Chat u voćarstvu

Kanački, imao sam isti problem. Na proleće sam posadio 5400 sadnica, oko 4000 Viljamovke i ostalo oprašivači, Santa Marija i Pakams Triumph. Sadnice su kupljene prošle godine i prezimele su kod rasadničara. Posle sadnje u martu neke sadnice su počele da crne i brzo se osušile, ostale sadnice su počele da dobijaju crne fleke po stablu i nisu imale prirast. Prilikom preseka srž je bila crna. Stradale su samo sadnice Viljamovke. Po neka od oprašivača se osušila ali ništa strašno.

- - - - - - - - - -

Razni stručnjaci su dolazili na voćnjak i svaki je imao svoju teoriju, od Pseudomonas Syringe do izmrzavanja. Sa rasadničarom sam napravio dogovor da nadoknadi sadnice i čovek je to ispoštovao. Nisam išao na zvaničnu prijavu fito sanitarnoj jer to nikome ne ide u prilog, osim državi koja može rasadničaru da naplati kaznu ali zakon o poljoprivredi ne štiti kupca. Bili su i ljudi iz fitosanitarne, ali nezvanično. I oni savetuju da se to reši direktno, bez mešanja službe, jer ovde kod nas to ne funkcioniše baš najbolje :osmeh:

- - - - - - - - - -

Inače u susednom selu do mog voćnjaka čovek je imao isti problem kao i mi. Jesenja sadnja, 5900 kom i isti simptomi. Samo Viljamovka, tek po neki oprašivač. Poslao je tužbeni zahtev i još uvek se bori sa rasadničarom.

- - - - - - - - - -

Epilog je da sam u istoj godini dva puta sadio voćnjak, ali šta ćeš, iskustvo više. Postalo mi je jasnije zašto mnogi iskusni voćari sami proizvode sadnice.

- - - - - - - - - -

P.S. Dva puta su rađene analize u dve različite laboratorije. Naravno, kao što se može i pretpostaviti, sa različitim rezultatima :osmeh: Toliko o našim stručnjacima.
 
Lepo si rekao: "Srpski voćari", jer srpska država sigurno neće...
Немој тако, па биће избора :osmeh: .
Мало ми смета кад неко помиње кривицу државе. Кривицу (или заслуге) сноси државна администрација а она се састоји од људи (или нељуди) а они имају своје име и презиме.
Кад год сам у ситуацији да ступим у "пословни" однос са том администрацијом обавезно питам "како је ваше име" или име тог (те) коме треба да се обратим и на којој је функцији. Чини ми се да то даје боље резултате али стално "кљуцам у главу" поименице.
Велики произвођачи ће вероватно ући у неки степен прераде воћа па колико год да имају, **greška ће им зинути за више и повући ће и мање произвођаче да се и ту огребу.
 
Naravno da sam mislio na administraciju, koja je državna i upravlja tako da je ništa drugo ne interesuje nego, u pravu si, novi izbori...Nego , što neki satiričar reče, ma nisu problem izbori , oni su tako periodično, češće ili ređe ( kako im se svidi ili sviđa )...nego je problem izborna kampanja koja je kontinuirana...
I neko će reći : " pa šta, gde je tu problem?" pa problem je u tome , da jednom prestane ta kampanja , i da počnu da se ispunjavaju obećanja data pred izbore...
Ali što kod nas kažu: " to june neće da te mune" nikad ...
 
e70962078c612da0feefd50b1e4d304e.jpg
 
kad do tog dodje svi mozemo lepo da spakuijemo kofere i da se selimo negde ili da radimo kod veleposednika za 200 e a isto tome doprinose i taj IPOD program,bogatom jos vise a ostalima 0
 
Mislim da nazalost idemo u tom pravcu.

Evo npr. u CG ima jedan veliki trgovacki lanac. U svakom bloku zgrada imaju po 1 (ili 2) prodavnice. Prije godinu dana su od kredita IRF-a napravili jos jedan distributivni centar sa hladnjacama i komorom za sazrijevanje banana (po njihovim rijecima kapacitet komora pokriva 80% CG trzista banana).
Prije 10tak dana su zakupili 69 ha plodnog zemljista (uskoro ce jos zakupiti) i kada to stave u upotrebu - nece otkupljivati poljo proizvode od malih proizvodjaca jer ce plasirati svoje proizvode. Mali proizvodjaci nece moci prodavati ni na pijacama jer ce nakupci sa pijaca nabavljati robu kod tog trgovackog lanca (kao horeca program-po nizim cijenama nego maloprodajne na policama) i prodavati je na tezgama kao "domaci luk/krompir/paradajz/kupus... iz Martinica, Crmnice, Tuzi..
". Ne trebam gledati u pasulj da vidim sistemsko unistenje malih proizvodjaca (i rad kod tih modernih vazala za 200€).

Neko ce reci da nisam u pravu itd itd. E ovako, ovaj lanac je crnogorski Agrokor: godinama nije placao poreze, kada bi platio sve obaveze dobavljacima, drzavi, bankama itd - bankrotirao bi (otisao u minus).
 
Mozda sam nesto permutovao,uglavnom taj je jutros bio u boljoj zemlji...

@ Mozda mislite na ovo : inz vocarstva Nikola Milojkovic - Ljubava
a posto se kod Urosa nikada ne zna ,Jer u emisiji spominje na kraju Milojevica :sta: u 1:18:01 /na linku ispod

https://www.youtube.com/watch?v=-uwEdkT7J-k&list=UUrwjaCwtp7lz4S_0ahpToRw&index=1
od 1:09:34

i mozda je bas Milojevic
https://www.facebook.com/media/set/...59717214667.1073741829.961160170637955&type=1

Nadam se da ovo sto sam stavio nije reklama.
 
Poslednja izmena:
Ето резултата локалних избора као потврда!

- - - - - - - - - -

nema Smiljanica tamo ima Smiljkovica i ima vise njih
Како год, довољно је да један зајебе ствар и зајебо је све. Нпр. купим 50 шљива од човека из Велике Дренове. Поче киша, не проверавам, зграбим пакет и у кола. После 3 дана распакујем да посадим кад на 6 ком. рак корена (12%). Наравно, спалим и више никад у животу не узимам саднице из Велике Дренове, од било ког калемара, макар и џабе.
 
Mozda nekog bude zanimalo a ne znam u koju temu da stavim, ovde mi je nekako logicno.

Presek debla i tumacenje godova.

First year growth - porast prve godine
Rainy season - kisna sezona
Dry season - susna sezona
Scar from forest fire - oziljak od sumskog pozara
Spring/early summer growth - prolecni / rano letnji porast
Late summer/fall growth - Kasno letnji / jesenji porast

 
Pošto nema nigde teme, ajd ovde da pišem: naime rakiju koju sam ostavio na jačinu 20 gradi, sada kada proveravam grad mi pokazuje 18. Uzeo sam od drugara, njegov pokazuje 19... Gradirali smo i neku njegovu rakiju za koji kaže da je pre 4-5 godina ostavio na 21 grad, njegov pokazuje 18, a moj 17.

Pa pitam jel neko imao takav problem, i kako i gde naći tačan grad?
 
Nazad
Vrh