Bolesti i lečenje krava

kako smo u off u pitanju su tačne doze u liječenju vimena kod krava

---------- Poruka napisana 20-11-11 u 20:59 ---------- Prethodna poruka je 19-11-11 at 19:58 ----------

sunce ti šta tu poruka fali!!!!!!!!!!!

Ako je u njima bilo nešto pametno, vratićemo, nije problem. Z.K.
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo mene sa novim problemom. Dva teleta su pocela da mi kasljucaju. Predpostavljam da je to zbog toga sto sam dobro zaptio stalu pre 12-13 dana, zbog dolaska novih sisavaca(plasio sam se da ce im biti hladno). Ocigledno da sam time prouzrooovao drugi problem 3-4 dana nakon toga dva starija(3,5meseci) pocinju da kaslju. Za sada ne disu ubrzano i teko, i nema sluzi iz nozdrva. Nisam siguran da je to 100% rqzlog posto ostali ne kaslju, samo njih dvoje. Naravno stalu tih dana sam redvno provetravao, ali ocigledno ne dovolino, posto sam primetio da se vrata jako znoje. Od juce je stala opet otvorena, a ove malisane sam blindirao slamom. Da li je razlog kaslja velika vlaznost vazduha i slabo provetravanje ili nesto drugo. Nesto malo im je opao i apetit, staje im oko 20% kncentrata. Molim iskusnje kolege za misljenje i savet kako da saniram kasalj. Pozdrav!
 
kako smo u off u pitanju su tačne doze u liječenju vimena kod krava

---------- Poruka napisana 20-11-11 u 20:59 ---------- Prethodna poruka je 19-11-11 at 19:58 ----------

sunce ti šta tu poruka fali!!!!!!!!!!!

Ako je u njima bilo nešto pametno, vratićemo, nije problem. Z.K.
pa ako je pametno ono s gorivom onda su pametne i one ostale poruke

---------- Poruka napisana u 19:34 ---------- Prethodna poruka je at 19:30 ----------

prijatelju telad si ugušio amoniakom daj im antibiotike svima koji kašljucaju da to ne bi napredovalo u upalu pluća . a što se tiče zime za telad čitave zime su napolju čak i na -12 inje im se povata na brkove a oni pucaju od zdravlja i jedu ko mećave samo ne smije da bude na mokrom a zima mu ne smeta
 
daj joj diuretik dve tabletice ujutru dve naveče prvi dan a drugi samo dve u toku dana ako već ne možeš da nađeš preparat kao što je permammas
 
Poslednja izmena od urednika:
edem su tu nakupine vode ispod kože ,ono kad izgleda kao upala a nije ili poslije telenja kad pritisneš prstom na vime a kad makneš prst ostane rupa .diuretik je lijek koji tu vodu izbacuje van.poslije telenja ako nema upale edem je sasvim uobičajena pojava i u pravilu se ne dira
 
lele to znam kad pred telenje se spusti strasno pa jos ako su male sise katastrofa. a kad ima to al zobis normalno il ne? zobis dok se ne povuce?
 
Prevod........jel dajes koncentrat dok vime ima edem?
molim te kako si ti iz onog izvuko ovaj prevod.

---------- Poruka napisana u 17:29 ---------- Prethodna poruka je at 17:27 ----------

da dajem bez obzira na edem a edem se obično javlja kod onih krava koje nisu hranjene koncentratom već čistim šrotom, i da sol obavezno izbaciti
 
edem su tu nakupine vode ispod kože ,ono kad izgleda kao upala a nije ili poslije telenja kad pritisneš prstom na vime a kad makneš prst ostane rupa .diuretik je lijek koji tu vodu izbacuje van.poslije telenja ako nema upale edem je sasvim uobičajena pojava i u pravilu se ne dira
Kada ostaje prst to je progresivni mastitis . A patoloski edem se javlja kod krava posle telenja , nece patoloski edem da se javi kood krava koje daju 20l bar kod mene ova koja ima patoloski edem ima preko 30l sada i ima veliko vime duboko , siroko . Naravno da se daje koncentrat, nema nikakve veze to cime je hranjena !
Uzeo sam dve kasike svinjske masti stavio u casu od jogurta i napunio jabukovim sircem i dobro promesao da bude homogeno i vime se maze , to sam danas uradio i sad i onako izgleda bolje....
 
nije tačno kod mastitisa ne ostaje rupa već se vraća u prvobitno stanje a kod edema bilo kojeg kad pritisneš ostane rupa neko vrijeme zato jer si razmasirao ili rasterao tu vodu
 
Da lije neko imao slicni problem ,imam jadno junce tu je oko 200 kg i sad mi se u zadnji mesec dana konstantno naduvava svaki drugi dan .Ja sam to resavo ranije dam ih na klanje.Ali ovo je limuzince zensko,pa sam mislio da ga odnesem na salas ,za sistem ,,krava tele,,.Posavejtu me dal da ga liferujem ili jos nasto da probam.Sve mislim da nije pojelo manilu,nisam pametan.
 
Da lije neko imao slicni problem ,imam jadno junce tu je oko 200 kg i sad mi se u zadnji mesec dana konstantno naduvava svaki drugi dan .Ja sam to resavo ranije dam ih na klanje.Ali ovo je limuzince zensko,pa sam mislio da ga odnesem na salas ,za sistem ,,krava tele,,.Posavejtu me dal da ga liferujem ili jos nasto da probam.Sve mislim da nije pojelo manilu,nisam pametan.
Daj mu dva tri dana samo koncentrat(prekrupu) i slamu,ne bi trebalo da se ponavlja
Ako je vezano do zida odmakni ga
 
Nazad
Vrh