skalamerija, naravno, omiljeni materijal, sve što drugima ne treba, ja iskoristim,, ALI od prije 20 i kusur godina, kada nije bilo Interneta i Foruma (ni sveznajućeg Googla) gde se možeš informisati šta i kako., ili pronaći već gotova rešenja da ne moraš da ispravljaš moždane vijuge ili zamaraš male sive moždane ćelije......
Delovi od veš mašine, mali motor od brisača sa Mercedesa 200D, prohromska cev od mlekovoda sa jedne farme, u to vrijeme, "u restrukturiranju", običan stari klinasti kaiš od Škodilaka i tako...
Nego: izmisli, projektuj, napravi, isprobaj....
Ili ovo, ili drveni ražanj pa udri eksere sa čepovima od piva i tako fiksiraj !!!!
I ondak okreći dok ti "pozadina" ne utrne....
Ovo, pustiš u rad, okreće samo, dodaješ panjeve na vatru, i to u pušnici gde nepada kiša i ne duva vetar...
A društvo sluša Radio Pink ili Bum-Bum i vadi hladnog Jelenka iz bunara sa 17 metara....:ppozdrav:
Kad-kad se namesti malo žara pod pečenje, bukvalno 10-tak sekundi posla, i opet se možeš komotno posvetiti društvu i pomoći im da sami ne ispijaju 'ladno 🍻 !!!!!!!!
 
Juce i danas ispeceno 14 komada. I ako ces mi verovati uvek ovako. Pa male tajne :) Salim se, ja uvek premazem ili svinjskom masti ili Suncokretovo ulje pa malo posolim spolja. Da bude i kozurica hrskava a i slana. Bockam samo sa gornje strane vrata na par mesta i butkicu da pusti masnocu i to je to.
 
Ja sam gledao nekog tipa koji ima pečenjaru u Australiji a inače je iz Bosne. E sad on kad završi sa pečenjem odmah prelije prase sa jedno 5l slane vode iz zamrzivača. Tako dobija i slanu i hrskavu kožuru. Ja znam da sam pre premazivao sa pivom ili iz pleha gde se skupa moča od praseta, ali ovoaj trik još nisam probao.
 
To za prelivanje je takva glupost, da to nije realno. Sledeci dan ti bude kozura kao guma. Ovo se pece u furuni. Nikakva piva niti gluposti. Usole se plecke, vrat, but i vrat sa gornje strane. Premazem uljem ili svinjskom masti, posolim da bude slana i kozura
Ugreje se furuna, ubacim prase. Prvih pola sata se prase vrti (zažaruješ ga). Prase tada dobija boju i hrskavost. Tih prvih pola sata je kritično jer moze da zagori, pregori ili ako je slaba furuna da ne dobije tu hrskavost. Zatvorim odusak. I prase se okrene povremeno na pola sata cisto da se cedi. I posle 2.5 ili 3h prase od 25 do 32,33kg je peceno.
 
Nemanja da li dogrevas furunu ili bude dovoljna jedna vatra

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Furuna se lozi zavisno od vremena napolju od dva do tri sata ,zar se izgrne i toplota koju je upila cigla pece .....
 
To za prelivanje je takva glupost, da to nije realno. Sledeci dan ti bude kozura kao guma. Ovo se pece u furuni. Nikakva piva niti gluposti. Usole se plecke, vrat, but i vrat sa gornje strane. Premazem uljem ili svinjskom masti, posolim da bude slana i kozura
Ugreje se furuna, ubacim prase. Prvih pola sata se prase vrti (zažaruješ ga). Prase tada dobija boju i hrskavost. Tih prvih pola sata je kritično jer moze da zagori, pregori ili ako je slaba furuna da ne dobije tu hrskavost. Zatvorim odusak. I prase se okrene povremeno na pola sata cisto da se cedi. I posle 2.5 ili 3h prase od 25 do 32,33kg je peceno.
Znaš kako, teorija je jedno a praksa drugo. Mislim da bi trebao da pozoveš nas članove žderavce na probu, da se ipak to testira...Ja npr. mogu uraditi recenziju praseta... :haha: :haha: :haha:
 
Nazad
Vrh