Chat u voćarstvu

Trešnja na višnji, dve grančice a toliko cvetova.... moji prvi pokušaji....

2i70k6o.jpg
 
Danas je neko zapalio travu i gustiš u jednoj njivi koja se ne radi a moj voćnjak se graniči sa njom. Sva sreća da sam bio na licu mesta inače bi izgorele sve sadnice. Oštećene su samo dve crvene ranke koje su skoro na međi. Vatra se proširila i na susednu parcelu gde su posađene topole i to je gorelo neverovatno. Čovek je verovatno tarupirao travu u topoljaru i postojao je sloj od 5-6 cm iseckane trave tako da je to bilo nemoguće gasiti. Uspeo sam da po malo ugasim vatru ali vvetar je pravio velike probleme. Samo Bogu mogu da zahvalim što je u trenutku kad je vatra stigla do moje međe vetar iznenada okrenuo na zapad pa sam nekako uspeo da gasim malo po malo.

Inače sam uzeo dva dana odmora a da sam radio tačno bi mi izgorele sve sadnice. Vatra bi se širila od jedne do druge sadnice jer oko svake sadnice je malčirana suva trava tako da bi video samo izgorele motke.....
 
Danas sam se napuckao rutavih buba.... skoro svaki drugi cvet maslačka je imao ili po jednu ili po dve koje su bile 'bliske' :osmeh:... što kažu moja deca barem su umrle srećne.... Napadale su cvetove višanja, krušaka, šljiva.... nisam ih primetio na trešnjama....

Ove godine sam uspeo da spasim kajsije i velike šljive a sledeće godine ću morati da se organizujem sa posudama... i mislim da ih ipak malo privlači i miris a ne samo plava boja....

Primetio sam da su veoma dobri letači....
 
Danas sam ušao u par poljoprivrednih apoteka tražio boraniju da kupim i strahoviti utisak je na mene ostavila tolika kupovina hemijski sredstava.... ljudi i mladi i stari kupuju hemiju po principu 'bolje daj odmah dve flaše neće se baci'....
 
Danas sam se napuckao rutavih buba.... skoro svaki drugi cvet maslačka je imao ili po jednu ili po dve koje su bile 'bliske' :osmeh:... što kažu moja deca barem su umrle srećne.... Napadale su cvetove višanja, krušaka, šljiva.... nisam ih primetio na trešnjama....

Ove godine sam uspeo da spasim kajsije i velike šljive a sledeće godine ću morati da se organizujem sa posudama... i mislim da ih ipak malo privlači i miris a ne samo plava boja....

Primetio sam da su veoma dobri letači....

2014. sam istrebio preko 6000 komada. Postavio 20 plavih vanglica, jednu belu i jednu zutu. Bela, zuta i jedna plava bile u grupi, jedna do druge. U nekoliko plavih nasuto u vodu i malo deterdzenta sa mirisom jagode. U beloj 20-25 kom. u zutoj oko 20 a u plavim po 150-180 kom.! Bez obzira da li ima deter. ili nema. Na pola cvetanja prebrojim u nekoliko vanglica i prospem, i opet postavim. Do kraja jos jedna ista, tura. Nesto vise ih se utopi u vanglicama koje su po obodu parcele. 2015 ih bilo mnogo manje, ali ih je bilo. Ove godine video svega 5-6. Ne mislim da sam ih zatro, nego im verovatno godina ne pogoduje.
 
Imas dosta toga o rutavoj bubi u posebnoj temi

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Hteo bih da posadim voce na njivi na kojoj je trenutno detelina. Ne bih sadio na celoj njivi nego samo jedan red. Sta treba da uradim, a da detelina ne utice drasticno na posadjeno voce, sadim ove jeseni.
 
Table 3: EU-27 Imports of Apples in MT

Serbia 218 2,198 12,059 449%

pise da smo izvezli u EU toliko vise
to je ok, tad su pocele prve gale da se salju na veliko u EU, do tada nismo imali sortiment koji bi EU kupio od nas
 
Najveci biznis u mojem okruzenju je kupovina Poljskog ajdarda, i prepakivanje (nekada samo papiri, cak i ambalaza vec dolazi iz Poljske u nasem) i slanje za X5 ili Magnit.
 
Ljudi neverovatno gledam na nekim grupama na fejsu nude se sadnice sljive za 35 din... Ajd da je mart gotova sezona itd... Ali sam pocetak sezone sadnje... Kao nekome ko sadi voce odgovara mi jeftina sadnica ali ovo je no koment... Sta moze da se ocekuje od sadnice za 35 din...
 
Ako mislimo na istu ponudu lik je prodavao dvogodisnje sadnice .
Bolje i po toj ceni da ih proda no da ih je ovog proleca spalio za dz.
 
Da ok sad sam video da je dvogodišnja, ali dali valja dvogodišnja prut sadnica mislim da bi dvogodišnja trebala da ima nešto prevremenih grana... ustvari bitno je samo dali takva sadnica valja ili ne. Njemu je ok bolje 35din nego da pali ali dali takva sadnica treba da ide u prodaju i dalje u eksploataciju... ljudi se cenom dovedu u zabludu... možda će neki preprodavac uzeti pa prodavati kao extra sadnice po ko zna kojoj ceni...
 
Nazad
Vrh