Bolesti i lečenje krava

Imao sam isti takav slucaj samo sto je simentalka bila u pitanju ,uvece nista ujutru ukocena tog dana nisam imao vremena da je otvorim i vidim sta je bio uzrok smrti . Veterinar je rekao da je mozda nesto progutala ,sa tim se nisam uopste slozio ali sta je tu je idemo dalje. encho sto se tice vatrometa to sigurno nema veze sa uginucem, jer po toj teoriji za vreme rata sve krave su trebale da dozive extra stres koji bi tesko prezivele.
 
Slažem se i ja što se tiče vatrometa,a i ja sam juče bio u totalnom šoku tako da nisam je ni otvarao,ne znam šta bi mogao biti uzrok,ali u svakom slučaju čekam analizu preostalih par goveda pa da se vidi ko zna.....
 
Taj dan je jela samo otavu,nismo joj davali niti žito niti išta drugo,a nema tragova trzanja ili nekog pačenja,kao da spava,tako je izgledalo....
 
Sinoc sam imao jedan problem, nije u pitanju krava, vec tele starsti dva meseca ali mislim da ne odudara puno od teme. Kada sam zavrsio sa namirivanjem sinoc dao tim malima milsan, koncentrat i napoijo bilo je sve u redu. Zatvorio sam stalu i dok sam se umivao cujem iz stale neko riganje. Kada sam otvorio vidim da je telo diglo glavu prema plafonu, stomak se naduvava i izduvava, a iz stomaka se cuje bas jako buckanje i krcenje creva. To je trajalo oko 5-6 minuta. Posle toga je bas bilo zaduvano i jedva je dolazilo do daha. Sve se smirilo nakon 20 minuta. Nekoliko puta sam nocas obipazio stalu, video sam pred zoru da preziva. Jutros je dva puta balegalo. Kada sam hteo da mu dam da pije mleka nije htelo da ustane, jedva sam gq podigao. Posle mleka je opet jelo malo koncentrata i opet leglo. U toku dana je balegalo 6-7 puta, balega je bas cvrsta i jako tamna. Veceras je bez problema ustalo da sisa. U cemu je problem. Da nisam mozda preterao sa koncentratom, mada njemu uvek ostaje u valovu za razliku od njegova dva vsnjaka priblizne tezine.

---------- Poruka napisana u 19:10 ---------- Prethodna poruka je at 19:07 ----------

Zaboravih da napisem sinoc posle tog riganja kada se malo smirilo non stop je podrigivalo i jutros su mu krcala creva dok sam namiivao.
 
Hvala na odgovoru, mislim da je ovo prvo u pitanju, rastvor nije bio jaci. Nikada nisam video tako nesto stomak se nenormalno naduvavao i izduvavao. Danas sam mu smanjio koncentrat za oko 30 posto. Valjda ce biti dobro.
 
U principu kao i bik kad se napne samo da dodam i mleko. Napinjala su nam se junad mnogo puta, ali kad se napne napelo se, ali ovo kao da ga neko duva i izduvava nikada nisam video do sinoc. Hvala jos jednom na savetu!
 
jeste li kod nadma goveda probali sa svinjskom masti brzo i jako djelotvorno
 
Moji nekad, a i ja sad koristimo ulje i sodubikarbonu. Da li Vam se svinjska mast pokazala bolje. Takodje sam procitao negde na forumu da daju junadima i slaninu da bi splasli.
 
šaku masti uvališ duboko kravi u usta i očas prazna , a od lijekova membuton je odličan za preživanje naročito kod krava poslije telenja
 
Šaku masti na krišku hleba,ili pola litre zejtina(ako se radi o teletu),ili SICAVET za zalivanje koji se razmućiva u 3-5 litara vode(posle toga ide NEOSANINGEST)itd......
 
evo ljudi men krava sinoc kad cu da muzem udarila na vime. i ja pomuzem i namazem sa gorivo i jutros vime polu tvrdo i splasnulo.a bilo tvrdo ki kamen i danas mazanje i ce prodje .fala bogu vise bez inekcija .mozda vama zvuci uvrnuto al meni pomoglo.
 
Nazad
Vrh