Chat u voćarstvu

Ovog proleca im je ostalo jako puno ne prodatog sadnog materijala.
Bolje da i sada ne taktizira sa prodajnom cenom jer dvogodisnjoj jedino preostaje paljenje(ukoliko je ne proda) .

Ni sa cime nije doveo u zabludu lepo napisano da se radi o dvogodisnjoj sadnici.
Knip sadnica ima prevremenih grani .

Kao u svim ostalim trgovinam preprodavci i skidaju najveci kajmak.
 
9. Воћне садницеВоћне саднице морају бити једногодишње или двогодишње биљке, а изузетно итрогодишње биљке, настале спајањем (калемљењем) подлоге и племке.Једногодишње воћне саднице морају имати коренов систем са најмање 5основних жила, а саднице крушака и ораха најмање 3 основне жиле. Дужина свакежиле мора да износи најмање 20 цм. Дужина надземног дела саднице јабука, крушака,дуња, шљива, трешња кајсија и бадема мора да износи најмање 1 м, односно бресака,вишања, крушака на дуњи, леске и јабуке на слабо бујним вегетативним подлогаманајмање 70 цм, а ораха 40 цм. Пречник непосредно изнад кореновог врата не сме битимањи од 10 мм.Једногодишње воћне саднице могу бити са бочним леторастима или без њих.Двогодишње воћне саднице морају имати формирану круну или водитељицу са5 бочних летораста изнад висине дебла, који служе за формирање круне. Формиранакруна мора имати водитељицу са најмање три скелетне гране правилно распоређене,које не избијају из суседних пупољака. Круна може бити формирана и на други начинзависно од потражње купца. Дебљина садница мерена непосредно испод прве раменегране, мора износити најмање 12 мм. Коренов систем мора бити добро развијен санајмање 4 скелетне жиле, а садница крушака и ораха са најмање 3 скелетне жиле.Дужина сваке скелетне жиле мора износити најмање 20 цм.Једногодишње и двогодишње воћне саднице морају бити зреле, здраве и безвиднијих оштећења дрвенастог ткива, а пресеци садница морају да су зарасли, и тоједногодишњих садница за најмање 50%, а двогодишњих садница за најмање 75%.Спојно место мора бити без гука и задебљања.Трогодишње воћне саднице (шпалирски облици и високостаблашице за заштитуземљишта од ерозије, пошумљавање или садњу поред путева) морају имати специјалноформирану круну и морају бити здраве и без виднијих оштећења дрвенастог ткива.

- - - - - - - - - -

Deo iz pravilnika http://www.uzb.minpolj.gov.rs/attachments/189_Pravilnik_norme_kvaliteta.pdf
 
Ofelija....

DNPxkYwWAAEzwaR.jpg
 
Imam velik problem sa sadnicama i rasadnikom REVA DVA i nisam pametan sta da radim , pa bih hteo da cujem misljenje vas kolega..

Naime , prosle jeseni sam kod njih kupio 770sadnica , sadnice su na utovaru izgledale jako dobro. U prolece su sadnice pocele da crne , da se suse.
Video sam se sa ljudima iz reve i imali smo dogovor da te sadnice pocupam i da ce oni to meni nadoknaditi ove jeseni.
Pocupano je 320komada, samo sadnice viljamovke, dok sadnice karmen ,kojih imam 100kom u dva reda , sa njima je sve uredu.

Ja sam na svoju ruku hteo da uradim analizu na bakterije i pozvao sam fitosanitarnog inspektora , uzimanju uzorka i pravljenju zapisnika su prisustvovali i ljudi iz reve i pss zr.
Analiza uradjena na polj.fakultetu u zemunu i pokazala da nema prisustva bakterija, a ujedno su se ljudi iz reve naljutili sto sam zvao inspekciju i sad na sve nacine pokusavaju da me zavrnu za sadnice..

Posedujem svu papirologiju za sadnice ,sertifikate ,racune ,otpremnicu ,konkurisao sam za povrat za sadni materijal i odbijen sam zbog manjeg prijema od 90%.

Da li ja imam osnova da njih tuzim ?
Kakvo je vase misljenje ?
Da li je neko imao slicno iskustvo ?

Jedini dokaz (po meni) da sa sadnicama u samom startu, nesto nije bilo uredu je to da se samo viljamovka susila , a karmen nije.
 
Imam velik problem sa sadnicama i rasadnikom REVA DVA i nisam pametan sta da radim , pa bih hteo da cujem misljenje vas kolega..

Naime , prosle jeseni sam kod njih kupio 770sadnica , sadnice su na utovaru izgledale jako dobro. U prolece su sadnice pocele da crne , da se suse.
Video sam se sa ljudima iz reve i imali smo dogovor da te sadnice pocupam i da ce oni to meni nadoknaditi ove jeseni.
Pocupano je 320komada, samo sadnice viljamovke, dok sadnice karmen ,kojih imam 100kom u dva reda , sa njima je sve uredu.

Ja sam na svoju ruku hteo da uradim analizu na bakterije i pozvao sam fitosanitarnog inspektora , uzimanju uzorka i pravljenju zapisnika su prisustvovali i ljudi iz reve i pss zr.
Analiza uradjena na polj.fakultetu u zemunu i pokazala da nema prisustva bakterija, a ujedno su se ljudi iz reve naljutili sto sam zvao inspekciju i sad na sve nacine pokusavaju da me zavrnu za sadnice..

Posedujem svu papirologiju za sadnice ,sertifikate ,racune ,otpremnicu ,konkurisao sam za povrat za sadni materijal i odbijen sam zbog manjeg prijema od 90%.

Da li ja imam osnova da njih tuzim ?
Kakvo je vase misljenje ?
Da li je neko imao slicno iskustvo ?

Jedini dokaz (po meni) da sa sadnicama u samom startu, nesto nije bilo uredu je to da se samo viljamovka susila , a karmen nije.

Ako imas bilo kakvu prepisku sa rasadnikom oko ovog problema bilo bi od velike pomoci. Ili bar svedoke da su priznali svoju krivicu i obecali zamenu. Bez toga ti je mukotrpan postupak koji ce verovatno trajati godinama sa neizvesnim ishodom.
 
Analizu sam uradio zbog sumnje na pseudomonas , sve je ukazivalo na bakteriju. Problem je u tome sto se bakterija tesko izoluje tj.dokazuje , to su reci profesora koji radi analize , a da bi uzorak bio zvanican ,morao sam da pozovem inspektora. A inspektor je morao da obavesti revu..

E sad ,analizu sam uradio zbog sebe , sta mi znaci da dobijem druge sadnice , a postoji mogucnost da su i ostale zarazene ,ove sto nisam pocupao.


Sa tim sadnicama sigurno nesto nije u redu , da je moja greska stradala bi i druga sorta na toj parceli.

Druga stvar , karmen je imala normalan porast , 100% prijem , dok viljamovka je izbacila samo list bez porasta. Veliko je pitanje kakve ce te sadnice biti narednih godina.

Jos jedna stvar sto se tice pseudomonasa (po recima profesora) to je bakterija koja radi na nizim temperaturama , za razliku od npr.ervinije, zato je i bilo tesko izolovati prilikom analize..

Razmisljam da uradim jos jednu analizu ili da sacekam prolece ,pa ako opet krenu isti simptomi onda da ponovim.

Samo ne znam odakle da krenem i sta da radim, znam i ja da su mi sanse skoro nikakve
 
Poslednja izmena:
Ko tebi može garantovati da je rezultat analize verodostojan.
Vlasnik Reve je već godinama u poslu i verujem da sigurno ima poznanika koji su mogli da urgiraju i napišu da su rezultati ok.
Sad te drže u šaci,rezultati su ok a što si ti hteo da se igraš boli ih uvo.
Kada sam 2009 podizao zasad jedino mi je Reva 2 bila u opticaju em zbog blizine em zbog količine,nisam imao nekih primedbi samo što imam sumnju a sad već mogu i da garantujem da sam jedan deo sadnica umesto M9 dobio M26 ili M106.
 
Imam velik problem sa sadnicama i rasadnikom REVA DVA i nisam pametan sta da radim , pa bih hteo da cujem misljenje vas kolega..

Naime , prosle jeseni sam kod njih kupio 770sadnica , sadnice su na utovaru izgledale jako dobro. U prolece su sadnice pocele da crne , da se suse.
Video sam se sa ljudima iz reve i imali smo dogovor da te sadnice pocupam i da ce oni to meni nadoknaditi ove jeseni.
Pocupano je 320komada, samo sadnice viljamovke, dok sadnice karmen ,kojih imam 100kom u dva reda , sa njima je sve uredu.

Ja sam na svoju ruku hteo da uradim analizu na bakterije i pozvao sam fitosanitarnog inspektora , uzimanju uzorka i pravljenju zapisnika su prisustvovali i ljudi iz reve i pss zr.
Analiza uradjena na polj.fakultetu u zemunu i pokazala da nema prisustva bakterija, a ujedno su se ljudi iz reve naljutili sto sam zvao inspekciju i sad na sve nacine pokusavaju da me zavrnu za sadnice..

Posedujem svu papirologiju za sadnice ,sertifikate ,racune ,otpremnicu ,konkurisao sam za povrat za sadni materijal i odbijen sam zbog manjeg prijema od 90%.

Da li ja imam osnova da njih tuzim ?
Kakvo je vase misljenje ?
Da li je neko imao slicno iskustvo ?

Jedini dokaz (po meni) da sa sadnicama u samom startu, nesto nije bilo uredu je to da se samo viljamovka susila , a karmen nije.

Au druže to stavarno jeste veliki problem. Ja sam imao slično iskustvo sa crnjenjem vrhova sadnica prve godine po sadnji, dosuše meni se osušilo 20-ak od 120 komada i taj rasadničar mi je rekao da je to problm pošto nezalivam, a sadnice u proizvodnji su bil pod zalivanje (kruška na dunji). Kad sam počeo da zalivam sasvim druga priča je bila...

Takođe prijatelj ima 4 kj kruške na sejancu ,od istog rasadnika je uzeo, prve godine mu se 400 komdana osušilo od 2500... On i dalje nezaliva i to po meni zegleda jako loše, slabi porasti i tome slično....

Tačno nemožeš biti pametan šta raditi... A što s tiče pravne strane, pošto imam papire, najbolje da se obratiđš nekom advokatu za savet.

- - - - - - - - - -

PS. Evo našao sam sliku kako je to kod mene izgledalo, doduše u pitanju je prolećna sadnja i datelinište:

28wphmb.jpg
 
Navuklo se jajara oko nas poljoprivrednika neverovatno, svi bi da zajebu i da uvale djubre , a ti posle sedi pa placi.. Sta onda i vade sertifikate i ko to izdaje i cemu to sluzi ,racuni i papirologoja oko sadnica.

Nije problem ,moja greska ,zajebao stvar sve se posusilo i kraj.
Ali sam ubedjen da je dobsadnog materijala.

Nije to ni do para , nego mi je vise pun ocin zajebancije za svoje pare i nerviranja oko gluposti.

Sadim i ove jeseni ,uzecu sadnice i ovaj vocnjak da popunim , a njih cu da tuzim ,pa nek ide sve u tri lepe.
 
Ali sam ubedjen da je dobsadnog materijala.
, a njih cu da tuzim ,pa nek ide sve u tri lepe.
Ако сам те добро разумео, зајебо си ствар што ниси тражио да се анализом утврди шта је у питању а не да сугеришеш бактерије.
Што се тиче тужбе, мој ти је савет да прво направиш калкулацију исте и у случају да добијеш и у случају да изгубиш.
 
Kroz pricu sa profesorom , sve je ukazivalo na bakterij. Preseci stabla , crnilo, na pojedinim sadnicama kvrzice na korenu.. Zato je radjena analiza na bakterije , evo i sad ja ne znam gde drugo da saljem sadnice i koje analize da se rade ? Imate neki predlog ?
 
Зови Пољ. фак. у НС или Институт у Чачку и не причај да си радио анализе него опиши проблем и види дал' могу да ураде анализе да ти не страда и остатак засада. Те квржице на корену могу да буди и рак и ко зна шта...
Ако си заразио њиву крчи, не губи време.
 
Nazad
Vrh