Bolesti i lečenje krava

nista njoj ne fali ujutru te cekaju kolica balege nemoj da se sekiras, a ako ne gledaj jel preziva i opipaj joj stomak
 
Imam problem sa kravom.Oteljena juče ujutru u 6 sati uz pomoć veterinara.Teljenje počelo prethodno veče ali je potrajalo,tele je izašlo prvo sa zadnjim nogama.Krava je semenjena i tele je baš krupno ,muško.Krava je stajala do nekih 9 sati i onda legla i više ne ustaje .Probali smo da je dignemo na sve moguće načine ali ništa.Juče oko 5 bio veterinar koji ju je otelio i kaže mlečna groznica,dao infuziju i neke inekcije i ona polako ustala na zadnje noge,pa joj je uključio elektro šokove da bi ustala na prednje.Posle toga stajala donoći.Jutros opet ne može da ustane.Veterinar ostavio neke inekcije da se daju jutros i to smo dali i rekao da joj se na svaka dva sata daje koštano brašno ali ga ona neće.Dva puta smo ga razmutili sa vodom i nasuli direktno pod jezik.Šta dalje raditi tele isto nije moglo da ustane ali smo ga masirali juče i jutros i već danas po malo ustaje.Da veterinar je rekao da se krava ne muze odnosno da se sme izmusti samo op jedna čaša iz svake sise do sutra uvečeMislim po jedna na svaki podoj znači tri čaše dnevno iz svake sise,sada se bojim da se vime ne upali. Izvinjavam se na dugom postu.
 
Izgleda da je veterinar u pravu ali morao bi i dalje da daje injekciono preparate kalcijuma i glukozu intravenozno kroz infuziju. Birajte joj kvalitetnije seno od deteline, lucerke ili neke druge leguminoze ako hoće da jede. Za vime držite samo čisto ispod njega, da ne bude mokro i prljavo i pratite ga, ne bi trebalo da bude većih problema. Čim je i tele tako avitalno ona je imala ozbiljan deficit vitamina pogotovu vitamina D. Sad će vas ta muka sa kravom i finansijski i živaca više koštati nego da ste vodili računa o ishrani krave, ali šta je tu je, to je čest i ne puno težak problem kod krava na teljenju.
 
slazem se u potpunosti sa prof.dr.seljak, ne brinite za par dana ce krava nadoknaditi nedostatak kalcijuma - bice sve ok
 
Još uvek ne može sama da ustane ali je danas već bolje ,ustaje uz pomoć.Vime je za sada u redu .Juće je dobila još dve injekcije po podne;a danas če opet doći veterinar jer nije izbacila jedan deo posteljice pa će je detaljno pogledati.Tele jutros odlično samo stoji i sisa iz kante.Opet jutros smo je zalili sa koštanim brašnom.Veterinar savetuje ishranu svežom travom .
 
Olja kakva je situacija sa uzimanjem hrane, to moze biti problem. Dati joj bilo sta da jede. samo da nesto uzima kabaste hrane(dobra detelina, seno ili sveza hrana). Drzati cisto kravu, srediti zaostalu posteljicu, i dizati kravu kako bi sto manje lezala. Normalno sva terapija koju veterinar sprovodi, sad nema stednje.
 
I krava i tele već četri dana imaju temperaturu.Veterinar prepisao jugociline ali nista ne govori o čemu se radi .Tele veselo ,lepo jede,krava se podigla ustaje i ona jede .Ne znam šta više raditi.Bilo je jedan dan vime tvrdo i crveno ali smo masirali i sada izgleda uredu.Mleko normalno.Recimo da krava zbog tog vimena ima mastitis ali šta je sa teletom od čega je kod njega temparatura 40.3.Da, prvi dan im je bila povišena temparatura,drugi dan im je temparatura bila normalna ,treći povišena i evo danas četvrti dan opet povišena.
 
Ovako , pre neki dan kad sam usao u stalu vidim kravu kako lazi skroz zadnjinom u kanalu sa zategnutim lancem ! Teram je da ustane ma jokkk nista , pozovem veterinara i pogleda je i kaze mi da probamo da je polijemo vodom , mi je polijemo ona se uplasi i ustane kad ono zadnje desna noga skorz savijenajeedva krava stoji a stomak veliki steona pred zasusuje se termin 5.avgust uopste se nije kretala samo je stojala i tresla se tu joj je veerinar nakoko silne infuzije i injekcije i kalcijum i mnogo toga . Ona nista posle je legla ja sam je na brzinu pomuzao od pre dva dana slabo jede pije samo vodu nista nece da okusi osim sto je jela malo silaze ali ne vise od 1kg ! Evo vec dva dana samo tako malo jede ne ustaje uopste plasim se sad je pred drugo telenje imala je oko 25l sigurno fantasticna kravica ne prevelika od odlicnog oca Weinold-a , misli stvarno bila je medju boljim grlima u stali ! Interesujeme da li se nekemo desilo ovo da krava nesto nedaj boze polomi ali vet kaze da nije polomila mozda je naprslo ,mislim da li se izvukla ! Visoko je steona plasimm se mislim da nosi dvojke tako mi je vet rekao ili je tele preveliko , sta da radim ne znam ni sam !
 
kod mene je u komsiluku bio isti slacaj pre 10ak godina, krava je tako lezala sve do teljenja i kad se otelila ustala sama

inace ako joj je termin 05.08 ti si trebao da je vec zasusis, ja ih ostavljam 225 dan steonosti i to je max sto se muze tice - ipak treba mlecna zlezda da se odmori
dodaj joj malo minerala i vitamina u obrok, ako su dvojke vuce to vise hranljivih materija iz organizma - a sad ce poceti u stomaku sve vise da uzimaju iz organizma krave - treba joj to nadoknaditi
 
Cika Jova je u pravu. Može da se desi da naprsnuće, to je 90%, preraste i kad se krava oteli zbog manje mase lakše ustane. E sad do teljenja ima još 2 meseca, imaćeš muke sa njom oko jela, ustajanja, ali ako si uporan moćićeš do da izguraš. Krava je mlada a i po proizvodnim rezultatima trebalo bi se potruditi da preboli. Kod komšije se to isto desilo prošlog leta na teljenju. Bilo malo teže teljenje, bio veterinar, i kako je se telila u stojećem stavu oklizne se na ležištu i padne i naprsne joj noga. Lečili je dva meseca i jedva iščupali ali je bila starija krava ali jako dobra. Samo koštalo ga je živaca i brige ai novca, 300e mu uzeo veterinar.
 
za olja02 neka vas veterinar malo bolje obrati paznju na kravu,moguce da je zbog produzenog teljenja krenula neka infekcija u njoj, a tele to sve usvaja preko mleka
 
LJudi ovo postaje neizdrzljivo krava ne moze da ustane uopete juce smo je dizali jedva je mogla da stane na noge veterinar samo daje kalcijum svaki dan od pre 3h iz nje sluz ko pred telenje , mislim da ce da se izjalovi a i bolje bice joj lakse stomak joj je ogorman vet je reko da sacekamo sutra prekosutra ako ne da ona najverovatnije nesto da izbaci tele nzna ni on sta da radim ?
 
Imao sam takav slucaj prebolela je ali posle 1.5 mesec,velikih muka i za nju iza mene.Kod mene je vet. samo 4 dana davao kalcijum jer od previse Ca moze da dodje do disbalansa mikroelemenata u organizmu a to moze da izazove srcane smetnje i druge posledice.Posle je dobijala samo antibiotik i nesto od bolova.
 
JAoooo.....nznm sta da radim bolje da se izjalovi bice joj lakse
pa posle da je lecim na miru da sene plasim za telad i nju !
 
cika_jova izvinjavam se sto nisam odmah napisao krava je nazalost pobacila,posle sam se samo borio da nju osposobim jer je bila kvalitetna.
 
Eeeeeeeeeeeee evo i kod mene izjalovila se nocas izbacila dvojke mrtve ali ne ide na klanje ostaje u stali da se oporavlja krava je trenutno prima infuziku neki koktel vitamina i tako kaze vet da se en brinem :D
 
ja mucim muku sa mastitis masiram muzem muke zive.izmuzem bre smuzalicu i dok muzem masiram i posle rucno i do cega moz da bude ??al vi lecite id mastitis sami ili veterinar kako vi to resavate?
 
Nazad
Vrh