FREZA prikljucak za traktor

A ta mala Imt sigurno je teška freza zato je možeš i asvalt da spustis. Uzmeš taku veću i miran si.
 
Dobro ja procitah ceo forum ali nisam skontao koja je najbolja.Jedni hvale jednu drugi drugu.Meni treba 1.65 za ursusa tj za medjurednu obradu u vocu.Sta je preporuka
Najbolja je verovatno neka uvozna nova od 3-4000evra. A ko je probao sve freze pa da moze da donese sud, koja je najbolja. Od freza do 1000e a da su nove ubedljivo je najbolja ova iz raske. Imam je, a radio sam i sa malom IMT 110cm i sa FPM140cm. Ne znam sta covek da napise da bi moglo da se skonta. Radi svaka posao, e sad napisao sam kako se ponasaju u radu da ne ponavljam. U razoranu ledinu moze IMT freza i ova iz raske pricam za do 1000evra, s tim sti IMT ne postoje nove. Ovo sto prodaju kao FPM IMT to nije IMT freza nekadasnja koja ima moticice savijene na 90 stepeni.
FPM moze da radi u vec obradjivanim njivama 10-15 cm i one su vrlo lake i nezne a tako su i napravljene, i spadaju u sitnilice ne u freze. Ne ubedjujem nikog ali znam dosta ljudi koji rade oziljne poslove (krompir npr) i koriste ove freze iz Raske. Ja sam sa njom izfrezirao 60-tak hektara za nekolke godine i jos je kao nova.
Sa njom mogu laki poslovi npr za zitarice 10ak cm ili medjuredno oko voca, a moze i ozbiljaan posao, a sirine su im iste a cena je jos manja.
Je li tesko skontati? Pisao sam iskustva sta se desi kad FPM od 160cm uteras u oranje, ili Deljanin jer su tu negde.

Za kolegu aaaa12345: za neorano (ledinu) nije NIJEDNA freza, mada ove teze mogu plitko ali nije pozeljno. Pogotovo ta FPM ne moze ni u orano lako a kamoli u neorano. Najvise je koriste za setvu- pripremu za zitarice. Ali ako vec dajes iste ili manje pare, razmisli, zar nije bolje imatu ozbiljnu stvar pa i ako koristis za plitku obradu, bar je neces unistiti nikad, a jednom da ti zatreba za nesto drugo ili neku smonicu ti nemas stvar a dao si pare. Ovo ti pisem pisem iz iskustva.
 
Poslednja izmena:
Verovatno nemate nikgde blizu ovu frezu iz Raske da upredite.
Ponavljam se ali ocigledno se ne cita nego se samo pita.

Freza iz Raske; ima dosta deblju osovinu koja nosi moticice a na 160cm ima osam nosaca moticica sa po 6 moticica po nosacu = 48 moticica, pogon joj je preko ZUPCANIKA a ne preko lanca, sama konstrukcija je mnogo robusnija i dosta je teza. Uz nju ide lamelni kardan koji je obavezan u frziranju, a moj jedan surak je kupio tu FPM od 160 cm i uterao u oranje jos jesenje bilo, a nije dobio lameli kardan pa mu stradala mala lamela na traktoru. O usukivanju osovine na FPM frezi pucanju kojecega necu ni pisati. Pogon joj je na lanac, i ima 4 moticice po nosacu.
Uradjeno neuporedivo.
Sad je koristi tako sto prvo uzore pa potanjira ponekad i podrlja pa FREZIRA pa zito seje sejacicom.
Sejem i ja zitarice, ali tako sto uzorem isfrezam i sejem...
Naravno da ima jos boljih ali za 900-1000e kod nas nema definitivno.
I jos nesto 539 je nosi lepo, ali ako se podubi tako da zadnji lim dodje u horizontalu onda mu bogami nije sve jedno ali to je 30+cm a to nikom ne treba.
Nadam se da moze da se ukapira.
 
Poslednja izmena:
A ta mala Imt sigurno je teška freza zato je možeš i asvalt da spustis. Uzmeš taku veću i miran si.
Takva veca je 140cm i 539 bi se mucio da odnese do njive. One su za 560 itd. Te "male" IMT freze od 110cm su bog za duboko frezanje bilo kakve zemlje. Koristio sam je. Spora jeste jer je mala ali i mora 1. eventualno 2. spora da bi posao bio valjan.
One imaju moticice savijene pod 90 stepeni i za takve freze potrebna snaga traktora je po fabrici 40ks/m radnog zahvata, zato veca ne dolazi u obzir. Ali radi posao za sve pare, mada pravi dobar pluzni djon zbog oblika moticica.
 
Kod mene je ta stara IMT 619.1 od metar preko 30 godina. Ima 4 brzine i može se podesiti za različitu snagu traktora.. Jako teška, kod mene je MF65 i u pojedinoj zemlji je oseća i te kako ako se spusti da sitni do skoro 25cm. Kad su počele stizati ove nove freze sitnilice koje pokrivaju oba točka čudio sam se kako 539 tera toliku frezu a moju od metar jedva..
Ali onda sam video u čemu je jadac..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Zato ta tvoja kad naleti na tešku zemlju samo pređe preko nje i skrti je. A zove ove nove sto kažes. Ide traktor ne osjeti je, ali kad je teža zemlja ona samo poskoči. Opet je traktor ne osjeti. Ali ne uradi nikakav posao.
Opet tko ima laku zemlju ne treba mu neka teška freza i obratno.
 
Najbolja je verovatno neka uvozna nova od 3-4000evra. A ko je probao sve freze pa da moze da donese sud, koja je najbolja. Od freza do 1000e a da su nove ubedljivo je najbolja ova iz raske. Imam je, a radio sam i sa malom IMT 110cm i sa FPM140cm. Ne znam sta covek da napise da bi moglo da se skonta. Radi svaka posao, e sad napisao sam kako se ponasaju u radu da ne ponavljam. U razoranu ledinu moze IMT freza i ova iz raske pricam za do 1000evra, s tim sti IMT ne postoje nove. Ovo sto prodaju kao FPM IMT to nije IMT freza nekadasnja koja ima moticice savijene na 90 stepeni.
FPM moze da radi u vec obradjivanim njivama 10-15 cm i one su vrlo lake i nezne a tako su i napravljene, i spadaju u sitnilice ne u freze. Ne ubedjujem nikog ali znam dosta ljudi koji rade oziljne poslove (krompir npr) i koriste ove freze iz Raske. Ja sam sa njom izfrezirao 60-tak hektara za nekolke godine i jos je kao nova.
Sa njom mogu laki poslovi npr za zitarice 10ak cm ili medjuredno oko voca, a moze i ozbiljaan posao, a sirine su im iste a cena je jos manja.
Je li tesko skontati? Pisao sam iskustva sta se desi kad FPM od 160cm uteras u oranje, ili Deljanin jer su tu negde.

Za kolegu aaaa12345: za neorano (ledinu) nije NIJEDNA freza, mada ove teze mogu plitko ali nije pozeljno. Pogotovo ta FPM ne moze ni u orano lako a kamoli u neorano. Najvise je koriste za setvu- pripremu za zitarice. Ali ako vec dajes iste ili manje pare, razmisli, zar nije bolje imatu ozbiljnu stvar pa i ako koristis za plitku obradu, bar je neces unistiti nikad, a jednom da ti zatreba za nesto drugo ili neku smonicu ti nemas stvar a dao si pare. Ovo ti pisem pisem iz iskustva.
Tog se samo i ja bojim, baciti pare u nju a na kraju bude gora od tanjirače. Hvala puno na savjetima
 
Ja da sad uzimam bez razmišljanja Rašku bih uzeo. Isto sam se razmišljao kad sam poodavno uzimao dal FPM, Ada ili raška.
Kod FPM me odvratilo što svaka ali svaka bila slinavila ulje na kućištu, raška reko kineska i odlučih se za Adinu (najskuplja) i zeznuh se.
Pucao lanac, otišo reduktor imam lamelni kardan od početka.
Čak me terali da je vraćam u Adu na kontrolu što je i učinjeno.
Za reduktor mi rekli da nije tajna da je on kineski, uz doplatu mi dali neku varijantu sa duplo većim reduktorom i masivnijim gornjim ramom. Za lanac mi rekli da su imali te probleme i da su to ispravili sa nekom jačom verzijom.
Naravoučenije: kad kupuješ kinesko bar ga jeftino plati....
 
Koliko sam upoznat freze iz Raske su Indijske, a radjene po licenci SICMA Italija.

Bosonoga, ona je teza zato sto je kvalitetnije uradjena, deblja osovina, vise moticica, jaca konstrukcija.
Ne mislis da je bolje uzeti jacu, masivniju, sa boljim prenosom, samim tim i tezu, ujedno bolju stvar za iste ili cak manje pare pa i ako ti je laksa zemlja za obradu?

Ne znam cenu moticica, jos nisu ni trecinu potroseni, za par godina oko 60-tak h uradila.
 
Ako uporedimo traktore ne bih se slozio. Iz dosadasnjh iskustava u mom kraju a po vlasnicima opet su Solisi, Mahindre i Tafe-i u velikoj prednosti u odnosu na Fotone i YTO, bar manjih 50-ak konja kojih ima kod mene a opet kod ljudi koji rade ozbiljan posao.
Ova freza moze biti bilo cija ali sigurno znaj da vredi vise nego sto kosta. Ima ih mnogo kod mene, ne pricam napamet.
Nek kolega Alen napise, ako se dobro secam i on ima ovu iz Raske a pre ji imao FMP.
 
Ne znam ni sto sam zapeo za nju ko da je ja prodajem. Ustvari znam, mnogi su prvo kupili ovu onu pa posle prodavali bud zasto i kupovali ovu kad su videli, naravno svi su bili skepticni u startu i ja sam bio. Pisem ovo da se ne ucite na svom iskustvu, jer pametan se uci valjda na tudjim greskama...
 
Ja sam pisao pre u vezi njih, vise se i ne trudim, ispada da ih previse hvalim. Mi smo je nabavili medju prvima kad su tek pocele da se prodaju, 2015 koliko se secam.

Poslato sa BLA-L29 pomoću Tapatoka
 
Evo za one koji sumnjaju u freze iz raske. Frezirana je ledina direktno, nije obradjivana 15 20 godina. Oko 5ha je parcela.
c68d0faa4036e8d73a4bbfa3c6856d2d.jpg
ab11d159fbeb069ee844f603dc960f0b.jpg
a8cf6811537dc169d4700a077619e6da.jpg
8a065222fe65f2ebaf5ae380d8d4f974.jpg
5bb036a14c627ebcab26dc03f29c7e5c.jpg


Poslato sa BLA-L29 pomoću Tapatoka
Pozdrav,
Planiram da kupim frezu u Raškoj ovakvu kao na slikama od 1,8 m,pa me zanima da li Zetor 5718 može da je nosi i radi sa njom, ili mora manja mozda od 1,6 m,imam zasadjen lešnik pa bih sa njom izmedju obradjivao zemlju.
 
Nazad
Vrh