Šljiva

@vocar
@ironman
'Ajde, molim Vas, da u ime svih nas koji posećujemo ovaj forum da bi nešto naučili pametno i razmenili iskustva sa kolegama, nastavite Vašu prepisku na PP.
Unapred zahvalan, Vladimir
 
VladimirGM, neka dotični kolega ironman odgovori na pitanje, a ja bih rado pričao o šljivi, al klasično on izbjegava, a napada. Pa još jednom ga pitam, ako je ravan raz napravljen u ravnini vrha pupoljka koji se ostavlja (horizontalan u odnosu na osu grane) pogrešan način rezidbe, u redu je to objasniti, dokazati, pojasniti, a ne napadati a ne obrazložiti. Hajde da samo pričamo o šljivi jer je ovo tema o šljivi. Podržavam svaku diskusiju koja će razjasniti neke stvari.
Najgora solucija je razgovarati na pp, jer onda forum kao javno sredstvo za razmjenu mišljenja i informacija gubi svaki smisao. Evo, čekam odgovor na prosto pitanje što sam naveo. Zašto je pogrešna rezidba ako je pogrešna, a ja tvrdim da nije?

(Ne)razumijem tu veliku dozu nervoze, ako neko nije siguran u ono što tvrdi, a istovremeno odlučno negira drugačije mišljenje.
 
Poslednja izmena:
Овај расадничар је стварно био стрпљив са мном, а ја сам га звао више пута јер је мала количина садница шљиве па да га подсјетим. Све је било у реду док му нисам данас рекао да ми је продао кинеску шљиву. То га је толико повриједило да ми је отворено рекао да га смарам и да сам потрошио више телефона него што вриједе шљиве (добро јесам потрошио 4-5 евра:).
 
hahahhah mogu da zamislim .jel rasadnik kod brezica ? ato bez prskanja ne ide nikako kod kineskih sljiva ko hoce da ne prska morace da posadi neku evropsku sortu.
 
Лијепи расадник у Каћу. Превозићу саднице аутобусом преко границе па нека ме и казне. У Каћу када купим, знам шта сам купио. Овај расадник је код Градишке, у Републици Српској. А, Брежице су у Словенији и код њих ништа не треба да прскати:). Мени су у Каћу за педесет евра саднице довукли до Новог Сада и послали аутобусом, а овоме за 38 смета кад му кажем да је кинеска врста. А саднице су му двогодишње јер нико годину прије није хтио да их купи.
 
a istovremeno odlučno negira drugačije mišljenje.

Sto rece Hari, misljenje je kao zadnjica, svako ga ima.
Ali postoje i glupa misljenja.

Debata nije reci "ravan rez je najbolji a ko kaze drugacije neka dokaze da to nije tako" Debata je izneti misljenje ali i argumente za takvo misljenje. Ti vocar to ni ne pomisljas vec insistiras da je se tvoja budalastina o ravnom rezu uzme kao ispravna dok se ne dokaze drugacije. Ne pada mi na kraj pameti dok tebe ne vidim kako ces da branis ovu stupidariju koju si napisao.
Da se radi o necem bitnijem i necem manje poznatom pa i da se upostim u objasnjavanje, ali posto se radi o opstepoznatoj stvari, koja je za malo koga osim za totalne laike novost, upustiti se u objasnjavanje toga je isto kao i objasnjavati da je 2+2=4. Ko tvrdi da je pet, neka proba da dokaze, u suprotnm on pokazuje svoje neznanje.
Ja naravno znam da vocar o vocarstvu pojma nema, i znam da nema sanse da objasni da je ravan rez pravilan, ali evo sirok mu forum, neka pokusa. Ako uspe kapa dole, javno priznanje i izvinjenje, ako ne (a nema sanse) ismevacu ga kad god napise ovakvu budalastinu.
 
Baš kao što sam rekao, kratkih si rukava pošto nemaš odgovora. :) Baš mi te žao, zaista. Što je kosi rez bolji od ravnog? Evo ja sam laik, pa objasni znalče nama svima laicima na ovom forumu. Ali pazi šta ćeš napisati :)
 
Ali pazi šta ćeš napisati :
Hehe, poceo si da me kopiras :)
A da ti za pocetak objasnis zasto si napisao da je ravan rez ok?
I da te opet ispravim, nije kos rez bolji od ravnog, kos rez je jedino ispravan postupak, ravan rez je budalstina. To se ne poredi da bi nesto bilo bolje a nesto losije.
Postoji Vocaru sasvim logicno objasnjenje zasto je kos rez ispravan, bolje ti je da ne insistiras na njemu, jer ako ga napisem, skroz ces se osramotiti (ako je vise od ovoga sto vec jesi uopste moguce?) kad i tebi postane jasno sta nisi znao i ne samo to, vec da si insistirao na gluposti.
Dakle ajd, prvi si rekao da je ravan rez dobar pa prvi i obrazlozi :)
ps
Ja mogu da obrazlozim i bez toga, ali samo ako me lepo zamolis, dakle nista sarkazam, ironija i te vadjevine. Samo fino i ponizno pa ti mozda i objasnoim.
 
Jel ti jedeš neke bunike il šta već?
Rekao sam ti, ne interesuje me tvoje neznanje kao ni lanjski snijeg. Samo me interesuje fazon na koji kopčaš teoriju i praksu ništa više. Znači domet. :)
Kad sam već spomenuo "lanjski sneg", koji kliker treba u glavi nekome da se na ovom forumu predstavlja sa dva imena (dve osobe) kao ti sneže?

I aj više se vrati na temu, što je bolji kosi od ravnog?
 
Da li imate neki savet za smolu na stablu dvogodisnjih sljiva? Ukoliko vam je lakse da mi date neki savet kada vidite mogu i da slikam pa okacim sutra na forum. Imam nekih 20ak madzarki koje sam uzeo iz starog vocnjaka i presadio u novembru,ali vidim da nekoliko (2 ili 3 ne vise) ima smolu pa se plasim da se ne osuse. Hvala opet svima!
 
koji kliker treba u glavi nekome da se na ovom forumu predstavlja sa dva imena (dve osobe) kao ti sneže?
A to si sad nasao a pricas o tome da teba pisati o temi :)
Pa eto banovali me. Jel bi voleo da me banuju i pod ovim nikom, a? :)

što je bolji kosi od ravnog
Ajd prvo ti, takav je red, ti si prvi izasao sa tezom.
:)

okači slike pa da probamo naći rješenje
E ti ces da ga nadjes :)
Al ajd da sacekamo i to cudo
 
Pa eto sjetio sam se, i zapitam se što čovjeku treba da se predstavlja sa dva imena na forumu kao ti ironmane?
Nisi se izborio sa laprdanjem gluposti pod jednim imenom pa sad pokušavaš pod drugim, kakav si ti lik ccc :)

Kolega, zašto je bolji kosi rez u šljive od ravnog reza? Ako griješim kad kažem da je bolji, zašto sam u krivu? Interesuje me kao laika :)
 
Neznam koji od vas ima veće znanje o voćarstvu, al znam da to što vi radite u pojedinim temama u sklopu Voćarstva stvarno više nema smisla. Jel se možete složiti bar u jednom? Recimo do kad će to prepucavanje trajat u ovoj (i drugim temama) temi pa da ju, mi koje nas to prepucavanje nezanima, jednostavno zaobilazimo?

Unaprijed hvala na odgovoru.
 
Što se mene tiče, kao što sam rekao u nekom od predzadnjih postova, ja bi da pričam o temi, u ovom slučaju o šljivi i ne ide mi se u off. Ako kolega ironman kaže da pričam gluposti kad kažem da je ravan rez dobar, pitam zašto? I evo, što se mene tiče zaustaviću se na tome, dao on odgovor ili ne. Ok bećarino?
 
Interesuje me kao laika :)

Samo da nije bilo smajlija objasnio bih.
Rekoh , fino a narocito ponizno.

Becarino, razumem, ne pravdam se niti mi to pada na pamet ali.... ako te ne mrzi vrati se na pocetak ove price. Pogledaj kako je pocelo pa onda sudi, kad vec sudis.

Ako te mrzi evo postavicu ti ovde pocetak :

Ravan rez?
Zanimljivo.
Doduse to i nema nekog prevelikog prakticnog znacaja, ali ako se vec savetuje bas ravan rez onda valjda ima i nekih razloga za to. Valjalo bi ih procitati.

Sta je problem u ovome? Jel bilo tesko da se odgovori?
Krenulo je sa diskfalifikacijama i sta ja treba da radim? Da ocutim? Da ne primecujem? Ne mogu i ne zelim.
I jos nesto.
Ako vec nekoga nesto interesuje, da li je uputno ostaviti glupost kao istinu? Nije li bolje reci da je to glupost zarad onih koje to interesuje a ne znaju?

Evo, kako ti rezes, kako prekracujes, ravnim ili kosim rezom?

I dobro, evo na kraju i tog famoznog objasnjenja ove trivijalnosti koje sam vec jednom napisao, ali Vocar u svojoj nesposobnosti da shvati napisano cak ni nacrtano, ni to nije shvatio, naravno. Nece ni sad, ne moze on to, nema kapaciteta.
Dakle napisao sam
Rez je naravno kos, (zbog vode naravno, nikakva mistika)

Voda, i ne samo voda vec i fiziolska tecnost same biljke, narocito u slucaju da se rezidba obavlja po kretanju sokova, u slucaju kosog reza se sliva na suprotnu stranu a ne na pupoljak. Kod ravnog reza slivala bi se na pupoljak sto moze imati negativne posledice. U slucaju kasnog mraza voda u pupoljku povecava rizik od propadanja, vlazna sredina je je podesnija za razvoj bolesti i sl....
Sta o tome kaze literatura onaj ko je cita zna, a ja cu ovde postaviti nastavak onog citata koji sam ostavio nezavrsenim.
Ovom
mjerom sprečava se, da kretanjem
vegetacije, iz napravljene rane
sokovi kapaju na ostavljeni pupoljak, što može dovesti do pojave
raznih bolesti i propadanja pupoljka.
Eto, toliko zarad pokazivanja dobre volje sa moje starne
A sada, ako Vocar krene sa stupidarijama i konstrukcijama u svojoj gluposti i neznanju, pa ne da cu ga ismevati vec necu prestajati.
Ne volim neznalice koje se k**ce bez ikakvog pokrica.
 
Ma nit kom sudim nit ikog zaustavljam, nedaj Bože.

Htio sam dat naglasak na veliki broj vaših postova koji su "prazni", tj. puni bezpotrebnog sadržaja nevezanog za temu, i nije im mjesto ovdje ni bilo di drugdje na forum. Ponekad takvi prazni postovi zamaraju, bez potrebe zauzimaju prostor na forumu...

Pozdrav.
 
Moderatori bi trebali da sklone te zebancije od postova u kojima se prepucavate oko manje-više nebitne stvari. Ako napraviš kosi rez, imaš veću ranu. Sve u svemu, stvar od koje ne može značajnije prinos da bude povećan ili smanjen! Pih!
 
To je jedna teorija, ali ima i druga.

Koja to fiziološka tečnost se sliva na pupoljak? Kao da se radi o isticanju neke veće količine tečnosti, to mora biti neka značajnija zapremina da bi se slivala, u ovom slučaju se radi o tankom filmu od "tečnosti", tako da to nema nikakve veze, niti se može uzeti ozbiljno kao tezu tzv. slivanja. Uostalom, svako drvo ima samozaštitne mehanizme poslije preloma, rozova, otvorenih rana itd. Tako da i taj tanki film (smolotok) je samozaštita biljke, a nikakva štetna materija koja ne smije okupati pupoljak, što se u ostalom i ne dešava. Ako pričamo o kiši, opet to nije nikakva količina vode koja se zadržava na rezu jer je i mala količina vode-vlage, koja vrlo brzo ispari. U oba slučaja se radi samo o ovlaživanju.

Ravnim rezom se dobija manja otvorena površina koja srazmjerno veličini i brže zacijeljuje. Ko ima priliku neka vrh sadnice (odakle je i potekla sva ova polemika) oreže sa kosim i ravnim rezom kako je opisano pa neka prenese šta je brže zacijelilo. Kosim rezom kao što je opisano, da popoljak bude na sredini suprotnoj strani od kosine reza, taj pupoljak se ugrožava od kasnoproljetnih mrazeva, jer se drvna masa oko pupoljka bespotrebno uklanja (tanji) pa veoma lako može da dođe do ismrzavanja tog vršnog pupoljka, samim tim kasnije i do problema, popravljanja. Ravnim rezom sa vrhom popoljka on se što se tiče tog aspekta uopšte ne ugrožava.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh