Gastronomija I kulinarske đakonije

Kod nas je bila proslava na silosu i dosla je ekipa sa raznjom i svom opremom pekli su svinju 150 kg na raznju isti princip kao vola skidano sloj po sloj itd bilo je jako ukusno socno i mekano
 
Malo da meznemo

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
e00f8cdea636fda1e4dd3a3da64c4788.jpg
 
Ne volis boju karamele ili si zaspao kraj furune?

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Da li neko moze da mi reši misteriju šta je sos koji se po restoranim služi uz karadjordjevu? Nekad uvale čist majonez ali nekad naprave nešto što jeste bazrano na majonezu ipak ima i drugih stvari. Govore da je to tartar sos, ali nije jer nema ni krastavca ni mirodjije u njemu.
 
U domaćoj izvedbi mešam majonez , pavlaku , senf i limun ( sok )
Inače , jedan sam od retkih koji preferira svinjsko meso za karadjordjevu .
Takodje , verovatno je stvar navike ali ukusniji su mi " naši " ćevapi kršteni sa svinjetinom nego pazarski u koje se skoro svi kunu .
 
Majonez i pavlaka..
To sam i pomislio. Oseti se nešto mlekasto... šta drugo može da bude. Ne znam što me taj prliv oduševi u nekim restoranima ako je samo majonez-pavlaka.
Još kad ga ja napravim sa domaćim majonezom... možda grčki jogurt mesto pavlake?

Inače ne verujem kolko je domaći majonez bolji od kupovnog. Pravilo se to ono 90-ih, ali tad se uglavnom radilo iz ekonomskih razloga. Danas radim to jer je tako mnogo ukusniji.

Evo recepta ako nekog interesuje:
U standardnu teglu (mislim da su oko 7dl, još bolje ako je malo veća) razbiti dva cela jaja, dodati supenu kašiku sirćeta, senfa, bibera po ukusu i soli (biti oprezan sa solju, lako se presoli). Mutiti mikserom može samo jedna žica na standardnom ili štapni.

E sad trik je u tome da se ulje doliva veoma polako pogotovo na početku. Ne mora kap po kap ali tanak tok nešto preko kpljanja. Ako se radi kako treba negde oko pola tegle majonez bi trebao da bude toliko gust da je problem mutiti ga. Tada se postepeno dodaje voda. Ja sipim negde oko 1 dl na tu teglu. Voda znači dosta jer reguliše gustinu, a takodje doprinosi tome da majonez bude "lakši". Takodje svetujem da se koristi ulje Dijamant jer sa nekim drugim proizvodjačima nisam imao toliko dobre rezultate.
Ko nije odavno pravio domaći majnez neka proba ovo, neće da se pokaje sigurno.
 
Poslednja izmena:
..........Inače ne verujem kolko je domaći majonez bolji od kupovnog..........
Zavisi od kojeg , za ove naše si u pravu .
Imao sam prilike da probam inostrani ( doneo sin iz Poljske neki koji je tamo na glasu a i na ceni ) i prosto je neverovatno kolika je razlika , ko nebo i zemlja .
Nego kad smo već kod teme , ima li neko recept za sos ( preliv ) od belog luka ali da bude kao konzerviran i da može duže da stoji ? Napravim veću količinu i koristim po potrebi .
 
Zavisi koliko hoćeš da bude mastan :D A da te masnoća ne bi mučila najbolje je ulje od uljane repice i da dobiješ pravi ukus nacediš svež limun.

Na 2 žumanca ide 500ml ulja.
 
Nazad
Vrh