Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

Zorane pošto živim u neposrednoj blizini Šimanovaca upoznat sam sa Termomontovim kvalitetom te ti stoga drugarski preporučujem da ih zaobiđeš u širokom luku.
Terming Kula se meni čini kao kvalitetna firma :cao:
 
Video sam danas jedan kotao, ali sam zaboravio šta je pisalo na njemu. Nije ime firme nego model. Kažu da se proizvodi u Šimanovcima, ali ne u Termomontu nego u nekoj drugoj fabrici. Tražio sam na googlu, ali nisam našao.
Ovaj kotao koji sam video košta 87000 dinara, stane jedna bala u njega. Mislim da to nije skupo. Ipak više imam poverenja u kotao koji pravi neka firma nego u one koji se prave po kućama od sumnjivog materijala (možda i sa otpada :sta:).

Dukej, mislim da sojina slama bude cela ako se kosi kad je malo vlažnije vreme ili kad nije prezrela.
 
Uniko iz Kovacice pravi kotlove na slamu. Za koji dan treba da stigne drugaru, pa kad ga montiraju i upali javicu kako radi. Inace sam cuo da je odlican. :cao:
 
Problem je što centralna grejanja retko projektuju inženjeri, nego majstori po iskustvu stavljaju radijatore, pa može da se desi da se malo promaši...
Svaka kuća i zgrada može da se ugreje ako je dovoljno jak kotao i ako ima dovoljan kapacitet radijatora. Kod grejanja na biomasu je nezgodno što mora često da se loži, pa može da se desi da se ohladi kuća preko noći ako joj je slaba izolacija. Da bi se to izbeglo treba da se projektuje sistem sa što više vode ili da u sistemu ima toplotni akumulator (izolovana boca-rezervoar sa vodom).
 
To se radilo pre i sa obicnim kotlom, tipa: lozis 6-8 sati pa si miran 24 ili tako nekako :sta:
ugradjivao se rezervoar od 2000-5000 litara vode na tavanu. Meni su ponudili tako nesto daleke 1983 godine kad smo ugradili parno grejanje :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Samo pravi majstor da ugradi centralno grejanje i nema zime.Nama je radio čovek koji je počeo pre 30-ak godina da se bavi ovim poslom.Kome god u selu je radio onda i dan danas funkcioniše savršeno ceo sistem.Da ne dužim 300m2 grejem sa 10t uglja za sezonu,loži se 4 puta na dan i u svakoj sobi i prostoriji na -10 sedimo u kratkim rukavima.
 
I ja godinama već razmišljam o tom sistemu sa pomoćnim velikim rezervoarom vode kao akumulatorom toplotne energije. Pričao sam o tome sa majstorom koji mi je radio grejanje i njegova preporuka je da se ne upuštam u to jer nije isplativo niti bih dobio potreban komfor. On je taj zaključak izveo prema iskustvima ljudi kojima je to radio (na njihov zahtev).

@ Matić

Koji ugalj koristiš i kako ti je izolovana kuća?

Ja ove godine prelazim na biomasu (sojina slama) jer mi je bilo presakupo da se grejem na ugalj. Prvo, redovno zakidaju na meri a drugo kvalitet uglja je loš (puno zemlje i loša kalorija - doduše može da se nađe i kameni al' cena je ::jako_besan:spavam:. Uglavnom je to komadni drveni ugalj iz površinskog kopa i treba se poprilično angažovati da ga razbiješ u sitniju granulaciju kako bi se mogao napuniti kotao. Onda dolazi problem jer je relativno komplikovano održavati potrebnu temperaturu pogotovo u prelaznim periodima. Ako ložiš stalno onda je prevruće a ako staneš onda dolaze problemi ako sve izgori sa ponovnom potpalom uglja. Ja stavim malo sojine slame pa na to šapurike i na kraju ugalj. Međutim tako ne stane mnogo uglja (dok ne izgori slama i šapurike) i onda gubim bar po pola sata dok se sve to ne razgori i dopunim ugalj. Sa sojinom slamom je jednostavnije. Ako je toplo ne stavim celu balu a potpala je jedan list paprira (novine) i šibica.

Grejem oko 200 m2 ali je izolacija kuće loša (zidovi su sa fasadsnom ciglom (cigla i po) bez izolacije a na tavanu na betonskoj ploči imam staklenu vunu. Veliki je problem što je ploča na tavanu ogromna jer nije ravna (potkrovlje) i tu su gubici veliki. Znam da mi je jedino rešenje kompletna izolacija kuće ali je to veliki finansijski izdatak koga za sada ne mogu da priuštim. Prošle zime sam potrošio oko 14 tona uglja (toliko sam platio ali ne verujem da je bilo više od 11-12 tona). Sojina slama će me koštati kao otprilike 8-9 tona uglja a koliko ću se ogrejati ostaje tek da vidim.
 
Matiću, dobro je ako možeš da provedeš zimu sa 10t uglja na 300 kvadrata. Imaš neku izolaciju kuće?
Dukej, koliko računaš da će ti trebati bala soje?
 
Veliki rezervoari imaju (3000-5000 litara) i velike gubitke energije. Nisu isplativi za kućne potrebe po mom mišljenju treba se usredsrediti tj. uložiti novce u dobru izolaciju prozora vrata idova plafona i isti novci će se brzo vratiti.

@

Količina sojinih bala kod mene za kvadraturu od 200 m2 (za sedenje u majcama na - 10) je oko 800 komada.
 
Ti rezervoari koštaju oko 1000 evra za 1000 litara kapaciteta.
Bolje je onda kupiti neki kotao sa velikom količinom vode, mada su i oni daleko skuplji (bar duplo) od običnih.
 
Pošto mi je ovo prva godina da ću se grejati na soju i nemam prethodnih iskustava, rešio sam da izbaliram 1300 bala soje pa ću videti. Ako šta preostane - neće se baciti, ostaće za sledeću sezonu. Ove godine je slama malo lošija pa i zbog toga idem na veći broj bala. Bolje da ostane nego da fali.

Doneo sam sestri 600 bala preključe i bale su 80-90 cm dužine. Kolika je standardna dužina bale? Ja sam čuo da je 1m pa ako je zaista tako onda da menjam mastora za baliranje.
 
Nemam nikakvu izolaciju na kući.Koristimo ugalj Banovići koji dolazi direktno sa kopa a cena je 96 eura tona.
 
Ako uzmes veci kotao od potrebnog dobices samo kondednzaciju unutar kotla i s'time kraci vek trajanja istog!
 
toshiba je napisao(la):
Uniko iz Kovacice pravi kotlove na slamu. Za koji dan treba da stigne drugaru, pa kad ga montiraju i upali javicu kako radi. Inace sam cuo da je odlican. :cao:

Moj kum ima njihov kotao i komplet su mu radili centralno grejanje. Za njih ima samo reči hvale.
 
Ove godine su poceli sa ovim na slamu, a imaju i na peletu ili sitni briket! Za to ti jos treba i briketirka :cao:
 
Ne isplati mi se grejanje ni na drva ni na ugalj, jedino na biomasu. Drva i ugalj koštaju manje-više kao i plin, a njega ne moraš da ložiš...
toshiba je napisao(la):
Ako uzmes veci kotao od potrebnog dobices samo kondednzaciju unutar kotla i s'time kraci vek trajanja istog!

Čuo sam nešto o tome, ali mi nije baš jasno zašto?
 
Zato sto greje previse (ma koliko to apsurdno bilo) dakle ugreje radijatore i vraca opet toplu vodu nazad jer ima mnogo i ne stize da se hladi, pa onaj regulator promaje zatvori promaju pa vatra gori zaguseno. Ako podesis regulator na vecu temperaturu ne mozes da sedis u kucu od toplote! Ja sam imao od 42kw a sad sam kupio od 35 i taj je vise nego dovoljan a mogao bi i malo manji.
 
Nazad
Vrh