Benzinska kosacica

Да само знаш како мала промена висине реза зна да олакша или отежа посао.
Zorge valda zanam nešto za 25 godina košenja. Ali ovde pričamo o dužini noža. To već nisam probao. Da na isti motor stavljam različite dužine noža pa da vidim koliko utiče. Kada promeniš visina za 2 cm to utiče na celu dužinu noža, trava je manje gusta itd. Kada se nož produži za 2 cm ne verujem da ima neke bitne razlike.
Sve u svemu mislim da bi trebalo malo jači motor za 51 cm.
 
Тренутно имам и ја исту комбинацију као и ти - Б&С е450 са 125 кубика и са ножем од 51 сантим и вероватно ме и сама колица, њена конструкција, спречавају да се залећем у бујну траву, јер не иде, заглави се у њој чак и пре него угуши мотор, тј. престане да га буде довољно да свари ту траву. Не знам да ли ће нешто значити пар сантима краћи нож, да приметиш разлику.

Или ево ти интересантан пример кога сам видео - ено има сад с пролећа у продаји "Парксајд" моторна косилица са 2,1 киловата и ножем од 41 (четрдесет један) сантим. Ако гледаш по овим нашим косилицама, испада да је та "Парксајдова" косилица "оверкил", а вероватно није.
 
Nemože manji nož ako ostaje isto kućište, jer neće da radi kako treba.
Kod mene je Honda1953 koja ima motorčinu od 5ks i nož od 46cm. Ali zato nema problem ni sa travom od 30 cm a troši k'o upaljač.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
OKAY kuciste tesko ko tuc. Sahranilo vec treci zamenski motor. Svi su bili od 200 cc, najbolje se pokazao prvi neki italijanski, ovi ostali su bili ok ali nesto losiji. Noz je svega 48 cm i nema trave sto ce ga zagusiti. Obzirom da kosim sa njom skoro pola hektara dobro su motori i sluzili. Kod mene je nekih 14 godina znaci na svakih 3-4 godinenov motor...Sada sam imao opciju za neki hvaljen kineski motor ali sam uzeo neku grilo kosilicu sto moze da kosi i visoku travu sa hondinim motorom od 'svega' 160 cc. zahvat je 53 cm.Ima tri tocka, ono lepo 'podesavanje' visine na upravljacu, veeelike zadnje tockove jedino joj p[ogon ne radi. Planiram sutra napraviti prikljucak na motokultivator hondu f 600 i milina. bice kao neki prikljucak, jeste da ce dva motora raditi ali bas cu uzivati u toj kombinaciji. kosilica ima treci tocak i u kombinaciji sa blokadama na hondi mocu je okretati u mestu bez potrebe za diznjem prednjeg kraja kosilice... slikacu sutra
 
Uh, čitam sad ovu temu jer sam imao u planu da kupim neku benzinsku kosačicu, a nemam pojma o njima. Čitam sad da su nove preko 50 000, a to mi je u ovom trenutku mnogo. Pre bih onda gledao neku polovnu, pa me interesuje da li za 200-250 e može da se kupi nešto da valja, ili da nastavim da se patim sa kablovima i električnom kosačicom dok ne budem u mogućnosti za novu benzinsku. Ako može, može li neki savet šta da tražim, mislim koji model (ponavljam dibidus nemam pojma o tim kosačicama). :)
 
Uh, čitam sad ovu temu jer sam imao u planu da kupim neku benzinsku kosačicu, a nemam pojma o njima. Čitam sad da su nove preko 50 000, a to mi je u ovom trenutku mnogo. Pre bih onda gledao neku polovnu, pa me interesuje da li za 200-250 e može da se kupi nešto da valja, ili da nastavim da se patim sa kablovima i električnom kosačicom dok ne budem u mogućnosti za novu benzinsku. Ako može, može li neki savet šta da tražim, mislim koji model (ponavljam dibidus nemam pojma o tim kosačicama). :)
U toku je Stihl prolećna akcija pa možeš da pogledaš.
 
Тренутно имам и ја исту комбинацију као и ти - Б&С е450 са 125 кубика и са ножем од 51 сантим и вероватно ме и сама колица, њена конструкција, спречавају да се залећем у бујну траву, јер не иде, заглави се у њој чак и пре него угуши мотор, тј. престане да га буде довољно да свари ту траву. Не знам да ли ће нешто значити пар сантима краћи нож, да приметиш разлику.
Da ga malo ne pretera druže Zorge. Aj da je Сделано в СССР pa da te razumem. :) Moja nema ni blizu toliko snage.
Koji model tačno imaš? I kako misliš ne možeš da je guraš. Zalepi se trava od dole ili sama kosačica neće da udje?

Или ево ти интересантан пример кога сам видео - ено има сад с пролећа у продаји "Парксајд" моторна косилица са 2,1 киловата и ножем од 41 (четрдесет један) сантим. Ако гледаш по овим нашим косилицама, испада да је та "Парксајдова" косилица "оверкил", а вероватно није.
Ma pišu oni svašta kad računaju te kW. Sudeći po ovom videu ta kosačica ima čak slabiji motor od ovog našeg. Moja bolje radi za 10 cm većim mačem, a kao slabija je nekih 30% po tome što piše.
Taj Parkside izgleda neko djubre žešće. Plastično kućište, nož dobi rese posle prvog košenja. Ja bih ovo zaobilazio u širokom luku.


Nemože manji nož ako ostaje isto kućište, jer neće da radi kako treba.
Kod mene je Honda1953 koja ima motorčinu od 5ks i nož od 46cm. Ali zato nema problem ni sa travom od 30 cm a troši k'o upaljač.
Ma znam da ne može manji nož (pričam ovako poredjenja radi) što zbog oplazina što zbog cirkulacije vazduha mada mislim da 2 cm ne bi smetalo. Trenutno imam nož koji toliko istrošen da je kraći za 2 cm od novog :). Videću razliku sad kad stavim novi nož. Danas sam morao da varim veću maticu da bih ga skinuo. Sreća pustio je nekako. A već 3 sezone kupujem izlizani šraf. Još da se zalomio.. bilo bi veselo. :)

Jel tvoja Honda nešto kao ova sa snimka? Tako nešto bi meni dobro došlo pošto kosim poveću površinu pa kad preraste bude problem. Nije mi još za penziju ova Villager. Može još 4-5 sezona sigurno.

hahha sad gledam. Ova Honda je na papiru samo 20% jača od Parkside.
 
Poslednja izmena:
Има ли ко искуства са косилицом Вилаџер Атлас 5001Т, и каква? Мислио сам да купим једну. Није самоходна, 2,6 КВ, мотор Т6 ОХВ, 51 цм нож, 3 висине кошења, наводно коси у цугу 11 ари. Гаранција 3 године, цијена права ситница — око 25.000 дин.
Ако ће по мојим брдима 3 године служити за те паре, чини ми се да није лоше.
 
Koji model tačno imaš? I kako misliš ne možeš da je guraš. Zalepi se trava od dole ili sama kosačica neće da udje?
"Клотару" - МТД 51 БЦ. Колица или тепсија косилице (она обична плекана са избацивањем са стране; има их на још неколико модела разних марки) су таква да и тешко можеш да их угураш у неку бујнију траву јер колица упиру предњим рубом у њу. Када кажем бујнију, мислим на оне површине које су запуштене месец дана. Наравно, можеш да савладаваш траву и оним издизањем и спуштањем предњег краја колица, али то није начин кога ћеш пожелети да користиш сваки пут када почнеш кошење.

Није та косилица да њоме правиш ред на зараслој површини, да буде "трејлблејзер", али када "приведеш култури" ту површину, за редовно кошење са ножем од по' метра, таквим колицима и тим мотором, по мени, све је ОК.
 
Kako su se pokazale one kosacice sto se kace za traktor sto imaju 2 propelera sa o 2 noza?
Imam oko 70 ari da kosim,pa razmisljam da li bi to bilo dobro resenje.
 
To izbacivanje sa strane je veliki problem jer ne možeš da priđeš ivici ograde, taj dodatak puno odbija kosilicu.
 
@ Milos88_ >

Хвала, видео сам такву, међутим мени та корпа за скупљање траве не треба, ако бих скупљао траву имао бих је на вагоне, па ми више одговара ова што само омлати траву и идемо даље. Плус по мојим брдима није лако гурати косачицу узбрдо када се корпа напуни травом.

@ milovan vrsac >

Kako su se pokazale one kosacice sto se kace za traktor sto imaju 2 propelera sa o 2 noza?
Imam oko 70 ari da kosim,pa razmisljam da li bi to bilo dobro resenje.

Такве косе нису бензинске, па не припадају овој теми мислим. Зависи, таквих коса има разних — разних склопова, конструкција, ширина, квалитета. Може да буде добро решење. Ми имамо такву са два средишња ножа од по неких 80–90 цм и плус трећим одскачућим диском за кошење око воћа, ширине откоса нешто око 2 метра, и ту коју помињем је направио мајстор Јова из Винче код Тополе од диференцијала од мерцедеса, пар ременица, нешто профила, плеха и гвожђа. Та је мислим од лакших, пошто постоје и веће и озбиљније за јаче тракторе. Ову коју помињем качимо за ИМТ 533 и у зависности од терена и услова рада кошење може да иде доста брзо, нпр. пре месец дана смо неких 30 ари коровчине на једној запуштеној парцели коју планирамо за нове засаде омлатили за пола сата, и то на пола гаса. Иначе са њом косимо пар хектара воћњака на врло брдовитом терену неколико пута сваке године. Плус се комшилук служи истом, и лепо ради машина. Мада сам планирао неке преправке, да ножеве скратим и додам на крајеве мање измењиве ножиће, јер нам се већ два пута десило да потегнемо у пањ и искривимо нож. А нож је направљен од камионске федер платне, и није га лако искривити, треба бити стручњак.
Ако узимате такву косу, уз њу би требало свакако узети кардан са ламелом. Мислим ако косите по брдима као ја (што успут сумњам на основу никнејма, сада размишљам), јер се на нагибима и клекавцима дешава да се ножеви зарију у земљу. Ако бисте је користили по равноме онда можда не треба, али не знам — претпостављам да неко од искуснијих форумаша зна.
 
To izbacivanje sa strane je veliki problem jer ne možeš da priđeš ivici ograde, taj dodatak puno odbija kosilicu.
Тераш уз ограду други бок косилице, где нема тај испуст. Нећеш ништа да поквариш ако набацаш мало траве тамо где си већ покосио.
 
Da li su po tom pitanju (da blize pridje ogradi npr)bolje kosacice koje izbacuju travu nazad?
Al onda se uvek gazi po taze pokosenoj travi?
 
Meni je uvek bolja opcija izbacivanje sa strane. Može negde da smeta ta plastika, ali što drug kaže okreneš se na drugu starnu i pokosiš.
Manja neprijatnost u poredjenju sa konstantnim gaženjem po pokošenoj travi. Da ne pominjem što mnoge bacaju travu po tebi tako da sav budeš zelen. Još kad je trava mokra..
Imao sam obe varijante na više kosačica i uvek bih pre odabrao izbacivanje sa strane.
 
Nazad
Vrh