Centralno i etazno grejanje.

Magnetni filter ne štiti samo pumpu već oba izmenjivača, čovek je sve objasnio
Najgore što majstori ni ne nude ljudima opciju magnetnog filtera, ljudi ni ne znaju. Ni ja nisam znao dok nisam video na forumu. Šta mislite zašto ne nude?!
 
Gledao sam taj video (i dosta drugih sa tog kanala) i baš zbog toga sam pitao majstora za magnetni filter. Zapravo ugradio je neki mali filter, ali nije magnetni već običan sa sitom. Slikaću ga sutra.
 
Gledao sam taj video (i dosta drugih sa tog kanala) i baš zbog toga sam pitao majstora za magnetni filter. Zapravo ugradio je neki mali filter, ali nije magnetni već običan sa sitom. Slikaću ga sutra.
Mislim da taj ne rešava ništa, spomenuo je i njega u ovom klipu
Defitivno me je ubedio za magnetni hvatač , ali dearator nije nimalo jeftin oko 12000 je.
E sad dal kod ugrađivanja bojlera na postojeći sistem radijatora ima smisla, trebalo bi da ima. Mislim da će majstor morati da ispere sistem a kako se to radi ne znam, valjda on zna.
 
Koliki radijator staviti u kupatilo od 3kv, kupatilo se neće koristiti za sušenje peškira i tuširanje. Razmišljao sam o susacu ali on odaje duplo manje toplote od panelnog.

Susac 600x1800 8400din
Toplotni učinak 90/70/20℃ ΔT 60 K1130

Panelni 600x1100 8200din
Toplotni učinak 90/70/20℃ ΔT 60 K 2408w
 
S obzirom da je kondenzacioni kotao i da će ostali radijatori biti predimenzionisani računam da cu ići do 55 stepeni polazne vode. Naravno gledaću što niže ako će postići temp prostora. Znači i s ovim od 100-110cm neće biti greške
 
Nece sigurno, i to je preveliko. Mada stavi ako imas mesta, ja sam uvek za veci radijator. Posle ako se prebacis na niskotemeraturno grejanje opet ce biti dovoljno sigurno.
 
Neću da se prebacim, od samog starta cu forsirati niskotemperaturni režim. Mislio sam da je ista jačina susaca i panelnog pa reko ajde susac i zbog sušenja peškira. Kad sam video specifikaciju duplo je jači panelni od susaca
 
Pa i ja ću krenuti s 40 pa kako budu padale temp ispod 0 ako ne može da zagreje svakako ću podizati polaznu temp. Sve dok radi u kondenzaciji je odlično.Uostalom kako nije, do 53 stepena povratne temp kotao je u kondenzaciji.
 
Ja ću opet ponoviti, pa neka sam i dosadan... Za malu razliku u ceni bolje je uzeti modulišući termostat koji će brinuti o potrebnoj polaznoj temperaturi, nego je ručno podešavati jer kad tad to podešavanje dosadi i ostavi je se jedna temp. polaza da radi stalno...
 
*bem ti ja te njihove termostate kad nigde nema cene. Konkretno za ariston Class one wifi 24kw ide ovaj modulirajuci termostat gde je cena misaona imenica
Očigledno da se prodaju samo kod ovlašćenog servisera.
 
Ja ću opet ponoviti, pa neka sam i dosadan... Za malu razliku u ceni bolje je uzeti modulišući termostat koji će brinuti o potrebnoj polaznoj temperaturi, nego je ručno podešavati jer kad tad to podešavanje dosadi i ostavi je se jedna temp. polaza da radi stalno..
Polaznu ti regulišeš ručno a temperature u prostoriji sobni termostat.Polaznu povećavaš ili smanjuješ po potrebi ili je namestiš da radi non stop.Kako misliš da je za tebe najbolje.
 
Opet ću ponoviti, to sve radi modulišući termostat bez da išta razmišljaš. I to preciznije nego što bih ručno podesio.
 
Znači on ti reguliše i temperaturu u prostorijama,tj. ne treba onda sobni ako sam te dobro razumeo.
 
Tako je. On i jeste sobni jer stoji u sobi, ali istovremeno upravlja i u kojem režimu će raditi bojler, tj. on je mozak celog sistema. Održava temperaturu u sobi a da to bude na najekonomičniji način, a da opet bude i konforan (npr. da ne čekaš pola dana da soba dostigne zadatu temperaturu). Npr. ako je u sobi zadato 23, a trenutno je 22,5, sobni termostat će reći gasnom bojleru da u radijatore šalje vodu od npr. 29 stepeni. Ako bi u radijatore poslao npr. 45 stepeni sigurno bi prešišao 23 u sobi zbog tromosti sistema. To bi dovelo do gašenja plamenika i ponovnog paljenja nakon određenog vremena, a u međuvremenu bi se voda u radijatorima ohladila pa onda za njeno ponovno zagrevanje treba više gasa nego da ju je stalno održavao na nižoj temperaturi. A ako je u sobi 19, a zadato 23, termostat će reći bojleru da u radijatore šalje npr. 45 da bi što brže stigao do 23 jer nije baš prijatno da sa 29 polaza dostiže sobnih 23 tri sata. Ali zato čim se približi sobnih 23 termostat upravlja bojlerom tako da ovaj smanjuje temperaturu polaza kako bi se što preciznije održavalo zadatih 23, da ne dovede do gašenja plamenika jer je temp u sobi premašila zadatu za više od 0,5 stepeni. Jer kažu stručnjaci da se u ukupnom iznosu manje gasa potroši ukoliko on stalno greje vodu na neku nižu temperaturu nego da greje vodu na višu i pali se i gasi. Pored te potrošnje i subjektivni osećaj topline je bolji kad su radijatori stalno mlaki nego kad su topli pa potom hladni...
 
Poslednja izmena:
Izem ti ja ovlašćenog servisera aristona kad ne zna cenu modulirajuceg termostata. Pa ja da se time bavim u 3 ujutru da me probudiš znao bi cene iz glave...
 
Nisam u toj materiji, ali zar nema svaki proizvođač bojlera u ponudi i svoj termostat? Npr. kao kad kupiš televizor pa sa njim dobiješ (ili kupiš) daljinski iste marke koji odgovara tom televizoru, tj. ne moraš da tražiš daljinski od drugog proizvođača.
 
Ima zato i kažem, pitao ovlašćenog za cenu, mora da proveri... A na netu nema nigde cene. Pitao i preko sajta poslao upit niko živi ne odgovara.
 
Nazad
Vrh