Šljiva

Ko nije forsirao prihranu krajem vegetacije, nema mnogo razloga da brine, u suprotnom slučaju za očekivati je neki procenat štete.
 
Poštovanje! Do sad sam samo čitao komentare a sad i da nešto napišem.Imam 70 stabala šlive od 7god. Zadnje 2 god. sam imao dobar rod ali sam primjetio kod Čačanske rodne da plod šlive lako otpada,to nije prije zriobe nego baš neposredno pred branje i u toku branja, čak mi ni to nebi bio problem da mi se u voćnjaku nije iz neobjašnjivih razloga prošle godine pojavilo mnogo puževa golaća pa ih odmah oštete.Ima li neka mjera koja bi mogla spriječiti to opadanje.Hvala na komentarima
 
To sa opadanjem plodova je sortna osobina. Cacanska rodna se odlikuje tim neujednacenim zrenjem. Ne postoji sorta ciji svi plodovi sazru istovremeno s tim da je kod nekih to vise a kod nekih manje izrazeno. Rodna je karakteristicna po izrazenom sukcesivnom zrenju.
Cak, kod zahtevnijih preradjivaca koji traze zrelije plodove, za vrhunsku rakiju npr, se mora kupiti u vise navrata i to samo potkupljanjem bez potresanja stabala.
Dakle, ako se ne radi o sarci, a verovatno je da nije ona u pitanju, ne mozes nista uraditi da sprecis to opadanje osim cesceg i pazljivijeg branja ako beres, ili cesceg kupljenja uz potresanje stabla (ako ti nije neophodno da plodovi budu sa maksimalnim sadrzajem secera, potpuno zreli)
Sto se puzeva tice postoje neka sredstva (puzomor) a i neki drugi nacini da ih se resis ili da smanjis njihov broj (krec u prahu, posude sa pivom i sl) a mozda se vise nece ni pojavljivati u vocnjaku.
 
nije prije zriobe

Zoka, vjerovatno se onda ne radi o šarki. Uz sve razloge što je naveo Ironman, i nagle promjene temperature i vlažnosti mogu uticati na neravnomjerno (neočekivano brzo) sazrijevanje. Varijacije ledene kiše, pa vrelih dana napravi čudo. Iz ličnog iskustva.
 
Hvala na brzom odgovoru, ako je to tako to joj je baš loša osobina ali inače se pokazala vrlo kvalitetnog ploda
 
Pozdrav. Zasadio sam prosle godine 5 satabala sljive Stelejke. Pretpostavljam da u prethodnim postovima pise ali zaista nemam vremena da citam sve postove od pre. DA li neko moze da mi kaze da li je Stelejka samooprasiva ili joj treba oprasivac, i ako je ona samoNEoprasiva da li mozete da mi preporucite neku sortu koja je dobar oprasivac.
 
Pozdrav.kad smo vec kod oprasivanja..jel znate koji je dobar oprasivac za cacanku rodnu i ranu ?:bravo: HVALAAA
 
Da li vaše šljive prihranjujete nekim kompleksnim đubrivima u narednom periodu i u kolikim količinama ? :ppozdrav:
 
Koja je razlika 4x3 u odnosu na 4x4? Koliko sam iz konteksta shvatio u zavisnosti od komercijalne svrhe sljive, ali opet bih voleo da znam koje su prednosti i mene jednog, odnosno drugog tipa sadnje. Hvala unapred!
 
Imam informaciju da je oko 70% pupova nastradalo od temperatura kod rane i ljepotice, ali ne i kasnijih sorti. Preko vikenda ću pogledati svoje šljive, pa ću da vidim kakvo je stanje.
 
Mislim da je sitacija svugdje ozbiljna. Ja sam na krušci primjetio da su pupoljci potamnjeli. Sutra stavljam grančice od više vrsta voća u vodu i na sobnu temperaturu. Bar u kućnoj varijanti da se proba vidjeti nešto.

P.S. Urednici-moderatori bi mogli otvoriti posebnu temu o ovom problemu ako je već nema. Da vidimo kakva je situacija kod drugih
 
Ljudi za par dana treba krenuti u rezanje valjda ce i snegu kraj, ko ga cenite ? A za kalem grancice krecem da skupljam sad za vikend pa u frizider. Nekako mi se cini da ce naglo krenuti prolece

---------- Poruka napisana u 00:32 ---------- Prethodna poruka je at 00:31 ----------

Imam informaciju da je oko 70% pupova nastradalo od temperatura kod rane i ljepotice, ali ne i kasnijih sorti. Preko vikenda ću pogledati svoje šljive, pa ću da vidim kakvo je stanje.

uh losa vest...
 
Evo par slika pupoljaka od ljepotice (u kvaliteti koliko sam mogao bolje uslikati). Nije toliko loše kao što pričaju. Ovo zatamljenje je od reza skalpelom jer je metal, a slikano je par minuta poslije. Bar kako ja vidim ove slike, mislim da je ok?




 
Plastična flaša presječena pri vrhu, nasuo vode u nju i ubacio grančice dužine 30ak cm. Držim na toplom u kući. Krene da pupa mnogo brže nego vani stablo.
 
Nazad
Vrh