Centralno i etazno grejanje.

To i ja mislim, i onda ja ne bi morao da idem da ubacujem taj pelet u podrum :D Jbga, izolacija mozda nije bas najbolja ali ima je, i on je zimljiv a da bi se ugrejao sa peletom treba dobro da srkne ona pec..
Imam neke rodjake u drugom selu oni se hvale kako malo peleta trose, odem tamo smrznem se 😂
Ma sta kazes,sad ti je hladno na 22-24 a leti ti je to super?!Saberi se! :ROFLMAO:
 
Pomalo se razumem u grejanje,par grejanja sam uspešno pustio u rad!U čemu je problem? ;)
Izvinjavam se onda , do sad sam se grejao na sojinu slamu, pumpa stoji dole u prizemlju, i bilo je u celoj kuci priblizna temperatura, sad sam presao na gas, kotao se nalazi gore na potkrovlju, u potrkovlju za par minuta bude pretoplo, a u prizemlju bude hladnije, u prizemlju mi stoji termostat i namesten je na 23°, za sat vremena nije uspeo da nagura tek 21.5, a potkrovlju je sauna, sta tu uraditi da priblizno bude svuda ista temp ?

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Kolege da li neko moze da mi pomgne, juce bio serviser da mi pusti kotao na gas, kotao stoji u potkrovlju i potkrovlje zagreje vrlo brzo , ali zato u prizemlju dosta slabije greje radio je nekih sat vremena u potkrovlju je bilo pretoplo a dole nije nagurao tek 21.5°, stelovali su radijatore, ali i dalje nije to to, sta uraditi da bude temp ista ili prbizna i gore i dole ?

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока
Gde ti je sobni termostat.
 
Izvinjavam se onda , do sad sam se grejao na sojinu slamu, pumpa stoji dole u prizemlju, i bilo je u celoj kuci priblizna temperatura, sad sam presao na gas, kotao se nalazi gore na potkrovlju, u potrkovlju za par minuta bude pretoplo, a u prizemlju bude hladnije, u prizemlju mi stoji termostat i namesten je na 23°, za sat vremena nije uspeo da nagura tek 21.5, a potkrovlju je sauna, sta tu uraditi da priblizno bude svuda ista temp ?

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока
Najbolje je da nam skiciras hidrulicnu instalaciju.
 
Izvinjavam se onda , do sad sam se grejao na sojinu slamu, pumpa stoji dole u prizemlju, i bilo je u celoj kuci priblizna temperatura, sad sam presao na gas, kotao se nalazi gore na potkrovlju, u potrkovlju za par minuta bude pretoplo, a u prizemlju bude hladnije, u prizemlju mi stoji termostat i namesten je na 23°, za sat vremena nije uspeo da nagura tek 21.5, a potkrovlju je sauna, sta tu uraditi da priblizno bude svuda ista temp ?

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока
Pojačaj temperaturu u kotlu a u potkrovlju smanji radijatore.
 
@Field Peće ti je bila dole i imao si verovatno zatvoren sistem. Voda izlazi iz kotla, jedna cev vodi kroz celu kuću do svih radijatora i onda na drugu vraća sa svakog radijatora...sada su (kao i svima) prikopčali bojler na te dve cevi ali ne na početku gde je bio stari kotao, već negde na sredinu ili bliže krajnim radijatorima a voda se kreće linijom manjeg otpora pa brze kruzi kroz drugi manji deo sistema sa radijatorima....

Ako nije to onda ili donji deo prostorija brze gubi toplotu, ili je sistem bio dobro izprojektovan za prvi kotao, pa je sada u dizbalansu kada je kotao gore....napravi skicu gde ti su ti ubacili kotao....
 
To je ono "svaki cigo svoga konja hvali".. Neko cuje pricu kako je dobro, potpali se i predje na to bez mnogo razmisljanja a onda kad kao prosle godine cena peleta ode u nebesa onda se pali kvarcna pec iz devedesetih.. Ja ne znam i nisam dobro upucen u grejanje peletom, mozda samo nesto pogresno rade..
 
То са осећајем топлоте је, опет, релативно. Некима је добро на 21 а некима је и на 23.5 хладно. Имам утисак да ма колика да је температура у соби ако су радијатори хладни онда је хладно а ако су топли (а тек кренуло да греје) онда је добро.
 
Pitanje za kolege koji se greju na pelet. Koliko peleta vam otprilike ode za sezonu I za koju kvadraturu ?

Послато са SM-A025G помоћу Тапатока
Kepo kotao, oko 5-5,5 paleta eko step-a, oko 110m2, temp za spavanje na 20-21 a u toku dana na 23-24 katkad i 25 stepeni, grejna sezona počinje oko 1.10 (malo uključimo kotao uveče zbog kupanja) a završava se kada za napolje ne trebaju duge gaće, izolacije nema, stolarija pola pvc pola drvo, kuća na sprat i na čistini.
 
Ja se preracunavam sta mi je isplativije. Ja grejem 130 m2, izolacija 10 cm, pvc stolarija, podno grejanje u celoj kuci.

Послато са SM-A025G помоћу Тапатока
 
Na tvom mestu bih išao toplotnu pumpu kad već imaš podno grejanje. Ja imam vazduh-voda, radijatori, dve kuće grejem sve ukupno nekih 150 m2 temperatura u toku dana 22C.
 

Ja se preracunavam sta mi je isplativije. Ja grejem 130 m2, izolacija 10 cm, pvc stolarija, podno grejanje u celoj kuci.

Послато са SM-A025G помоћу Тапатока
Samo toplotna pumpa.Na tebi je da odlučiše da li vazduh-voda ili voda-voda.Ja se evo četvrtu godinu grejem na toplotnu pumpu voda-voda i prezadovoljan sam.Držim na 23 stepena i dan i noć.Pali se na 22,7 a gasi na 23,3.Grejem oko 230 m2,PVC stolarija i izolacija 8cm.Grejanje za celu zimu me izađe od 500-600 evra.
 
Imas li izolacije? Koja je pumpa i snaga pumpe? Monobloc ili split sistem ?
Izolacija 5cm zid i toliko tavan, pumpa 16kw Mitsubishi, izašla je oko 5500€, 2 godine redovne garancije+ 3 dodatne garancije ako oni rade neki servis pred sezonu. Radijatori treba da budu veći nego za grejanje na drva zbog niže temperature vode. Polovne pumpe su mislim između 2000-3000€ u zavisnosti od snage i proivođača, obično sa gosinu dana garancije. Split sistem spoljna i unutrašnja jedinica.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh