Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

Kod nas se otpad koristi za djubrenje zemlje i to sa duplom zaradom! Em nadjubris zemlju em naplatis od kazandzije iznosenje!
 
Nismo se razumeli, ne govorim o pravim vocnim kominama (cefre) nego o ostatcima zitarica,sirka i ostalog od cega sada prave alkoholna pica.Nekadasnje seceruse su bile melem spram ovoga :zli:
 
ja taman pomislim dobice se jos neka korisna informacija vec sam se nalozio na bio masu a vi skrenuli temu . tema je super problem je samo investicija vecina vec imaju kotao. mada bi se moglo nesto smisliti.vec razmisljam nesto tipa mini termocentrale ili toplane pogledajte samo koliko otpada istruli i neiskoristi. sto se tice izolovane posude za toplu vodu mislim da je najveca greska sto svako ko ima 200 m2 da zagreva nema takvu posudu sigurno je vremenom velika usteda.
 
E vala zna biti i problema.
Mom drugaru je na -18 zaledio odvod iz kotla, jer mu nije kotao u zatvorenoj prostoriji...

Bilo je mnooooogo gadno.
 
krcinac je napisao(la):
mada bi se moglo nesto smisliti.vec razmisljam nesto tipa mini termocentrale ili toplane pogledajte samo koliko otpada istruli i neiskoristi. sto se tice izolovane posude za toplu vodu mislim da je najveca greska sto svako ko ima 200 m2 da zagreva nema takvu posudu sigurno je vremenom velika usteda.

Još je veća ušteda kod potrošaća u nestambenom sektoru. Plastenici/staklenici, razne sušare i slično.

branko je napisao(la):
E vala zna biti i problema.
Mom drugaru je na -18 zaledio odvod iz kotla, jer mu nije kotao u zatvorenoj prostoriji...


Nije bez veze antifriz u sistemu.
Možda i izolacija na spojevima.
 
I definitivno vredi li uloziti novac u grejanje na bio masu? Ja bih na primer za gorivo koristio slamu Dali vredi investirati? ::novac:: :ppozdrav:
 
Pa kako ne bi vredelo, ja za mesec dana uštedim 16000 dinara ložeći čokanje u kotao umesto gasa kao ranije, grejem 200m2.
 
@Tine
Lako je tebi reći, ali čovek ima u sistemu 5000 litara tečnosti...

Danas sam sušio kokičar u sušari, tek probe radi. Ložio sam sa čokanjima umesto sa sojinom slamom. Neverovatno koliko ima manje dima... :D
 
Ja se grejem na plin.Ozbiljno razmišljam za sledeću sezonu da se prebacim na loženje bala pa bih molio da mi kažete ko ima iskustva otprilike koliko bala mi treba na dan od kukuruzovine ili slame jer ovde niko ne seje soju koji kotao da kupim i adrese prodavaca ktih kotlova.Inače grejem 260kvadrata a visina 3.15cm.
 
@ zrenjaninac

Mislim da se nećeš baš ugrejati sa balama od kukurzovine i obične (žitne) slame. Ili ako baš i dobiješ potrebnu temperaturu moraćeš da "kampuješ" pored kotla i često da ubacuješ nove bale. No sve jedno, ako bi koristio čak i bale od sojine slame bio bi ti potreban kotao za dve bale a broj bala po sezoni zavisi od toplotne izolovanosti kuće ali računaj sa najmanje tu negde oko 1000 bala. Za žitnu slamu i kukurzovinu mnogo više. Po visini prostorija pretpostavljam da ti je kuća od onih starinskih sa debelim zidovima ali je sve jedno velika kubikaža i to jede ogrev.
 
Odg: Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

Pa ako bi se parvile tvrđe bale trebao bi manji broj.
 
Ma kakvi, ima rešenje i za to :osmeh:
351ax3.jpg
 
Da samo ako ti je daleko njiva od kuce onda te prevoz ispadne skup ko djavo! Kod nas je u modi da se do sela vozi voz od 4-6 zmajevki sa po 200 bala! Pa se na ulazu u selo rastavlja kompozicija i dalje se vozi po dve!
 
Nazad
Vrh