Centralno i etazno grejanje.

Kad se grejem na gas,kotao namešten na 60c,a termostat na 24c.Na 24.3 isključuje a na 23.7 uključuje.Noću ne treba nam grejanje,ne volimo da spavamo u toplom.Radijatori su u pitanju,imam oko 90 kdvadrata što grejemo.Ujutru kad uključim temperatura u kući je oko 19c,nakon pola sata već bude prijatno toplo,nakon sat vremena temperatura prelazi 22c.Jako brzo dodje na 24c
Mala povrsina,kod mene je malko vise kvadrata a i sobe su malko vislje od standardnih pa kad se ohladi voda tesko postize temperaturu 8-)
 
Samo što ti je temperatura od 60 stepeni poprilično velika .I nije malo da kotao radi sat vremena do 22 i još sigurno pola sata do 24 siepena.Ali dobro.
Kad se grejem na gas,kotao namešten na 60c,a termostat na 24c.Na 24.3 isključuje a na 23.7 uključuje.Noću ne treba nam grejanje,ne volimo da spavamo u toplom.Radijatori su u pitanju,imam oko 90 kdvadrata što grejemo.Ujutru kad uključim temperatura u kući je oko 19c,nakon pola sata već bude prijatno toplo,nakon sat vremena temperatura prelazi 22c.Jako brzo dodje na 24c
 
Sad sam se izvestio sa podesavanjima toplotne pumpe,najmanje trosi kad stalno radi.Kad je ugasim voda mi se ohladi i dugo joj treba da postigne odredjenu temperaturu vode,sad je samo smanjim na 35c a kad mi treba toplije prebacim je na 42c.U ovakvom rezimu rada potrosnja je mnogo manja nego kad greje vodu sa 17c
Nisi slušao velike majstore :ppozdrav:
 
Ko uvodi grejanje na gas toplo mu preporučujem kondezacioni kotao sa modulišućim termostatom. Taj termostat sam vodi računa o tome koliko brzo se dolazi do zadate temperature, koliko brzo opada temperatura od zadate i spram toga reguliše temperaturu vode koja ide u radijatore. Na taj način radi skoro neprekidno, tj. ne gasi gorionik (osim ako napolju ne ugreje jače) već mu samo smanjuje snagu na trenutno potrebnu. Kad je mala potreba za dodavanjem toplote prostorijama on spusti vodu na 36-38 stepeni, kad je napolju oko 0-5 stepeni drži vodu na oko 40-45 stepeni, a najveću temperaturu podigne (tu malo preko 50 stepeni) kad se ujutro izađe iz noćnog moda (za spavanje se malo spusti temperatura) i pri tom otvore svi prozori da se provetri kuća. Tad dođe do malog hlađenja kuće pa onda podigne temperaturu vode da bi se brže došlo do zadate, tj. ostvari traženi komfor stanovanja. Međutim taj period sa malo jačom temperaturom ne traje dugo - najviše oko sat vremena i potom polako krene sa spuštanjem temperature vode. Nikad nisam video da je temperatura vode prešla 60 stepeni. U principu kotao radi stalno u kondezacionom režimu.

Drugar ima takođe kondezacioni kotao ali sa on/of termostatom. On na početku grejne sezone podesi teperaturu vode oko 35 stepeni pa kako se ulazi u kasnije u jesen polako je podiže. Uglavnom gleda koliko brzo dođe do zadate temperature u prostorijama, ako prebrzo dolazi i potom duže ostaje u off režimu onda ručno spušta temperaturu vode, ako je kontra onda je podiže. Nije teško da se to radi ali često to čoveku dojadi pa ostavlja na nekom podešavanju koje u datom trenutku možda i nije adekvatno. Zato je ovaj modulišući termostat prava stvar, on o svemu brine (a sve u svrhu najmanje potrošnje), vaše je samo da zadate željenu temperaturu u prostorijama.
 
Meni je cela ta priča sa spoljnim senzorom nejasna. Npr. bili ste na zimovanju i vratili se, napolju ugrejalo a kuća hladna. I ko onda ima prioritet, spoljni ili unutrašnji senzor?
 
To bi trebalo računar da reguliše, napolju toplije- unutra slabije grejanje i kontra....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Meni je cela ta priča sa spoljnim senzorom nejasna. Npr. bili ste na zimovanju i vratili se, napolju ugrejalo a kuća hladna. I ko onda ima prioritet, spoljni ili unutrašnji senzor?
Spoljni i unutrasnji regulisu sami,meni pec sama ubrzava i usporava na osnovu spoljne temperature.
 
Ko uvodi grejanje na gas toplo mu preporučujem kondezacioni kotao sa modulišućim termostatom. Taj termostat sam vodi računa o tome koliko brzo se dolazi do zadate temperature, koliko brzo opada temperatura od zadate i spram toga reguliše temperaturu vode koja ide u radijatore. Na taj način radi skoro neprekidno, tj. ne gasi gorionik (osim ako napolju ne ugreje jače) već mu samo smanjuje snagu na trenutno potrebnu. Kad je mala potreba za dodavanjem toplote prostorijama on spusti vodu na 36-38 stepeni, kad je napolju oko 0-5 stepeni drži vodu na oko 40-45 stepeni, a najveću temperaturu podigne (tu malo preko 50 stepeni) kad se ujutro izađe iz noćnog moda (za spavanje se malo spusti temperatura) i pri tom otvore svi prozori da se provetri kuća. Tad dođe do malog hlađenja kuće pa onda podigne temperaturu vode da bi se brže došlo do zadate, tj. ostvari traženi komfor stanovanja. Međutim taj period sa malo jačom temperaturom ne traje dugo - najviše oko sat vremena i potom polako krene sa spuštanjem temperature vode. Nikad nisam video da je temperatura vode prešla 60 stepeni. U principu kotao radi stalno u kondezacionom režimu.

Drugar ima takođe kondezacioni kotao ali sa on/of termostatom. On na početku grejne sezone podesi teperaturu vode oko 35 stepeni pa kako se ulazi u kasnije u jesen polako je podiže. Uglavnom gleda koliko brzo dođe do zadate temperature u prostorijama, ako prebrzo dolazi i potom duže ostaje u off režimu onda ručno spušta temperaturu vode, ako je kontra onda je podiže. Nije teško da se to radi ali često to čoveku dojadi pa ostavlja na nekom podešavanju koje u datom trenutku možda i nije adekvatno. Zato je ovaj modulišući termostat prava stvar, on o svemu brine (a sve u svrhu najmanje potrošnje), vaše je samo da zadate željenu temperaturu u prostorijama.
Ja imam 2 baksijeva,kondezaciona sa klasičnim sobnim termostatom.
 
I ovaj kotao o kom sam pričao je isto Baxi. Ne znam da li na svaki model može da se stavi modulacioni sobni termostat, to se moraš raspitati, ali mislim da vredi svaku paru. (A nije ni nešto preterano skup, žični oko 7000 din, toliko će uštedeti u jednoj sezoni sigurno...)
 
Jel ima neko ovakav kotao na struju?
d20ed82632b0a0ab3125a75a73233ea7.jpg


Sent from my 2107113SG using Tapatalk
 
Montira se trokraki ili četvorokraki mešni ventil sa motornim pogonom.Poenta je da u kotlu bude 60 stepeni,da ne rosi.A prema podnom ide 35 stepeni.
 
Ako smanjim temperaturu vode recimo na 55c onda mnogo duže radi dok postigne 24c u kući.Ovako ugreje vodu na 60c i za čas bude 24c u kući.
Jesi li probao grijati s 55°C ili nižom temperaturom non stop?

Ja sa napravio test kod sebe. Kad je srednja dnevna vanjska temperatura bila -5,9°C, uspješno sam grijao s polazom vode na 45°C. Radijatorsko grijanje, cca 100 m². U 2 dana utrošeno 21,4 kubika plina (233 kWh energije).
 
@pocerina ima drugar. Podno, kotao u podrumu, loži drva. Temperaturu verovatno održava regulatorom promaje. Nedavno je uzeo nov kotao a i stari je imao regulator promaje.
 
Nisam još ni jednom gledao sat koliko trošim za dan gas.Kad uhvatim vremena testiraću.Mada retko se desi da dva dana zaredom grejem na gas.Uglavnom kada je žena slobodna i kod kuće je ceo dan sa ćerkicom onda ložim,a kad sam ja sam ceo dan sa ćerkicom onda ide gas
 
Nazad
Vrh