Centralno i etazno grejanje.

Ako je zadnji sprat u pitanju onda da.
Зоки, код мене су СВИ радијатори са том организацијом коју помињем: на једном крају, горе и доле, испусти за воду, на другом чеп доле, испусни вентил горе. Спрат или приземље - небитно. И још приде којегде на спрату они испусни вентили на крајевима цеви. Да ли треба баш толико испусних, не знам, али да буде вајде што их је толико - буде.
 
Ovo kod NA ima godina i godina.I ja sam da se se svugde stavljaju ozrake na čepovima ali obično nema vazduha u prizemlju.Ozračivanjem onih na spratu će biti ceo sistem ozračen
 
Par puta sam ispuštao vodu iz sistema,i svaki put su ki problem pravili radijatori na spratu tačnije samo sam iz njih ispuštao vazduh...verovatno da u stanu negde pri plafonu postoji ozraka,čim je nema na radijatoru...
A ti radijatori sad posle 30 ili 40 godina sami od sebe počinju praviti problem...
 
Pozdrav!Imao bi jedno pitanje,mozda neko ima neku dobru ideju...Imam centralno grejanje koji je prvo radio sa kotlom na cvrsto gorivo i sistem je OTVORENOG tipa.Naknadno sam ugradjivao jedan polovan kondenzacioni kotao koji i trenutno radi i grejem se na gas.E sad...kad tad ce doci momenat da ovaj gasni kotao ce propasti skroz....i tad cu biti u problemu jer svi noviji gasni kotlovi su takvi da mogu da rade iskljucivo u ZATVORENOM sistemu.Moj sistem je takav da ako ikako moguce ne bi hteo da ga prepravim na zatvoren sistem...a uzgled hteo bi i da zadrzim kotao na cvrsto gorivo kao rezervni za nedaj boze...ali onda necu moci koristiti noviji gasni kotao 🤔...razmisljao sam da ugradim neku vrstu izmenjivaca toplote ali dosao sam do takvih informacije da nebi ih mogao koristiti efikasno....tako da ako ima neko neku dobru ideju...slusam 🙂
 
Zašto se bojiš da prepraviš na zatvoren sistem?

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Zašto se bojiš da prepraviš na zatvoren sistem?

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
Jednostavno nije sistem u takvom stanju da bi spavao mirno...ponekad nisam ni kuci 2-3 dana samo moja majka...itd...i sad ceo sistem da napravim nanovo sa svim novim komponentima da bi bio miran...puno kosta u objektu od cca 160-170 m2 😵‍💫
 
Mislim da ne moraš ceo sistem da menjaš. Kod mene je bio isto otvoren sistem grejali smo se na kotao na drva, sad sam ubacio Toplotnu pumpu koja radi na zatvoren sistem, na ovaj stari sistem sam dodao ekspanzionu posudu, sigurnosni ventili i termometar, takođe pumpe koje su uključene dok se grejem na kotao idu preko pretraživača koji u slučaju nestanka struje nastavlja da radi preko akumulatora.
 
Nema tu nekih velikih prepravki ako se prelazi sa otvorenog na zatvoreni sistem.Ugradi se sigurnosni ventil i ekspanziona posuda i odseče se vertikala koja vodi u posudu na tavanu.Na toj odsečenih cevi se stavi automatsko odzračno lonče i to je to.
 
Ljudi,hvala vam na savetima kako da prepravim otvoren sistem na zatvoren ali shvatite da ja nisam to pitao...nije mi sistem u top stanju,bezveze mi je da pisem detaljno....nego ja sam pitao dali je ikako moguce uklopiti nov gasni kotao na otvoren sistem...hvala...
 
Ja imam i kotao na drva ,ugalj a imam i gasni kotao i sve je na zatvorenom sistemu i na pritisku od 1 bar . Gasni kotlovi moraju da imaju određeni pritisak vode da bi mogli grejati.
 
Gasni kotlovi ti neće raditi ispod 1 bara tako da bi trebalo malo povećati pritisak do 1,5 i to je sasvim dovoljno.Ako malo padne ispod 1 bara a to se desi najviše kada se ređe kotao uključuje neće raditi.
 
Kod mene je gasni kotao na 1.2 bara,i kotao na slamu isto na 1.2 bara.Samo otvaram i zatvaram ventile,zavisi dali ću da ložim ili ću na gas.Uglavnom preko dana ložim,i onda uveče oko 19h kad padne temperatura vode na 40c onda prebacim na gas jer kasnije mrzime izać da ložim.Preko noći ne grejemo,i iz tog razloga volim uveče da prebacim na gas jer ujutru ustanem u 5h i samo stisnem dugmić i vratim se u krevet,i kad ustanem oko 7,8h onda odem i naložim.
 
Mnogi su došli do zaključka da se manje potroši goriva ako je grijanje 24 sata dnevno nego kad se prekida. Slično kao vožnja autom. Kod konstantne brzine na istoj relaciji potroši manje nego sa čestim usporavanjem i ponovnim ubrzavanjem.
Sigurno možeš podešavati temperaturu vode u plinskom bojleru (kotlu). Predlažem da je sniziš i griješ non stop. Malo se poigraj dok pronađeš koja temperatura vode ta zadovoljava kod određenih vanjskih temperatura. Već za nekoliko dana usporedbom potrošnje plina na jedan i drugi način možeš sam doći do zaključka koji je bolju.

Moje je mišljenje da je prestanak grijanja isplativ samo ako su pauze dovoljno dugačke. Samo po noći je prekratko, ali na to je osuđena večina nas koji se grijemo na drva, a nemamo pufer.
 
Kolega.Mnogi prave te greške.Kada treba zagrejati prostorije nakon višesatnog isključenja,potrošnje su veće.Da ostane uključeno,par puta bi kotao na kratko upalio.Na žalost ne razumeju i neki koji se bave ovim poslom.Ali svako radi kako misli da je najbolje.Niko ti neće argumentovano obrazložiti,zašto je bolje isključivati grejanje.
 
Sad sam se izvestio sa podesavanjima toplotne pumpe,najmanje trosi kad stalno radi.Kad je ugasim voda mi se ohladi i dugo joj treba da postigne odredjenu temperaturu vode,sad je samo smanjim na 35c a kad mi treba toplije prebacim je na 42c.U ovakvom rezimu rada potrosnja je mnogo manja nego kad greje vodu sa 17c
 
Kad se grejem na gas,kotao namešten na 60c,a termostat na 24c.Na 24.3 isključuje a na 23.7 uključuje.Noću ne treba nam grejanje,ne volimo da spavamo u toplom.Radijatori su u pitanju,imam oko 90 kdvadrata što grejemo.Ujutru kad uključim temperatura u kući je oko 19c,nakon pola sata već bude prijatno toplo,nakon sat vremena temperatura prelazi 22c.Jako brzo dodje na 24c
 
Nazad
Vrh