Cena kupine za 2016 godinu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Hladnjacari su prosle godine u mom kraju placali kupinu nesto vise od ,,realne" cene,tj.120 din za kilogram cacanke.Konkretno meni je placena 100 din.sa prevozom,sto znaci da je realno placena.Posto nisu uspeli da zarade koliko su zeleli,sada pokusavaju da to nadoknade,pa da je plate ispod realne cene.
Jedan od hladnjacara je dobijao 1.3 e za kilogram smrznute(odmah isplata) ili 1.75 e (da saceka odredjeno vreme za isplatu) nije pristao ni na jednu opciju.
Oni ce uvek da zarade,a poljoprivrednik kao prvi u lancu je tu da nadoknadi tudje neostvarene zelje
 
Ljudi,nemojte tako,država je u krizi.Daj da se svi odreknemo novca koji dobijemo za jedno branje i da uplatimo na račun Vlade Republike Srbije,sa naznakom za pomoć Ministarstvu poljoprivrede,zaslužili su.::spreman na sve::::namigivanje::
 
sastanak u Arilju
dobar dan svima, nisam se javljao poslednja dva dana, ali sada mogu da vas obavestim o rezultatima sastanka u Arilju, kome sam lično prisustvovao sa svojim udruženjem iz Ražnja.
Pre svega sastanku je prisustvovalo više udruženja proizvođača kupina iz različitih krajeva Srbije. Trebalo je da bude mnogo više udruženja, ali šta da se radi, takvi smo kakvi smo. Prisustvovala su udruženja iz istočne Srbije (Knjaževac, Negotin...), Mačve, Ražnja, Trstenika itd., izvinjavam se onima koje sam izostavio. Domaćini su bili Asocijacija proizvođača malina iz Arilja (za neupućene to su oni koji su pravili blokade, tukli se sa policijom itd da bi ostvarili svoje interese i zaštitili sebe od hladnjačara i onoga što se nama sada dešava) vrlo moćna i jaka organizacija koju predvode izvanredni ljudi, energični , pametni i obrazovani, koji znaju da rešavaju brzo i efikasno ovakve probleme. Tako su i ove godine za par dana cenu maline podigli sa 150 na 240 i više dinara za kkilogram. Ali to se može kada su udruženi, jedinstveni i organizovani.
Nama su ponudili saradnju i mi smo je prihvatili. Pristupili smo njihovoj asocijaciji i od juče uz sebe imamo i najžešće malinare na svetu, a u budućnosti dejstvovaćmo kao jedna organizacija koja će zastupati interese i malinara i kupinara. Ideja je da se asocijacija proširi na sve poljoprivredne proizvođače.
Sva udruženja na teritoriji Srbije treba da pristupe ovoj asocijaciji kako bi uspeli da se ujedinimo i jedino tako ostvarimo svoje interese.Imaćemo ogromnu podršku medija, što je izuzetno važno.
diskutovalo se o gorućim problemima, trenutno ceni kupina koja je posledica monopolskog ponašanja hladnjačara a ne realne situacije. Već danas će se izaći sa zahtevom da otkupna cena za čačanku na teritoriji cele Srbije bude 1 evro za kilogram, i sa tim zahtevom će se ići i u vladu Srbije.
30. 7 u Ražnju na manifestaciji Dani kupina, održaće se protesni skup kome treba da prisustvuju usruženja iz cele Srbije, a doći će i Asocijacija malinara iz Arilja, čiji smo od juče članovi. U međuvremenu ljudi rade punom parom kako bi podigli cenu kupine, da ne objašnjavam sada mehanizme. koliko ćemo uraditi ove godine, videćemo, berba je počela, vlada nije formirana, što su sve otežavajuće okolnosti.
ono što je bitno za budućnost je da će se raditi na formiranju akontne cene kupina jedinstvene na teritoriji cele Srbije, kao i na tome da otkupna cena bude jedinstvena na celoj teritoriji. Za nas je najbitnije da se što više društava priključi asocijaciji kako bi bili jedinstveni u nastupu.
Borba neće biti laka, jer imamo naspram sebe asocijaciju hladnjačara, takođe moćnu i finansijski dobrostojeću organizaciju.
Ono što je zanimljivo je da trenutna cena kupine može objektivno da bude najmanje 100 din. za kilogram, što znači da nam 60 din, ili najmanje 60 procenata cene skidaju za svoje džepove, a nas guraju u debeli minus.
Takođe je bitno da malinarstvo i kupinarstvo ima dobru perspektivu, jer Poljaci i Argentinci odustaju od proizvodnje malina i kupina, a treba da usledi i otvaranje Ruskog tržišta za našu malinu i kupinu.
eto to je u najkraćim crtama ono što imam da vam prenesem, uz poziv da animirate vaša udruženja i da se okupimo kod nas u Ražnju na manifestaciji Dani kupine 30.7.2016. i svi zajedno izrazimo svoj protest. do tada radimo na podizanju cene nezavisno od manifestacije. pozdrav svima, vidimo se...

- - - - - - - - - -

Zamalo da zaboravim. tražite od svojih otkupljivača račun, potvrdu tj. otkupni blok da vam izdaju, gde se jasno vidi ime i prezime , količina u kilogramima, cena i pdv. te potvrde obavezno čuvajte kod sebe, a ako ne žele da vam izdaju, moj savet je nedajte kupinu, predajte je kod drugog kupca
 
Poslednja izmena:
IMATE PODRSKU IZ VALJEVA. BORBA SA HLADNJACARSKIM KRIMINALCIMA,ALI SE NADAMO DA CE CENA ICI DRASTICNO NA GORE.
bez 90 dinara i vise ,sve ispod toga je zamazivanje ociju narodu.
Ne predajimo se i ne posustajmo jer je kupina uskoro u punom jeku,ne treba nam cena od 90+ dinara na zadnjem branju,vec ukoliko u naredna 2,3 dana !!!
 
Biće cene,ali nema stajanja,nemojte je predavati na tako sramotnoj ceni.
GDE SI SAD VUČIĆU DA VIDIŠ KAKO SELJAK ZARAĐUJE NA OVAKO VISOKOJ OTKUPNOJ CENI
 
Poštovani, ovo je demagogija.... Dok se podigne cena hladnjačari će biti namireni.... Trebalo je sve to da se uradi pre nego što se i kilo maline ili kupine predalo. Ovako oni mali proizvođači i oni kojima je berba stigla prva, su predali po maloj ceni.... Gde je to udruženje da se oglasi sa tv-a pre početka otkupa negde u maju ili junu.... Da napravi blokadu pre početka otkupa a ne kad je berba predata.... Koliko postoji to udrženje a i dalje ne postoje jasna pravila igre.... Mnogo hvale nizašta....
Poštovani, ovo je demagogija.
 
Poštovani, ovo je demagogija.... Dok se podigne cena hladnjačari će biti namireni.... Trebalo je sve to da se uradi pre nego što se i kilo maline ili kupine predalo. Ovako oni mali proizvođači i oni kojima je berba stigla prva, su predali po maloj ceni.... Gde je to udruženje da se oglasi sa tv-a pre početka otkupa negde u maju ili junu.... Da napravi blokadu pre početka otkupa a ne kad je berba predata.... Koliko postoji to udrženje a i dalje ne postoje jasna pravila igre.... Mnogo hvale nizašta....
Poštovani, ovo je demagogija.


Najcrnje od svega je sto si ti u pravu,ali sta je tu je. Na nama je da pokusamo bar nesto da uradio,ako nije kasno.
``ne tovi se prase uoci Bozica``-istina

terao sam jednu turu kada je bila 40,kada sam dosao `kao` joj je receno da hladnjacari placaju 30,nisam hteo da uzmem po ceni od 30 jer sam prevaren,nadajuci se da cu dobiti 40din po 1kg (i jedna i druga cena su smejurija), i evo danas idem po gajbice i da naplatim svoju kupinu po ceni od 30 dinara.

TOTALNI RASPAD SISTEMA.

Nisam pesimista,ali ja licno ne vidim nista optimisticno ove godine.

ODIGRALI SU ODLICNU MAFIJASKU IGRU, DRZALI SU NAS U NEIZVESNOSTI DOK NIJE BERBA POCELA,A I DUZE,ONDA SU DALI CENU OD 26 I 30 DIN PO 1KG,ONDA SU DUZI PERIOD ZAMAZIVALI OCI NARODU DA CE DICI CENU,I TO PODIZANJE CENE JE TRAJALO DANIMAA ( A MI NAROD,KAO OBICNE OVCE,SVI SRECNI STO JE CENA 40 DINARA), ONDA SU VIDELI DA MOGU DA NAS J*** KAKO HOCE,I SAD SAMO NASTAVLJAJU CELU DIKTATURU KOJU SU PLANSKI I ORGANIZOVANO OSMISLILI.

Cena se sa 40 din vraca na 30,znaci samo se klackamo 30,40,30,40,30,40 kao deca,teska srca,pominjao sam cenu od 70,80 i vise dinara,da ce mozda biti,ali ,kako stvari trenutno stoje,bez lazi i prevare tesko da ce preci 40 dinara,plafon 50.

SVI SMO SVESNI DA ISPOD 80,90 DINARA MI NE DA NEMAMO KORISTI,NEGO SMO U VELIKOM MINUSU. TO NAJBOLJE ZNA PROIZVODJAC.

Hladjnjacari su se organizovali,skupili,i diktiraju cenu,licno oni,A DRZAVA(MI NEMAMO DRZAVU),GRADI BEOGRAD NA VODI,MOSTOVE OD 550 000 000DOLARA I KOJEKAKVE NEBULOZNE STVARI KOJE SKRECU PAZNJU SA REALNIH PROBLEMA NASEG DRUSTVA,U OVOM SLUCAJU NASEG POLJOPRIVREDNIKA-KUPINARA.

I obicno kazem `Cena u Valjevskom kraju je ta i ta`,ali sam izgleda ovo pisao bezveze iz razloga ,kao sto rekoh,kriminalci su odlicno organizovani i cena je ,99posto sam siguran ista kod svih nas u celoj Srbiji,cak i u Bosni (do Drine).

Rekose protesti i skup u Arilju 30.jula,tad je vec fakticki proslo pola sezone kupine,dok oni to `nesto` nastimaju,proci ce cela sezona i na kraju POJEO VUK MAGARCA.

Voleo bih da sam za sve sto sam napisao pogresio,ali,mislim da NAZALOST nisam.

Zivi bili i drzite se.
 
Možda jeste možda nije,ja nekih pljuvao po ovim ljudima koji nešto pokušavaju a što se propale godine tiče propale su mnogo pa može i ova,jednom mora biti prvi put. Umesto da podržimo ove ljude a pojedini osuli drvlje i kamenje,pa i treba da obustave sve pa ko nas j... E onda će biti u redu. Pozivam na bojkot predaje roda hladnjačama pa nek i oni budu u gubitku a ne samo mi. Skup 30.07 je u ražnju... Dođimo u što većem broju da spašavamo što može a manite se demagogije
 
Ne znam,ali plasim se da je 30.jul isto kao i 30.februar iz razloga sto za 9 dana kupina ce biti vec na polovini berbe.
Dok se nakon 30.jula nesto promeni,ako se promeni,potrajace bar jos 10ak dana,a to je vec zadnja ili predzadnja berba.

Postujem trud i zalaganje i dobru volju svih koji zele da nesto promene na bolje,ali `ne tovi se prase uoci Bozica`, protesti i slicne stvari trebalo je da se odigraju pre ili prvih 5 dana od pocetka berbe. mi vec gazimo 15ti dan berbe,a neko i duze.

Ako se ove godine ne uradi nista,neka ovo bude lekcija,sto bi znacilo da se TEZI KA TOME DA SE VEC PRE PRVE BERBE ZNA CENA,I AKO TA CENA NIJE PRIKLADNA DA SE PROTESTUJE,BLOKIRA I OSTALO SVE STA IDE.

Nama je svaki dan zlata vredan,pogledajte temperaturu,kupina zri preko noci,proces se odvija vrlo brzo,a pritom ove godine je poranila vegetacija poprilicno.


Jos jedna NAGLASAVAM,PROVERENA STVAR, i mozda malo utesna,a mozdna i ne,dakle,
malina je ove godine podbacila,manjak je ,u hladnjacama je i previse mesta,bas iz tog nedostatka robe cena je nekih sorti skoro 300dinara dostizala.
slusam price OSTALO JE KUPINE OD PROSLE GODINE i slicne gluposti na koje pojedinci nasedaju,a koje plasiraju licno hladnjacari,dakle,ostalo je 15posto kolicine koja se izveze,dakle,nama treba jos najmanje 85posto roda ( ako UMEMO U OBZIR DA MNOGE ZEMLJE GASE KUPINARSTVO),po racunici,nama treba 130posto roda koji bi se izvezao.
hladnjacari su poceli da otkupljuju pecurke,divlje kupine,glog i kojekakva cuda,i naravno sljivu i sve sto se nalazi u basti,plus jabuke,kruske,kako bi popunili kapacitete.

najveci gubitak za hladnjacara je PRAZNA HLADNJACA.

i manite se glupih prica ``nemojte brati kupinu`` ,pa sta da radimo? da gledamo kako nam cak i onaj zadnji dinar propada na nase oci ? neka hvala, BOLJE ISTA NEGO NISTA,jer je ocigledno da smo ove godine totalno nepripremljeni usli u rat u kome je veliki i najjaci rival banda pojedinih hladnjacara.

i jos jedna stvar,cuo sam,isao licno,raspitivao se,I RECIMO,99 POSTO JE PROVERENA INFORMACIJA,A TO JE DA BI KUPINA OVE GODINE MOGLA DOSTICI CENU OD 200DINARA.znam da u ovo necete poverovati kao ni ja sto ne verujem,jer je ovo za mene kao jedna BAJKA,ALI ako cena kupine predje do 26.jula 60 dinara,moglo bi se svasta ocekivati.
na name je da se drzimo i pokusamo da dobijemo vec upola izgubljen rat.
mozda sam previse direktan ,ali nadam se da necete zameriti.

zivi bili i uzdravlje
 
1. Važno obaveštenje
Dobili smo poziv od ministarstva poljoprivrede da u toku naredne sedmice idemo na sastanak u to ministarstvo i da razgovaramo sa hladnjačarima o tekućim problemima. Stoga nam je potrebno da znamo koje hladnjače otkupljuju kupinu na terenima u Srbiji, tj. Svako od vas treba da napiše tačno naziv hladnjače i mesto u kome joj je sedište. Ako neko ima problem da to napiše javno na forumu može mi poslati i privatnu poruku. Ovo je vrlo bitno, kako bi ministarstvo uputilo poziv tim hladnjačarima da dođu na sastanak.

- - - - - - - - - -

2. oko demagogije
Demagogija je sedeti kući i ne raditi ništa, samo kukati i čekati da nešto padne sa neba. Još veća demagogija je sedeti pred prodavnicom, piti pivo i to isto raditi, još veća je to raditi u javnosti ovako na forumu. Ja nemam nikakav problem sa demagogijom, trudim se da nešto promenim. Moj predlog i mnogih drugih je ovo što sada radimo, a obaveštavam vas na forumu, mada ne moram, zašto bih se inače sa bilo kime prepirao, šta će mi to. Međutim računam da pored ljudi koji učestvuju u diskusijama ima pedeset puta više onih koji samo čitaju, a ne pišu. E, zbog njih najviše i pišem.
Ako neko tvrdi da ovo nije dobro, neka da bolji predlog i neka osmisli načine i krene sa realizacijom, ja ću prvi stati odmah uz njega da ga podržim i pomognem. Lako je reći to je demagogija i ništa ne valja, daj da čujem nešto što valja, neka neko započne nešto pametnije i biolje, tu sam za pomoć i podršku.
3. jeste kasno, jeste sve trebalo ranije, ali smo mi sami krivi za to što smo neorganizovani i baš nas je bilo briga prošle godine za udruženja i članarinu itd. kad je cena bila dobra. Tad smo bili najjači. I 2012 godine nas je baš bilo briga. E sad smo došli tu gde smo. A da li će nam doći i sledeće godine? Neka svako razmisli šta će se desiti sledeće godine, da li će nam biti bolje? A može li neko da zamisli i kaže kako će nam biti narednih 10-20 godina. E ono što mislite da treba da se uradi započnite sada.
4. i u ovako teškoj situaciji mnoga udruženja nisu došla u Arilje. A mislite da je nama bilo lako da prevalimo 350 kilometara, ili onima iz Negotina i Mačve da pređu 700 da bi došli na sastanak?

- - - - - - - - - -

5. U Ražnju se tredicionalno 30.7 održava manifestacija Dani kupine. Ljude smo pozvali da budu naši gosti, tj udruženja kupinara iz Srbije. Tom prilikom smo hteli da svi zajedno izrazimo protest protiv ovakvog stanja, nikakve barikade čuda i lomovi. Za sada se borba vodi diplomatijom i pregovorima, nećemo odmah radikalne mere, ma koliko da je kasno. Velika borba nas očekuje naredne godine, tj do naredne berbe kupina, kako se ova situacija ne bi ponovila. Ima mnogo posla, postizanje akontne cene kupine, jedinstvena cena u celoj Srbiji, ista cena na početku i na kraju berbe. A da li ćemo uspeti to niko nezna i nemože da zna. Na namasvima je da se za to borimo i zato kažem nemojte zanemarivati udruženja, udruženja su jača od pojedinaca, a asocijacije udruženja su jača od udruženja.
Ni malinarima nije bilo lako da postignu to što danas imaju, ja sam čuo priče i o batinama, krivičnim prijavama itd. A nama je teško da nešto podržimo, a kamoli da se za to borimo i učestvujemo.
 
Jedan dobronameran savet za sve vas kolege koji želite biti aktivisti u borbi za cenu kupine je, više delanja a manje pisanja. Pustite suvišnu priču, ulaske u prepucavanja, duge prepirke, ponekad i u monologe, jer neretko to može ličiti demagoški.
Krenuli ste u nešto, zagrizli, vredno i marljivo na tome radite, borite se svim pravnim sredstvima i što je najvažnije, ne osvrćite na nešto što će vas sputavati. Tako samo rizikujete ulazak u čarobni krug i igre bez granica.
Srećno ...
 
Podrska svim ljudima koji se bore za cenu kupine! Nadam se da ce ova borba imati pozitivan ishod!
Jedno pitanje: Zasto bi smo nabrajali nazive hladnjaca i mesta u kojima su smestene, kada svi ti podaci vec postoje na sajtu Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacije?
Nisam sigurna da li smem, ali cu ipak ostaviti link http://mtt.gov.rs/download/Registar20160718.pdf .
 
Ovo sta rade sa nama nije ni turcin radio kad smo bili pod njihovom vladavinom. Ja ne znam kako naši vladari misle da mi prezivimo ovu godinu.

Послато са C5503 уз помоћ Тапатока
 
1. Važno obaveštenje
Dobili smo poziv od ministarstva poljoprivrede da u toku naredne sedmice idemo na sastanak u to ministarstvo i da razgovaramo sa hladnjačarima o tekućim problemima. Stoga nam je potrebno da znamo koje hladnjače otkupljuju kupinu na terenima u Srbiji, tj. Svako od vas treba da napiše tačno naziv hladnjače i mesto u kome joj je sedište. Ako neko ima problem da to napiše javno na forumu može mi poslati i privatnu poruku. Ovo je vrlo bitno, kako bi ministarstvo uputilo poziv tim hladnjačarima da dođu na sastanak.

Ja bih najviše voleo da se takav sastanak održi ali mislim da će biti odložen. Najviše bih voleo da se na tom sastanku poveća cena i da se isplati sve ono što je i ranije predato po većoj ceni. I najviše bih voleo da grešim sada.... oko sastanka

Povod za moje pisanje i reakciju je to što se udruženja toliko hvale i uzdižu u nebesa a i dalje se nisu uspostavila pravila koja bi bila u korist svih u lancu od proizvođača pa na kraju do države koja bi ubirala porez na sve u tom lancu, na svaki kilogram proizvoda i na svaki provedeni sat u berbi proizvoda i na svaki kilogram ploda u hladnjači i na svaki kilometar kojim se taj proizvod prevozi...
Mislim da nikome u lancu ne odgovara da plaća porez na sve to i onda se gleda ko će koga da zvrne a na kraju u lancu ostaju samo mali proizvođači... oni veliki uvek nađu način da dobiju po neku mrvicu sa gomile....
 
Poslednja izmena:
Kod nas jos uvek nema cene za kupinu. Kvalitet se dosta popravio od kad je pala kisa i od kad su se temperature smanjile.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh