Cena kupine za 2016 godinu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo ja sam osigurao kupinu. procedura je da komisija dodje u zasad proceni rod. Kod mene smo se složili da imaminimum 5 tona, mada ima 7. To i nije bitno toliko, bitno je da ima roda u obimu procene ili viđše. Tih procenjenih 5 tona sam osigurao na cenu od 120 dinara i to je iznosilo 16000 din. Šesnaest hiljada. Kupina je osigurana od grada, požara itd, ali ne i od sunca i niske cene. Ako bude bilo štete od grada, komisija izađe i proceni u kolika je šteta u procentima, na primer 20 procenata od 5000 je 1000 kg i isplate mi po 120 din, što čini 120000 din

- - - - - - - - - -



Koliko ti je tačna i proverena informacija da se vode pregovori sa hladnjačarima? Ako je tačno da bilo ko vodi pregovore, onda nije sve izgubljeno i ima nade za ovu godinu. Ali da se ne nadamo na 100 i 120 din.
Kod mene jedan višegodišnji odkupljivač ponudio 30 din za čačanku, dobro je prošao.....
E bice da i tu ima kvaka sa osiguranjem koliko sam nesto cuo od raznoraznih ljudi a nisam licno se jos raspitivao oko osiguranja elem, ti jesi osigurao po 120 medjutim osiguranje isplacuje ako dodje do stete cenu koja je trenutno vazeca na trzistu a u ovom slucaju je oko 50 din a ako pak cena na trzistu predje cenu na koju je osigurana onda isplacuju cenu na koju je osigurana tj 120 din ili u prevodu, 120 din kod osiguranja znaci maksimalnu mogucu cenu koju isplacuju u slucaju stete a isplacuju po trzisnoj ceni u trenutku stete. Tako cuh al' to bolje da kazu oni koji su imali iskustva sa osiguranjima a da su pretrpeli stetu.

Sent from my C6603 using Tapatalk
 
Prrijatelju nema mi logike da je u Arilju 107, i to bas 107 dinara a svuda u celoj srbiji se ne zna cena,ili placaju max 60 dinara,ili se predaje kupina na cekanje (dok se ne utvrdi cena)
 
Ajmo sto više ljudi da izbaci tačno stanje što se tiče cene u svom kraju. Znam da na hiljade ljudi posmatra ovaj forum, ali retko ko piše. Samo bez dezinformacija, to ničemu ne vodi

- - - - - - - - - -

može biti da je tako, ja sam prvi put ove godine osigurao
 
Evo upravo sam isao licno na 5 otkupnih mesta,okolina valjeva, dakle PROVERENE INFORMACIJE:
na 4 mesta placaju 40 dinara, a na petom mestu placaju 30 dinara i to CACANKU. za Loh Nes placaju istu cenu njih cetvoro,a na petom mestu loh nes je 50 dinara.
Dakle cist uzas i katastrofa.

Jos mi napada neka trulez kupine (bele tacke na njima trule),prskano sve propisno, pola sa Switchom od trulezi,pola sa Teldorom,i jos ako ova kisa padne,izgleda ce stvar da se pogorsa,dovodim se u iskusenje da odem po 10 l Glifosata i poprskam celu parcelu i sve zapalim od muke , bedna Srbijo
 
Evo upravo sam isao licno na 5 otkupnih mesta,okolina valjeva, dakle PROVERENE INFORMACIJE:
na 4 mesta placaju 40 dinara, a na petom mestu placaju 30 dinara i to CACANKU. za Loh Nes placaju istu cenu njih cetvoro,a na petom mestu loh nes je 50 dinara.
Dakle cist uzas i katastrofa.

Jos mi napada neka trulez kupine (bele tacke na njima trule),prskano sve propisno, pola sa Switchom od trulezi,pola sa Teldorom,i jos ako ova kisa padne,izgleda ce stvar da se pogorsa,dovodim se u iskusenje da odem po 10 l Glifosata i poprskam celu parcelu i sve zapalim od muke , bedna Srbijo
Ako su te bele tacke sa gornje strane, onda su to ožegotine od sunca, teško da ih napada trulež na ovoj vrućini. Kupina ne podnosi jako sunce i temperaturu preko 32 stepena
 
Veruj da nije,čovek imao višnju 2 parcele osigurane na 70 din jednu pokosio grad,naplatio po 70 din Ane na 25 i 30 din,još žali što nije grad i ovu drugu uakačio
 
I ja imam takve informacije... u svakom slucaju treba doooobro procitati ugovor
 
Ja ga čitao,i stoji tako,nego hoće li izaći konačno sa zvaničnom cenom,ovo ludilo na forumu je strašno sad ide od 30 - 107 din
 
Prvi korak: ograde se na nama otkupljivaci koji predaju robu prevoznicima
drugi korak:eek:grade se prevoznici koji voze robu od otkupljivaca do hladnjacara
treci i najgori korak:hladnjacari se najvise ograde
cetvrti korak:eek:gradi se i drzava


Dakle,svi navedeni uzimaju nasu muku,nase pare,i nas rad.


Slozio bih se,100 dinara je MINIMUM da bi nama ostalo 10do15dinara po kilogramu.


Svesni smo svi koliki je rad potreban (njega ne racunamo,one je gratis,iako se mesecima provede i kupinjacima)
pogledajte proces: priprema parcele za kupinu:eek:ranje,prskanje od korova,freziranje
pre oranja oko 40 tona stajnjaka po hektaru
sadnice(komad je oko 30do50dinara)
sadnja
prva godina i druga godina skoro nista ne daju roda a obe godine se mora prskati od:pepelnice,trulezi,zute rdje,prihrana,vestacko djubrivo,plamenjaca,ljubicasta pegavost,itd. Sad pogledajte koliko kostaju ti preparati.
na hektar kupine treba oko 400 stubova,a to je 1200eura ako se kupuje,1 stub = 3 eura ,ili eventualno ako imate vasu sumu.
zice za jedan red treba oko 300 metara, a na 1hektar kupine ima oko 40 redova. 1kg zice = 140dinara , 1kg zice 3mm=oko 17metara zice.
freziranje svake godine,nekoliko puta trimerisanje cele povrsine,prskanja sva,okopavanje rucno
zatim rezidba,vezivanje kupine za zicu, branje,placanje radnika,hrane za radnike,pice,smestaj.
plus nafta koja se potrosi i benzin.
i kao sto rekoh,sav nas rad se ne racuna u ovo gore navedeno.


sada pogledajte koliko mi ulozimo i radimo,pritom sam zaboravio da napomenem kap po kap ,osiguranje od grada,poplava,mraza, sistem mreza antigrad,mreze za sunce (ovo je luxuz koji tesko ko moze da priusti sebi). na cenu od 30,40 dinara tesko da mozemo da otplatimo SAMO hemiju i djubre.


50grama kupine u francuskoj = 6eura
100grama u herceg novom= 2.5 eura
otkup od naseg seljaka: 1KILOGRAM=30DO40dinara.


Sa 23.godine sam poceo da se bavim ovim poslom,iako imam i fakultet zavrsen,bez icije pomoci,sam sa 10 prstiju sam sve ovo uradio i zavrsio ( nemam hektar vec oko 70ari)
sada imam 26godina tj ovo je treca godina (pun rod) a cena je ponizavajuca,kao da smo robovi sopstvenog sistema,i jesmo.


Sada pogledajte sve navedene procese,svi zarade,samo onaj ko je proizveo kompletan plod ide u minus.
necu da kukam nego vam iznosim cinjenice,vecina vas sve obvo zna,ali ko ne zna,evo mu cista racunica crno na belo.
svakom je svoja muka najveca,to je cinjenica,ako bih ja kukao i patetisao na 70 ari,sta ce da rade ljudi koji imaju po 2,3,4, hektara i vise,koji imaju prinose preko 50tona ?


Nije ovo slucaj sa kupinom,evo prasad kupujem sebi i pecem skoro svakih 15 dana ,cena pre 2 ili 3 godine je bila 340dinara u valjevskom kraju,a sada,ja placam 100DINARA 1 KG PRASETINE,2000dinara prase 20kg :) (ironija) ,ovo nikad nije bilo,ne da smo zaboravljeni od drzave,nego nas ta ista drzava unisti.


I jos jedan primer,pre par dana je poceo otkup kupine,ja nisam brao,u utorak cu jer sam ka divcibarskom kraju(hladnije je pa sporije zreli),bilo je 3,4 otkupljivaca,sada je skoro svaka peta kuca famozni otkupljivac (osladile im se pare na tudjoj muci),otera im se kupina ,izmere i utovare u kamion,dodje Sapcanski vozac i otera to. Svaki dan mi zvoni telefon 20 puta sa pitanjima kada ces i gde ces prodavati kupinu,ne bili se docepali moje muke i ogadili solidno.


Ps isto pre par dana dok je bilo 6,7 otkupljivaca,kod 6 je bila cena oko 30,maximalno 40dinara. A jedan covek je placao 60dinara i pritom je licno o svom trosku obilazio nas reon,dakle sam predje 160km svojom naftom dok sve proizvodjace kupine obidje.i zamislite,nakon 2,3 dana me zove (kucni prijatelj mi je taj otkupljivac inace) i kaze da su ga tih 6 otkupljivaca koji placaju 30do40dinara kupinu zvali i PRETILI da mu je bolje da sledeci otkupni dan ne placa 60 vec 30 ili 40 dinara i da ne podbunjuje narod sa cenom od 60 dinara,i naravno,on je sa 60 spustio na 45,te su ga ovi jos pritiskali dok nije spustio na 40 dinara.


Toliko o tome kako se to radi u nasoj propaloj drzavi,gde za sve ima para i zarade,samo ne za one koji posteno stvore proizvod.


oduzih ja,nadam se da necete zameriti :))
zivi bili,braco Kupinari i svi ostali koji se bave teskim postenim poslovima. :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh