Šljiva

Uzunce, obavezno dodaj sumpor sa tim krečom, sumpor izjeda lišajeve.

Umuti prvo sumpor sa VRELOM vodom pa tek kad se on dobro razmuti ti dodaj kreč.
 
Данас сам купио неке шљиве, име им је антун гјан. Како се изворно пише не знам. Ја сам тражио крупну зелену ренклоду па се нисам добро чуо телефоном, и ове су зеленог плода, али се зову антун гјан. Зна ли неко нешто о тој шљиви?
 
Mislim Da su u pitanju AUTMAN GIANT, stona izuzetno krupna sljiva meni je izuzetno osetljiva al ja sam u ravnici pa i nisam merodavan.
Ukucaj ti ime u pretrazivac i sve ces naci. pozz:ppozdrav:
A mozda i ne mislimo na istu xexexe
 
Poslednja izmena od urednika:
@komadara
da te obraujem nije japanska sljiva ;-) vec kineska ili jedna od sorti iz grupe prunus salicina poznatija i kao autumn giant. kao sto rece neba vrlo krupna sljiva samobesplodna je pa joj treba oprasivac, oprasuju je:angeleno, frier , santa rosa, black amber. plod je okrugao roze - crven na zutoj pozadini. svuda gde uspevaju breskve uspece i kineske sljive mada im najvise odgovara mediteranska klima .
neznam gde si je nasao, ja je nebih menjao , neznam koliko si to komada kupio ali bolji je izbor od krupne zelene renklode
 
onda se moze raditi ovako kako je vocar napisao

O kolega, pa nema te nešto ovih dana. Drago mi je što učiš, koristiće ti, samo ne moraš iste stvari ponavljati. :)

kosina suprotna od pupoljka i da pupoljak bude otprilike na sredini kosine

Pupoljak da bude suprotno na sredini kosine reza? Auuu... elementarno neznanje. Ne znam ko te učio/savjetovao nekada, ali te nije dobro nasavjetovao.
Koja sredina i koji kosi rez kolega, ne zamlaćuj narod. Ja sam mislio da ti bar osnove znaš kad već po navici voliš da potkopavaš druge nekom svojom napirenošću tzv. sveznalačkom. Ne lupaj. :)

Tako sto ce se prevremena grancica skratiti na patrljak, na prvi vidljiv pupoljak i iz tog pupoljka formirati primarnu granu kao sto ce se iz pupoljka na prut sadnici ista takva formirati.

:)

Vanjapanic, samo ga slušaj i sve prevremene grane ukloni "na prvi pupoljak", ali pazi, samo one na mjestu :) Ostale ukloni (što bi naš narod rekao oguli) do osnove i svedi ih na prutove, pa da vidiš napretka.
 
Ooooo 'de si neznalice :)
Mislio sam da se vise ne zamajavam s tobom, ali evo veceras sam posebno raspolozen
Pa sta bi, odustade od ravnog reza? :)

A nisi uspeo da skontas sta znaci kos rez suprotno od pupoljka a da pupoljak bude na sredini?
Pa znam ja da je to za tebe komplikovano :)
Ajd posto si ..... (obecah da tu tvoju osobinu necu pisati ali ti znas na sta mislim pa smatraj kao da sam je napisao) pa ne mozes da shvatis evo nacrtacu ti

pupoljak.png

Ne potkopavam ja nikog vec samo kazem da ti lupetas gluposti.

Negoooo, ravan rez i to, kako to ide, ajd objasni :)
 
Drugi put crtaš kolega? :) Auuu... pa dobro je i tako ako je to jedini način kad pokušavaš nešto da objasniš, a ne argumentovano riječima. Ne osuđujem ovaj tvoj način, pogotovo što je jasno ko dan šta si rekao (opisao), i kakvu si glupost i neznanje gore izložio... A slika.. no comment. Nego, čemu kosina? :)

Šta je ravan rez, vrati se gore i pročitaj, objašnjeno je.

To što se kao "zamejavaš" navodno sa mnom, veliki znalče, samo panika i nervoza od napirenosti te tjeraju. Izvoli, samo naprijed. :)
 
Pa kad ti samo nacrtano uspevas koliko toliko da shvatis :)
Mislim mogu ja i da obojim, ako ti je tako jos lakse.Samo reci :)

E oko te moje gluposti i neznanja, ajd molim te ko boga navedi sto je kos rez glupost a ravan ispravan>
Ali pre toga procitaj citat iz knjige:
U zavisnosti od željenog uzgojnog oblika prekraćivanje se vrši tako što se iznad zadnjeg vidnog pupoljka iznad željene visine pravi kosi rez oštrim makazama, na suprotnoj strani od pupoljka. Ovom mjerom sprečava se, da........
Ajd ako budes dobar posatvicu i osatak da naucis i razlog zasto se to bas tako radi.

Ali pazi, to moras da zaluzis :)
 
"Ali pazi" :) tvoje znanje me uopšte ne interesuje, ali tvrđenje zašto smatraš da je ono ispravno, da. :) Pa da utvrdim rezon tvog poimanja teorije i prakse znalče.

Ako smatraš da je moje neispravno, pošteno je da to i obrazložiš, dokažeš, kad već podcjenjivački-samouvjereno (to tebi svojstveno) prvo negiraš. Ako se hvataš za literaturu, što vidim da ti je jedino preostalo, budi bar pošten prema autoru teksta pa ga navedi, toliko je bar zaslužio, ako se tako snažno držiš znanja... njegovog naravno.
 
Ne moze znanje biti neispravno ili ispravno. Znanje se ima ili nema.
Ti ga nemas uopste i to sam mnogo puta dokazao, evo cak i nacrato.
Dakle tu dileme nema, ti lupas gluposti ali dilema je zasto to radis? Sta te tera da pises o necemu o cemu ne znas nista? I to na nacin da se postavljas u ulogu nekog savetodavca jbt!
Znam ja da moj manir nije ugladjen, ali necu da ga menjam. To je, naravno, samo premna tebi i takvima, prema vama koji pokusavate da lazete ljude. E takve bas ne trpim.

A ko je autor onog citata?
Pa vocar ne lupetj, svaki autor koji je pisao o tome napisao je da rez treba da bude kos.
Trazi, trazi pa ces naci.
Probaj pod Asen Stancevic, to neka budala :)
 
Neispravno znanje (kao skup saznanja) je prosto rečeno neznanje čovjeka koji misli da nešto zna, a ne zna da ne zna. Dakle, neispravno znanje za skup saznanja što osoba smatra ispravnim a koje to nisu. No toliko o tome kolega ironman kako ti to shvataš :)

Šta si dokazao, kad ništa niti si dokazao, niti pokušao dokazati, a red bi bio da kad nešto osporavaš daš za to argument? Zar ne? Ako ti uopšte poimaš šta hoću s time da ti kažem?

Savjetodavac? Pa ako me tako doživljavaš to mi je čast kolega :) No ja sam daleko od toga. Uglađen ti bio ili ne bio, to dolazi od vaspitanja i još nekih činilaca. Ko smatra da lažem u nečemu, neka izbjegava moje postove. A vidim da ti moje pratiš redovno, pa opet to mi je drago, samo iz razloga što možda neko od mojih pisanja i usvojiš kao ispravno. Ako ne, onda bar da ti zagolica (što u ovom slučaju kao i u drugim temama) sumnju da možda i nisu ispravne. :) I to je uspjeh.

Ja i dalje čekam tvoje pojašnjenje na datu temu ili i dalje moramo u off? :)
 
neispravno znanje za skup saznanja što osoba smatra ispravnim a koje to nisu
.
To se ne zove neispravno znanje vec neznanje, osoba koja nenznanje smatra znanjem je neznalica. Ili ce po tvojoj klasifikaciji biti - neispravan znalac!? (Jbt koliko ti lupas, !? ) A ona koja insistira na tome da zna a ne zna (kao npr ti) je pored toga sto je neznalica jos i glupa osoba.
Eto, da znas.

Znam ja da je tebi cast da mi se obracas sa kolega, meni se to gadi, takve kao ti nikada, ali nikada, nisam smatrao svojim kolegama, ali vidim da je tebi toliko stalo pa se i dalje uvlacis.
Ja tebe dozivljavam kao neznalicu koja cak ni znacenje napisanog ne moze da shvati, dakle nepismenu (funkcioinalno) neznalicu.
A sta nisam dokazao, da je ravan rez glupost? Ni citat, ni autoritet Asena Stancevica nije dokaz?
Onda nisam dokazao :)

Ako ti i dalje cekas objasnjenje onda ti ni obojen crtez ne bi pomogao.
 
@Krcinac, пољопривредни савјетник каже да је ријеч о италијанској шљиви антоан гуан. Наравно нико не зна тачно како се то пише. Кора јој је зелена, плод као код нектарине, сазријева крајем августа, почетком септембра. Ја сам са енглеског "јесењи див" (autumn giant) преводио на италијански и није ни слично са антоан гуан. А са друге стране како су ми објаснили шта сам купио има доста сличности.
 
Ti očigledno ni prostu riječ znanje ne znaš definisati, čemu ti dalje objašnjavati.

To što te oslovljavam kolega i samo tebe na ovom forumu, zapitaj se zašto je tako. :)
Izbjegavanjem odgovora te ne čini ništa većim znalcem, valjda ti je bar to jasno, il´ ćeš opet krenuti sa demantovanjem samog sebe?
Ti neki pokušaji pogrdnih načina karakterisanja osoba kroz razgovor te ne čini ništa pametnijim.
Opet po ko zna koji put i kojoj temi nema odgovora... a šta ćeš, to je tebi svojstveno. Samo zbrišeš od teme. :)
 
Mislis, neispravno znanje :)
A stani, stani polako. odgovor na koje pitanje izbegavam?
Ajd dobro, budi ti fin kad ja vec nisam pa odgovori zasto je ravan rez ispravan a kos neispravan? :)

I ne bracam se ja tebi pogrdnim nazivima, vec adekvatnim.
 
@komadara
ne zelim da sporim znanje tog savetnika a da sebe hvalim ali sve sto je u ponudi po rasadnicima od turske, grcke, italije , nemacke ....pratim vec duze vreme i za takvu sortu nisam cuo cak ni za nesto slicno tom imenu. pa me bas interesuje sta je to i koja je sorta u pitanju. a da ti kazem da ima strucnjaka koji neznaju ni nase sorte kako se zovu. e sad kakav je strucnjak ako nezna kako se pise ime neke vocke..........:sta: i ako nisi siguran u to da se zove antoan guan zasto je bitno da li je prevod tacan, osim toga za kineske sljive. zovu ih: i grcke , italianske, kaliforniske, japanske i sad i makedonske. a sve iz neznanja a onda sorte kako je ko cuo pa prepricao dalje , tako mozess da cujes na primer: angeleno , andjelina, anjelika, djenka itd a sve za jednu istu sortu a onda za tu istu sortu mi jedan "renomirani" rasadnik kaze kako je to grcka sljiva a sledeci kako se radi o italijanskoj . razlog svemu tome da je prunus salicina tek zadnjih godina pocela da se siri kod nas i nije dovoljno ispitana a i nije se o njoj puno pisalo da ne davim i da ne idem u sitna crevca. suma sumaru iznenadio bih se da postoji ta sorta koju si naveo , opet nista nije nemoguce. autumn giant stize pocetkom septembra ali u turskoj, a boja je malo diskutabilna oko polovine ploda je roze-crvena a druga polovina zuta a mozda je to nekom zeleno :osmeh: . ako se ispostavi da nisam u pravu dugujem :ppozdrav:
 
Крчинац, у праву си у потпуности. Само ћу још овога савјетника питати шта има посађено око те шљиве јер јој је већ у роду, можда су је опрашиле неке наше шљива. А да ствар буде још смјешнија ја сам тражио посреднике за кајсију. Купио сам пет ренклода љубичастог плода (за њих сам мислио да су алтанове, а расадничар само зна да су ренклоде) и десет autumn gianta које имају зелену кору, а не плод! Замисли ја треба да калемим кајсију на кинеску шљиву као да ми помогне од мраза! Страшно!

---------- Poruka napisana u 23:32 ---------- Prethodna poruka je at 23:21 ----------

Саднице су лијепе двогодишње, а ја сам их већ скратио, а човјек нуди да их вратим, али расадник је на 90 километара далеко, ко ће се замарати тиме. Расадничар каже да је не треба прскати, да је крупна, да изгледа као нектарина и ксано сазријева - све се слаже са autumn giant. Двогодишње саднице сам платио по 5 марака (око 2,5 евра) што и није скупо.

---------- Poruka napisana u 23:44 ---------- Prethodna poruka je at 23:32 ----------

@Neba933, шта су ти опрашивачи за autumn giant? Какав је укус плода?
 

---------- Poruka napisana u 23:32 ---------- Prethodna poruka je at 23:21 ----------

Расадничар каже да је не треба прскати, да је крупна, ...................
@Neba933, шта су ти опрашивачи за autumn giant? Какав је укус плода?
I ja sam čekao da uberem to bez prskanja i dočekao šipak, mora se prska izgleda sve.
Pored autman giant, tu su mi i obilnaja i t.c.sun. Meni su izuzetno slatke čak i kad su stradale od ose:osmeh:
 
Nazad
Vrh