Chat u voćarstvu

Ja sam imao slično iskustvo sa crnjenjem vrhova sadnica prve godine po sadnji

Shale , reci mi kako su se kasnije ponasale te sadnice na kojima se pojavljivalo to crnilo? Da li su se susile ili oporavile ?

I da li si mozda zagledao presek kada si ih prekracivao , da li je srz bila tamne boje ili lepa sveza ,ako si ih prekracivao ispod crnila , u zdravom delu.
 
@kanacki
Imam slicnih problema sa jabukom i prijemom. Nekih 400 sadnica se nije primilo, ko je kriv? Ja nisam zalivao, a oni su isporucili objektivno slabo razvijene sadnice, a i zalomila se zima 2016/2017 izuzetno hladna. Ko je radio jesenju sadnju kao ti i ja imao je problema. Na lesnicima kod druga gde nije flase stavljao za zeceve 80% se NIJE primilo, a gde je plasticnu flasu od 2l stavio (pa 2 u vis) ima mozda par komada na 500 sadnica stete. Tako da je sve po malo problem bilo. Ja ne branim rasadnik, verovatno je i losa sadnica (bakterija itd) ali i zima je doprinela i onda sve njonjavo u takvim uslovima se posusi.

Moj ti je savet, alali sve to. Uzmi sadnice od miroljuba, ubovicratka ili nekog treceg i idemo dalje. Moj ti je jos savet posle svega da uzimas sadnice na crno i da se ne cimas sa drzavom oko povracaja. Ja sam to uradio, izgubio vremena 0 dana, sadnicu platio bez pdv-a i rasadnicarske takse (drzava uzima oko 15-20din zavisi od podloge, sorte itd) i kada ides mimo racuna dobices jos popust.

Vocarstvo je takva rabota, velik ulog, velik rizik.:ppozdrav:
 
Shale , reci mi kako su se kasnije ponasale te sadnice na kojima se pojavljivalo to crnilo? Da li su se susile ili oporavile ?

I da li si mozda zagledao presek kada si ih prekracivao , da li je srz bila tamne boje ili lepa sveza ,ako si ih prekracivao ispod crnila , u zdravom delu.

Nemogu sad da tvrdim al mislim da je srž bila crna , ali to je bilo pre 2 godine, pa se nesaećam al nisam slikao... Te što su se osušile ja sam povadio na jesen od istog rasadničara uzeo iste, posadio u jesen i nisam imao problema više...

Tako da svašta može biti u pitanju, a i to što kažeš nas svako može da zezne i da za no ni na koji način neodgovara, ali nežalost zakoni kod nas nisu uređeni pa se to zado i dešava...
 
sadnice pocele da crne , da se suse. .. nesto nije bilo uredu je to da se samo viljamovka susila , a karmen nije.
Ево какво је моје искуство са Виљамовком (додуше, имао сам само стотињак стабала као опрашивач). Саднице су стигле из Италије и калемљене су на неку кржљаву подлогу тако да су у 10. години биле 1,5-2м. Преко зиме поцрне као да сам их провукао кроз оџак. Кад видиш неку другу воћку у таквом стању 100% се осушила. Штрицнем тању гранчицу, унутра тамна. Исечем рамену грану, она у средини ОК. На пролеће све то крене и просто и не видиш пупољак а она гура. Стално сам тако сецкао, не верујем сам себи и требало ми је 3 године да се уверим. После кретања вегетације брзо стагнира и неки пут ми се чини да има више плодова него листова.
 
Drugari hvala vam na savetima , hteo sam da cujem sto vise misljenja ,ja ovako besan mozda ne razmisljam ispravno.



Konsultovacu se sa advokatom , pa cu vam javiti sta on kaze.
 
Konsultovacu se sa advokatom , pa cu vam javiti sta on kaze.
Бесплатне правне савете имаш у општини. Што се тиче адвоката свашта може да ти обећа па га зато питај да ли хоће да своје хонораре наплати по добијеном спору. Ако сумња да ћеш му платити реци да ћеш његов хонорар депоновати код другог адвоката одакле ће моћи да га подигне кад добије спор. Ако прихвати, ангажуј га.
Уколико и поред свега изгуби спор теби остаје да платиш судске таксе које се крећу у зависности од висине одштетног захтева и трошкове заступника тужене стране као и дневнице туженог уколико мора да долази на рочишта.
 
O da,to je u Rumuniji sad popularno :D,pricao sam sa jednim rumunom pre godinu dana o ovome.Hippophae Fructus je mislim u pitanju,na nasem je Pasji trn.
 
Prevod kaze to morski (sea) buc tj nesto (buck thorn, buck trn) i slicno:
Чај од шишарке
Sea buckthorn, vitamin koktel

Malo i žuto-narandžasto voće koje vidimo na tržištima su stvarno blago jeseni. Catina je jedan od najkorisnijih prirodnih lekova, izuzetno bogat antioksidansima i kompozicijom zasluženom za titulu panacea.
Gotovo da nema naklonosti da slepi miševi ne mogu zarastati ili čije olakšanje ne doprinosi. A to je zbog mešavine vitamina, minerala i aktivnih supstanci: vitamina A, vitamina iz kompleksa B, vitamina C, E, K i P, magnezijuma, gvožđa, kalcijuma, kalijuma, fosfora. A količina vitamina C je deset puta veća od limunskog sadržaja!

Za pripremu infuzije možete kupiti suvo voće iz profitabilnih prodavnica ili čak možete sušiti voće u pećnici sve dok ne rade i blago menjaju svoju boju. Kao i kod bilo koje druge infuzije, kuvana voda se dodaje suhu voću.
Kada se preporučuje morski plod

Čaj morski buk je odličan za jačanje imunološkog sistema. Čaša dnevnog pica na početku hladne sezone štitiće vas od prehlada i gripa. Možete koristiti čaj od morske rakije i detoksifikovati, napajati i poboljšati raspoloženje.
Antiokidanti u morskoj bučkoj odlažu starenje kože i pomažu vam da dobijete svetliju kožu, jaču kosu i zdrave nokte. Ako pate od akni, psorijaze, dermatitisa, osipa ili ekcema, primijenite čaj od morske rakije nekoliko puta dnevno na pogođeno područje. Simptomi će se poboljšati za samo nekoliko dana.

Koristi se u određenim kardiovaskularnim bolestima jer flaži krv, olakšava cirkulaciju, smanjuje nivo holesterola i održava arterije čiste i zdrave. Za srčane blokove se preporučuje jedenje jedne do dve šoljice dnevno, zajedno sa ishranom specifičnom za srčanu, ravnotežnu, negujuću, ali nizak u slanini, masti, slatkišima i brašnom.

Specijalisti ga takođe preporučuju u slučajevima želudačnog oboljenja kako bi smanjili neugodnost, naročito u slučaju nadimanja i difuznih bolova ili jetre, zbog svoje antiinflamatorne i regenerativne podrške.

Takođe, zahvaljujući antiinflamatornom efektu, čaj morski bučak se koristi za bolove u zglobovima, reumatizam ili osteoartritis, ali takođe može smanjiti abdominalne grčeve ili glavobolje.
Ograničenje čajnog morskog čaja

Kataina se ne preporučuje trudnicama i onima koji pate od dijareje. Ako sumnjate u određene hronične bolesti koje karakterišu višestruka ograničenja, razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što pijete čaj od morskog bujica.
 
Имам неку информацију да је једна домаћа фирма и индустрија меса купила на домаћем тржишту 1,5 милиона садница разног воћа и планира садњу. Тако да ће да направе бум за пар година.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Nazad
Vrh