Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

@pop ove peci uzimaju toplinu u lozisnom prostoru zbog cega je slabije izkoriscava ogrev.
Preporuka da je grejanje 2kruzno (sa slavinama mesacima) u protivnom ce se prljati.
Snaga joj je na osnovu mrkog!!! uglja.(iako nigde nisu naveli)
Sa Kolubarskim lignitom daje manje kalorija nego sa drvima.
Posto jos nisi kupio preporuka za dobar pazar je Slovenacki tip kazana,samotirano loziste,izmenjivac u dimnom prostoru
 
Prijatelju u pravu si primetio sam da oba kazana imaju samo rostilj resetku koja direktno vodi u dimnjak tj. nema ongog "S" kruzenja toplog vazduha. Nisam naisao na liveni kotao koji ima "S" kruzenje ako imas neki link molim te posalji mi ga, inace danas sam dobio dve ponude od dve firme cene su oko 100000 dinara za snagu od 40 KW i to kotao Vidarus 8s. I jos jedna stvar koja mi je bitna ja imam kotao na zemni gas u sistemu i ako zelim nesto da placam onda cu placati gas, tako da kupvina mrkog ili bilo kakavog uglja ne dolazi u obzir. Grejao bih se iskljucivo na sapurike, mekano drva i eventualno bale sojine slame jer te stvari sam mogu da proizvedem u meni dovoljnoj kolicini (oko 180 m2 stanbenog prostora)
 
@ pop

Onaj tip iz Sente od koga sam ja kupio peć ima i manje peći(kotlove) za grejanje na šapurike,ugalj,brikete i drugi manje kabast ogrev.
Evo ti telefon pa vidi sa njime:(024) 815-440.
:ppozdrav:
 
Nemam linkove,dok otvoris loziste vidis.U Tam-stadler tipovima 20%bolje iskoriscenje goriva,manje se prljaju.
Iako ti je ogrev bezplatan prevoz nije /nafta/ a i manje radis i prljas.
 
evo link za Tam stadlera

http://www.termotehnika.rs/kotlovi/kotlovi-cvrsta.htm

ali to je kotao od lima a ja bih da uzmem tucani kotao ovaj sime ili slicno mada nisam naisao ni na jedan sa kruzenjem vazduha. Ne znam mozda i gresim ali mi se ne uzima limeni kotao pre gasa sam imao jedan i usred zime po Marfijevom zakonu posle 6 godina je procureo i to u delu gde nisam mogao da ga zavarim pa su ga tehnicari sa spediterom odneli za dve crvene. Opet mislim ovo je tucano pa i ako malo vise trosi (sapurika ima) ali bar ce da traje dok je mene.
 
Posto sticem utisak da si majstor ozidaj termoizolovano loziste,a dim proteraj kroz tucane radijatore
To je princip Tam stadlera
 
Video sam kod jednog mog prijatelja koji je samotom prezidao termomontov kotao (simanovci) posto je grejao vise odzak nego vodu. Medjutim smanjio je loziste u pola ali tvrdi da mu se isplatilo posto trosi mnogo manje ogreva, ja sam ga zezao da sa pola prostora za lozenje hteo ne hteo mora da smanji i polovinu utrosenog ogreva. Jos uvek ima kod mene prednost sivi liv od bilo kogkolovskog lima samo jos da pronadjem dobro odaradjeni kotao u tom materijalu.
 
Ni 1 kazan gde je izmenjivac u kozisnom postoru nema viso,u efikasnost jer je temperatura u lozistu niska i veliki deo nesagoreo se kondenzuje,kaplje nazad i dodatno otezava gorenje.
Idealno bi bilo da je ceo gorivi prostor od samota,jer tada i cadj izgori
 
posto je administrator dozvolio objavljivanje cena kotlova imam jednu frisku informaciju Sencanski kotao od 40 kw 80000 dinara danasnja informacija dubina lozista je 95cm staje jedna manja bala lim 4mm visina oko 140 sirina 70 cm u cenu ide i termometar i regulatorpromaje.
 
Ja imam starijeg brata od tog kazana sto si gledao! Ako lozis bale i sapurike onda ce trajati! Samo nemoj da ga krkas ugljem ko moj ludi komsija! Nije ni cudo sto mu je izgorela za 5 godina!
 
Mogu da vam sada kazem da mi je ova pec na bio masu jedna od uspesnijih investicija u zivotu. Savrseno radi i ja sam prezadovoljan preporuka svima koji zele da im u kuci bude toplo.
 
Težina drveta je oko 700-800 kg/m3 zavisno od vrste drveta, naravno to se odnosi baš na 1 m3 drveta a ne na onaj trgovački m3 gde su trupci 80-90 cm a između njih možeš da šutneš fudbalsku loptu :haha:
 
Ako sve bude kako je planirano, ja ću ove jeseni preći na grejanje na sojinu slamu. Sad bi trebalo da preuredim kotlarnicu i nabavim novi kotao.
 
Koja još fabrika u Šimanovcima proizvodi kotlove na biomasu? Znam samo za Termomont, a kažu da ima još jedna.
 
Da li neko zna koje su sorte soje najbolje za kasnije grejanje na sojinu slamu?

Ja sam danas vro sortu Sava i slama iza kombajna kao da je isečkana, odnosno ona se gotovo raspala prilikom prolaska kroz kombajn. Drug mi je dao da izbaliram slamu sorte Dukat i tu su gotovo sve stabljike ostale cele i onako "pune" i čvrste. Nasuprot Dukatu, slama na mojoj Savi je šupljikava i kad se prelomi ne pukne na dva komada kao Dukat već se rascveta na više segmenata i sva je kao trulava (prozukla). Ne verujem da su vremenske prilike rezultat te razlike jer su njive na 500 m udaljenosti pa su iste vremenske neprilike (mnooogoo kiše) jednako uticale na obe sorte.
 
Nazad
Vrh